Na blízko nula, na dálku dioptrie. Brýle na stálo?

8587
3.8.20 21:53

Na blízko nula, na dálku dioptrie. Brýle na stálo?

Ahoj, chci se zeptat na vaše zkušenosti. Pokud na blízko vidíte perfektně, nemáte žádné dioptrie a do dálky vidíte hůř a máte dioptrie - myslím významně, např. ke 2 dioptriím nebo i více, nosíte brýle stále? Řeším toto:

1. Vím, že se stává, že když má někdo dioptrie do dálky, hůře pak s brýlemi vidí na blízko. Lze to asi řešit bifokálními skly, kdy sklo je dole s 0 dioptriemi a při pohledu středem nebo nahoru již jsou příslušné dioptrie. Tato varianta pak vede k tomu, že člověk nosí brýle stále.

S tím souvisí druhý dotaz:

1. Když nosíte brýle stále, došlo k tomu, že si oči více zvykly na dioptrie a pak když jste bez brýlí, vidíte hůř? Možná i dojde k nárůstu dioptrií?

Je tedy lepší si na brýle moc nezvykat? Oční lékařka říkala, že např. při nošení brýlí se slabšími dioptriemi než by měly být, nedojde ke zhoršení zraku, ale doostřováním se namáhá (a teď nevím, jestli řekla nerv nebo sval). Že se jakoby „vytahá“.
Ze zkušenosti v mém okolí ale vidím, že kdo nenosí brýle stále, není na ně později pak plně odkázán. Osobně mi také připadá, že co nosím brýle stále, už se mi bez nich kouká hůř i na kratší vzdálenosti kolem sebe, např. když jsem doma, přitom na blízko mám stále 0 dioptrií. Váhám, jestli je nenosit jen do auta na dálku, jako dřív, protože co je nosím stále, zrak se do dálky z hlediska dioptrií zhoršil :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
369
3.8.20 22:05

Nosím na dálku, od 4.třídy mám ty samé dioptrie a do blízka vidím stále stejně. Rozhodně se mi nestává, že bych do blízka s brýlemi viděla hůř. Popravdě ale moc nevím, co řešíš. :) Nošení brýlí nehorší zrak, prý je to naopak, když brýle nemáš, tak to oko zleniví v tom smyslu, že ať ostří jak ostří, stále nedoostří, tak to nakonec vzdá a přestane akomodovat. Proto by se ty brýle nosit měli. Že vidíš doma hůře do blízka, to se ti jen zdá, podle mě sis odvykla. Ve známém prostředí ten mozek dokáže fungovat, jakoby člověk viděl ostře, po čase by ti to doma ani nepřišlo, že ty brýle nemáš, to je teda moje zkušenost. Já mám pět dioptrií, ráno vstanu, normálně funguju a až na ulici si uvědomím, že jsem si nevzala brýle, tak se vracím :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5444
3.8.20 22:07

Nosím na dálku ale jen když je nutně potřebuji (auto, kino, les apod.) doma je nenosím. A souhlasím, že když mám brýle delší dobu, tak hůř vidím na blízko a oči jsou pak lenivější. Mě ještě říkala oční, že ten, kdo má brýle jen na dálku v mladším věku, tak prý pravděpodobně nebude mít brýle na blízko ve stáří a také pak nebude brýle na dálku potřebovat, že ta vada prý stářím vymizí… ale tomu moc nevěřím… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22315
3.8.20 22:11

Mám brýle na dálku, ale když si doma čtu, brýle si sundavam. Fakt v nich na psaní, čtení hůř vidím, je to nepříjemné. Je to od doby, kdy mám přes dvě dioptrie, u slabších brýlí nebyl problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64116
3.8.20 22:11

@MartinaCV mam na dalku 5,5 a nosim je stale uz mnoho let, zezacatku jsem mela 2,5 a nevidela bez nich poradne. Nedovedu si predstavit je nenosit. :nevim: jsem bez nich slepa

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27115
3.8.20 22:14

Na dálku nosím brýle cca od 13, zrak se mi zhrošil, ale dlouho už mám stejné dioptrie. Brýle nosím stále. Vidím na blízko velmi dobře, vyšívám pidikřížky jako nic. Přečtu vše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27115
3.8.20 22:15
@vokishka píše:
Mám brýle na dálku, ale když si doma čtu, brýle si sundavam. Fakt v nich na psaní, čtení hůř vidím, je to nepříjemné. Je to od doby, kdy mám přes dvě dioptrie, u slabších brýlí nebyl problém.

Mám na jedno oko 5, na druhé 4,5 a na blízko vidím s brýlemi úplně normálně. V posteli večer čtu bez brýlí, mívám je v kuchyni na polici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64116
3.8.20 22:17

Ja mam 5,5 a mam je porad, ctu bez problemu, jestli to byl ten dotaz

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6166
3.8.20 22:33

Nosím čočky každý den a taky na čtení nesundavam :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8587
3.8.20 22:49
@janickaIII píše:
Nosím na dálku ale jen když je nutně potřebuji (auto, kino, les apod.) doma je nenosím. A souhlasím, že když mám brýle delší dobu, tak hůř vidím na blízko a oči jsou pak lenivější. Mě ještě říkala oční, že ten, kdo má brýle jen na dálku v mladším věku, tak prý pravděpodobně nebude mít brýle na blízko ve stáří a také pak nebude brýle na dálku potřebovat, že ta vada prý stářím vymizí… ale tomu moc nevěřím… :nevim:

Stejně jako ty si nemyslím, že se stářím dioptrie vylepší, ale je možné, a nad tím právě dumám, že kdybych nenosila brýle na dálku stále, viděla bych lépe když je zrovna na nose nemám. Porovnávám to totiž sama se sebou s obdobím, kdy jsem je před pár lety nosila jen do auta a s obdobím posledních 4 let, kdy je nosím stále. Když si je pak sundám doma, vidím hůř než dřív když jsem je nosila jen do auta. Přitom na blízko mám stále 0 dioptrií. Zrak na dálku se mi ale prokazatelně zhoršil (dnes jsem byla na měření). Srovnávám taky se svým bratrem, který je starší než já a ten je právě nikdy nenosil stále a zrak se mu za stejnou dobu nezhoršil vůbec. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8587
3.8.20 22:57
@blumen píše:
Ja mam 5,5 a mam je porad, ctu bez problemu, jestli to byl ten dotaz

Je to část dotazu. U jedněch brýlí se mi stalo, že když mám v nich silnější dioptrie na dálku (tak jak bych měla mít podle měření a tabulek, abych viděla na 100% bez korekce), tak se s nim nedá fungovat na blízko ani na střední vzdálenost, všechno mám zvlněné a prohnuté. Dnes mi očařka vysvětlovala, že se kvůli tomu u lidí, co jsou jako já, že na blízko nula a do dálky dioptrie, dělají korekce nebo bifokály. Korekce tak, že aby nebyl velký rozdíl mezi nulou na blízko a třeba dvěma dioptriemi na dálku, tak uberou z dioptrií na dálku tak, aby do dálky ten určitý řádek písmen člověk ještě jakžtakž přečetl a aby pohodlně viděl i před sebe a neměl to všechno prohnuté. Něco mi naměřili na přístroji a když mi dali ty jejich zkoušecí brýle, bylo to až nepříjemné i do té dálky, tak museli ubírat z těch 100%. Mají na to tabulky kvůli řidičákům, o kolik % mohou jít dolů, aby to bylo ještě v limitu pro řízení auta a zároveň komfortní pro normální nošení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5444
3.8.20 23:00
@MartinaCV píše:
Stejně jako ty si nemyslím, že se stářím dioptrie vylepší, ale je možné, a nad tím právě dumám, že kdybych nenosila brýle na dálku stále, viděla bych lépe když je zrovna na nose nemám. Porovnávám to totiž sama se sebou s obdobím, kdy jsem je před pár lety nosila jen do auta a s obdobím posledních 4 let, kdy je nosím stále. Když si je pak sundám doma, vidím hůř než dřív když jsem je nosila jen do auta. Přitom na blízko mám stále 0 dioptrií. Zrak na dálku se mi ale prokazatelně zhoršil (dnes jsem byla na měření). Srovnávám taky se svým bratrem, který je starší než já a ten je právě nikdy nenosil stále a zrak se mu za stejnou dobu nezhoršil vůbec. :think:

taky nad tím přemýšlím a s brýlemi to mám asi podobně jako ty. A můj osobní názor (bez konzultace s očním), je ten, že tím, jak brýle nosím častěji, tak se zrak zhoršuje a oči jsou lenivější zaostřovat. Protože, když jsem brýle nosila jen občas měla jsem zrak lepší. Trochu mi to potvrdila i oční, když mi říkala, že by mi ani silnější brýle nedávala, ale mám cca 0,75 nebo něco kolem toho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8587
3.8.20 23:02
@vokishka píše:

Ano, přesně takto to tak mám. Dokud bylo do dálky 1,5, tak to šlo i na blízko a jak je to 2 nebo o kousek nad 2, už s tím nemůžu fungovat na blízko. Takže nandaváš a sundaváš raději, než mít na stálo bifokály (půlka skla dole s nulou a zbytek nahoru dioptrie)? Mám vybrané rámečky a chci jít zítra dát skla, tak právě přemýšlím, jestli dát komplet dioptrie a sundavat a a nandavat nebo ty bifokály a nosit stále, ale zase si oči prostě budou na stálé nošení zvykat a pak budu hůř fungovat bez nich.. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8587
3.8.20 23:06
@janickaIII píše:
taky nad tím přemýšlím a s brýlemi to mám asi podobně jako ty. A můj osobní názor (bez konzultace s očním), je ten, že tím, jak brýle nosím častěji, tak se zrak zhoršuje a oči jsou lenivější zaostřovat. Protože, když jsem brýle nosila jen občas měla jsem zrak lepší. Trochu mi to potvrdila i oční, když mi říkala, že by mi ani silnější brýle nedávala, ale mám cca 0,75 nebo něco kolem toho.

Přesně tak si to taky myslím, ale oční mě dnes rozhodila tím, že sice se mi zrak nezhorší když nebudu nosit brýle nebo budu mít slabší, ale „vytahá“ se tam namáháním nějaký ten nerv nebo sval. Nepamatuju si, co říkala :mrgreen: Potřebuju ještě s nějakým odborníkem tohle detailně vyřešit. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8587
3.8.20 23:08
@Russet píše:
Mám na jedno oko 5, na druhé 4,5 a na blízko vidím s brýlemi úplně normálně. V posteli večer čtu bez brýlí, mívám je v kuchyni na polici.

To je zajímavé. :think: A nemáš ani bifokály? Ani cylindry? Mám právě jedny brýle 2 a 2,5 dioptrie na dálku a nesejdu s nima ani schody, všechno kolem zprohýbané. Zítra si jdu pro nové, tak řeším, jak s tím naložit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama