Reklama

Myslíte si, že vysokoškoláci mají chytřejší děti?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

makakove
Povídálka 43 příspěvků 17.01.17 09:56
Myslíte si, že vysokoškoláci mají chytřejší děti?

Myslíte, že to tak bývá, že vysokoškoláci mívají chytřejší děti? Nemyslím tedy dnešní vysokoškoláky, kteří vystudovali nějaké lehké nebo soukromé VŠ, ale vysokoškoláci, kterým je dnes kolem 40 a více - tedy studovali v době, kdy na VŠ opravdu nebrali každého. Myslíte, že to opravdu platí? Vycházím z toho, že hodnota IQ je dědičná a že chytrým se rodí spíše chytré děti. Rozhodně nechci říci, že není možné, aby se někomu s normální školou a povoláním (prodavačka, řidič, kuchař apod.) nemohlo narodit dítě, které vystuduje třeba IT nebo medicínu. Přijde mi ale obvyklejší, že to bývají děti rodičů, kteří studovali a mají vysoce kvalifikovanou práci.
Já jsem těmto rozdílům nevěřila, ale když moje dítě začalo chodit do školy, kde mají všichni rodiče VŠ, tak jsem ten rozdíl začala oproti jiným dětem vidět. Ve třídě jsou samé šikovné děti, pokud je srovnám s ostatními dětmi z jiné ZŠ. Zdají se mi opravdu tak nějak chytřejší.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »

Reklama

Reakce:

dalimil
Ukecaná baba ;) 2019 příspěvků 17.01.17 10:00

Geny nevyčůráš…
Myslím, že vysokoškoláci víc dovedou ocenit hodnotu vzdělání a můžou být při výchově ke vzdělání důslednejší, kreativnější. A děti také vidí v rodičích vzor, což hraje svoji roli.

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1069 příspěvků 17.01.17 10:02

Nemyslím si, že to musí být nutně výší IQ, může to klidně být taky podnětnějším prostředím doma (čímž se nechci dotknout nikoho kdo VŠ nemá), přeci jen jiný rozhled dítě získá mezi lidmi, kteří sami mají vzdělání a široký přehled (ať už o aktuálním dění ve světě nebo vlivu veverek na produkci čtverečkovaného papíru), než mezi lidmi, kteří se o politickou situaci nezajímají, nikdy nestudovali, nemají třeba ani žádné zájmy. Tím se fakt nechci nikoho dotknout ani nechci tvrdit že kdo nemá vysokou, nemůže dítěti vytvořit podnětné domácí prostředí. Vycházím z vlastních zkušeností, u nás to tak určitě bylo. Naši jsou VŠ, inteligentní a víc než vrozený IQ nebo geny mi do života dalo právě to, že mi táta uměl vysvětlit i komplikovanou látku, že se u nás věčně diskutovalo o politice a o dění ve světě, o kultuře a tak…

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28519 příspěvků 17.01.17 10:03
@dalimil píše:
Geny nevyčůráš…
Myslím, že vysokoškoláci víc dovedou ocenit hodnotu vzdělání a můžou být při výchově ke vzdělání důslednejší, kreativnější. A děti také vidí v rodičích vzor, což hraje svoji roli.

souhlasím.

makakove
Povídálka 43 příspěvků 17.01.17 10:03
@dalimil píše:
Geny nevyčůráš…
Myslím, že vysokoškoláci víc dovedou ocenit hodnotu vzdělání a můžou být při výchově ke vzdělání důslednejší, kreativnější. A děti také vidí v rodičích vzor, což hraje svoji roli.

Také se jim asi více věnují. I když zase znám lidi bez VŠ a přijde mi, že se také o vzdělání dětí zajímají.

Ou
Závislačka 4986 příspěvků 17.01.17 10:03

Děti, jejichž rodiče mají vyšší vzdělání dosahují daleko snáze vyššího vzdělání, než děti méně vzdělaných rodičů. Jde o jeden ze základních sociologických „zákonů“.

Nejde ani tak o inteligenci, jako o sociální prostředí a vliv, kdy je na vzdělání kladen důraz, kde je vlastně automatické, že je potřeba se učit a zajistit dítěti co nejlepší podmínky ke vzdělání, že je potřeba číst, že je potřeba prohlubovat vzdělání a že je třeba mít dobré známky, protože není jiná varianta, než jít na obor s maturitou a dobrou šancí dostat se na VŠ a cokoliv jiného je bráno jako selhání.

Třeba tady je to rozepsáno http://www.inflow.cz/…i-nerovnosti.

Příspěvek upraven 17.01.17 v 10:04

Adelka951
Ukecaná baba ;) 1372 příspěvků 17.01.17 10:04

Myslím, že část je zděděná, ale část je také daná pečlivějším vedením, kdy ti vzdělanější rodiče to do toho dítěte prostě nahustí. Kdysi jsme to měli v psychologii, kdy dítě né tak chytrých rodičů má malou sklenici a dítě chytřejších rodičů má velkou sklenici, ale je jen na rodičích, jak moc dokážou tu sklenici naplnit, takže v závěru může mít ve sklenici víc dítě né tak chytrých rodičů. JInak vědomosti ještě neznamenají všechno, hodně dělají i sociální dovednosti, takže i vysokoškoláák se může chovat jako deb..

alimdar
Zasloužilá kecalka 792 příspěvků 17.01.17 10:04

@makakove ano, mám chytré deti. I já jsem dite VS vzdelanych rodičů a jsem chytrá a schopná.
Ale je to hodně i o tom, zda a jak dítě ke vzdělání vedes. Sám intelekt nestačí.

A na druhou stranu ani VS kolikrát není zárukou inteligence.

Já ted píšu z mobilu, proto je tam sem tam překlep nebo chybí háček, ale není to projev mé negramotnosti, pouze lenosti klikat na klavesnici

Tichošlápek
Echt Kelišová 9614 příspěvků 17.01.17 10:06

Ano. A je to i prostředím doma. Treba ja čtu večer knížky, moje svagrova sedí u ordinace. A to dítě to vidí a do budoucna si přejímá vzor.

juliettee
Ukecaná baba ;) 1907 příspěvků 17.01.17 10:07

Já třeba VŠ nemám, ale inteligentní určitě jsem :jazyk: :mrgreen: po rodičích, kteří VŠ taky nemají :mrgreen:

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28519 příspěvků 17.01.17 10:07
@Tichošlápek píše:
Ano. A je to i prostředím doma. Treba ja čtu večer knížky, moje svagrova sedí u ordinace. A to dítě to vidí a do budoucna si přejímá vzor.

Zájmy a intelektuální rozhled rodičů na dětech prostě vidět jsou. Takže ano, jsme výrazně ovlivněny tím, z jaké rodiny pocházíme

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.01.17 10:08

Nemusi to byt pravidlo. Ja mam otce VS, mamka ma stredni ekonomku a se sestrou jsme obe VS. Manzel - syn zednika a zdravotni sestry (tedy oba bez VS) ma vysokou v oboru IT a chytrejsiho cloveka neznam. Vse si umi logicky hned zduvodnit, vysvetlit, ve vsem ma prehled…akorat byl ve skole liny se ucit :mrgreen: Souhlasim s tim co pise @Lily Evans

Zdendula82
Ukecaná baba ;) 1079 příspěvků 17.01.17 10:08

@makakove IQ dědičné není. Spíš je to o tom, že lidé s vyšším vzděláním také chtějí mít děti s vyšším vzděláním a tak investují víc času a peněz na jejich rozvoj. A jejich děti také mají většinou pocit jisté povinnosti a tlaku být také takový jako rodiče. Naopak rodiče s výučním listem obvykle nevyvíjí takový tlak na své děti, aby studovaly. Takže pak je to o vůli píli samotných dětí. Stejně tak jde u některých profesí o tradici. Ať jde o lékaře, právníky, architekty, herce nebo řemeslníky.

Paola21
Závislačka 3384 příspěvků 17.01.17 10:10
@makakove píše:
Myslíte, že to tak bývá, že vysokoškoláci mívají chytřejší děti? Nemyslím tedy dnešní vysokoškoláky, kteří vystudovali nějaké lehké nebo soukromé VŠ, ale vysokoškoláci, kterým je dnes kolem 40 a více - tedy studovali v době, kdy na VŠ opravdu nebrali každého. Myslíte, že to opravdu platí? Vycházím z toho, že hodnota IQ je dědičná a že chytrým se rodí spíše chytré děti. Rozhodně nechci říci, že není možné, aby se někomu s normální školou a povoláním (prodavačka, řidič, kuchař apod.) nemohlo narodit dítě, které vystuduje třeba IT nebo medicínu. Přijde mi ale obvyklejší, že to bývají děti rodičů, kteří studovali a mají vysoce kvalifikovanou práci.
Já jsem těmto rozdílům nevěřila, ale když moje dítě začalo chodit do školy, kde mají všichni rodiče VŠ, tak jsem ten rozdíl začala oproti jiným dětem vidět. Ve třídě jsou samé šikovné děti, pokud je srovnám s ostatními dětmi z jiné ZŠ. Zdají se mi opravdu tak nějak chytřejší.

Nemyslím si, že je to jen geny. Spíš je to tím, jak rodič-vysokoškolák vede děti ke vzdělání (rozšiřuje mu obzory, chodí s ním třeba do muzeí, na výstavy, sledují spolu dokumenty, vedou ho třeba k hraní na hudební nástroj nebo ke kreslení..) to si myslím, že je u rodičů vysokoškoláků častější, než třeba u vyučených.

juliettee
Ukecaná baba ;) 1907 příspěvků 17.01.17 10:11
@Zdendula82 píše:
@makakove IQ dědičné není. Spíš je to o tom, že lidé s vyšším vzděláním také chtějí mít děti s vyšším vzděláním a tak investují víc času a peněz na jejich rozvoj. A jejich děti také mají většinou pocit jisté povinnosti a tlaku být také takový jako rodiče. Naopak rodiče s výučním listem obvykle nevyvíjí takový tlak na své děti, aby studovaly. Takže pak je to o vůli píli samotných dětí. Stejně tak jde u některých profesí o tradici. Ať jde o lékaře, právníky, architekty, herce nebo řemeslníky.

přesně tak. Naši mají oba jen výučňák a já jsem dopadla stejně, otec chtěl abych šla co nejdřív makat :roll: :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Čech zemřel v Kolumbii za zvláštních okolností. „Někdo ho otrávil,“ říká rodina!

Jen za pár hodin se měl pětatřicetiletý Michal vrátit za rodinou, místo toho... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Reklama