Na chalupě nemám rádio a TV, co poplatky?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

sabrinafromprague
Zasloužilá kecalka 770 příspěvků 17.02.17 20:42
Na chalupě nemám rádio a TV,co poplatky?

Ahoj, úřednice na poště mi řekla, že když na chalupu a)nejezdím b)není tam rádio a Tv, mám požádat o osvobození od poplatků, což jsem učinila. Úřednice byla začínající, připadala mi zmatená, proto se chci zeptat někoho, kdo tomu rozumí )např. se pracovně problematice věnuje - prosím ne rady typu jedna paní povídala, slyšela jsem atd.),zda je to opravdu tak. Mimochodem, neumím si představit, jak se toto kontroluje? Je tu též někdo, kdo si o osvobození požádal? Dík :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

histep
Závislačka 3445 příspěvků 17.02.17 20:49

Obecne fyzicke osoby plati poplatky jen jednou, za domacnost. I pokud bys tam radio a tv mela tak druhe poplatky neplatis. Podle poctu pristroju plati jen podnikatele/firmy.

renduli
Závislačka 3040 příspěvků 17.02.17 21:19

Je to tak, úřednice neinformovala přesně. Stejný dotaz je i na webu ČT:

Mám dva televizory - v bytě, a na chalupě. To mám platit podle nového zákona dvakrát?
Domácnost platí poplatek za jeden tv přijímač, nezávisle na počtu televizí, elektroměrů, nemovitostí či adres (trvalé, přechodné, apod.).

https://tvp.ceskatelevize.cz/…ges/FAQ.aspx

A kontroly probíhají dle databáze odběratelů el. energie. Předpokládá se, že každý, kdo má doma elektroměr, má i TV nebo rádio, případně jiné zařízení umožňující tento příjem. Pokud ne, měl by sepsat čestné prohlášení.
Pokud by tě náhodou skrze chalupu ČT nebo ČR kontaktovaly kvůli poplatkům, stačí jim sdělit, že jsi poplatníkem na jiné adrese.
Ale ty už jsi tak vlastně učinila, takže je to v pořádku.

budi
Závislačka 4104 příspěvků 17.02.17 21:37

Ano, našli nás s chalupou podle odběru elektrické energie… doma je elektrika, televize a celé SIPO registrované na mé jméno a na chalupě je elektrika registrovaná na manžela - došel mu dopis, jestli platí poplatky. přímo tam bylo napsáno, jestli už jeho domácnost platí poplatky jinde, tak má jen uvést kde a bylo tam několik možností. Zadali jsme tam číslo mého SIPA, kde platíme tv a rádio. to jsme poslali mejlem a bylo. Od té doby se neozvali, asi to stačilo.

sabrinafromprague
Zasloužilá kecalka 770 příspěvků 17.02.17 22:43
@renduli píše:
Je to tak, úřednice neinformovala přesně. Stejný dotaz je i na webu ČT:

Mám dva televizory - v bytě, a na chalupě. To mám platit podle nového zákona dvakrát?
Domácnost platí poplatek za jeden tv přijímač, nezávisle na počtu televizí, elektroměrů, nemovitostí či adres (trvalé, přechodné, apod.).

https://tvp.ceskatelevize.cz/…ges/FAQ.aspx

A kontroly probíhají dle databáze odběratelů el. energie. Předpokládá se, že každý, kdo má doma elektroměr, má i TV nebo rádio, případně jiné zařízení umožňující tento příjem. Pokud ne, měl by sepsat čestné prohlášení.
Pokud by tě náhodou skrze chalupu ČT nebo ČR kontaktovaly kvůli poplatkům, stačí jim sdělit, že jsi poplatníkem na jiné adrese.
Ale ty už jsi tak vlastně učinila, takže je to v pořádku.

Ten dotaz je ale jiný, tazatel na webu ČT uvádí, že má TV jak na chalupě, tak v bytě. Já na chalupě TV nemám, ani tam nejezdím. Proto jsem podepsala čestné prohlášení, že tam přijímač nemám. V této diskusi se ptám, zda je to správně. Děkuji. Teoreticky:(teď se neptám na sebe):např. má kamarádka je odpůrce televize, nemají televizi vůbec, ani v bytě, ani na chalupě. Ta by tedy také podepsala prohlášení jako já, že nemá ani na jednom místě přijímač? Dnes je poměrně hodně lidí, kteří TV prostě z principu nemají. Jak takové situace kontrolují? To někomu vstoupí do bytu? Děkuji

budi
Závislačka 4104 příspěvků 17.02.17 22:48
@sabrinafrompra­gue píše:
Ten dotaz je ale jiný, tazatel na webu ČT uvádí, že má TV jak na chalupě, tak v bytě. Já na chalupě TV nemám, ani tam nejezdím. Proto jsem podepsala čestné prohlášení, že tam přijímač nemám. V této diskusi se ptám, zda je to správně. Děkuji. Teoreticky:(teď se neptám na sebe):např. má kamarádka je odpůrce televize, nemají televizi vůbec, ani v bytě, ani na chalupě. Ta by tedy také podepsala prohlášení jako já, že nemá ani na jednom místě přijímač? Dnes je poměrně hodně lidí, kteří TV prostě z principu nemají. Jak takové situace kontrolují? To někomu vstoupí do bytu? Děkuji

tady je k tomu docela podrobně napsáno
http://www.cenyenergie.cz/…ke-poplatky/#…

sabrinafromprague
Zasloužilá kecalka 770 příspěvků 18.02.17 00:13

@budi :kytka:

-Evka-
Závislačka 3686 příspěvků 18.02.17 07:12

Tohle řešila sestra, když otec umřel a bylo jí řečeno, že rozhlas i tv se platí tam, kde pobývá déle jak asi 40 dní. Číslem si nejsem jistá. Pokud by třeba na chalupě byla více než uvedenou dobu, tak by správně doma platit neměla a měla to zaplatit tam. Tuto informaci mám tak 2 roky starou,
Jinak rádio doma nemáme a ani ho nepouštíme na netu a platíme ho.
Když se babičce porouchala tv a žádnou už nechtěla, tak ji odhlásila a napsala ten důvod.

eumedon
Extra třída :D 13617 příspěvků 18.02.17 09:15

@-Evka- Ono je snad jedno, odkud domácnost platí poplatky, když příjemce těch poplatků je týž a jejich výše taky. Prostě zakladatelka napíše čestné prohlášení, ve kterém se uvádí, že s manželem tvoří jednu domácnost (což lze očekávat už z toho, že ze zákona mají SJM a kdyby neměli, tak navenek mají) a oznámí se, odkud a jak (spojové číslo SIPO) to platí. Kde a jak dlouho pobývají, po tom může být ČR i ČT houno.

renduli
Závislačka 3040 příspěvků 18.02.17 09:21

@sabrinafrompra­gue Aha, takže vy nemáte TV nebo rádio ani v místě trvalého bydliště? Nebo chalupa je trvalé bydliště? To jsem z toho nepochopila.

Každopádně, jak píše @eumedon - platí se jeden poplatek na domácnost, ať máte třeba 2 chalupy. Nebo žádný, pokud nikde nevlastníte tv přístoj, rádio (ani v autě), příp. PC s tv kartou. Ať tak či tak, je nejlepší to pořešit přes čestné prohlášení.

eumedon
Extra třída :D 13617 příspěvků 18.02.17 09:34
@sabrinafrompra­gue píše:
Ten dotaz je ale jiný, tazatel na webu ČT uvádí, že má TV jak na chalupě, tak v bytě. Já na chalupě TV nemám, ani tam nejezdím. Proto jsem podepsala čestné prohlášení, že tam přijímač nemám. V této diskusi se ptám, zda je to správně.

Jestli je to správně, záleží na tom, zda poplatky platíte jinde, nebo zda jste takový odpůrce TV, že přijímač nemáte nikde.

• V prvním případě jim oznámíte, kde a kdo za vaši domácnost platí televizní poplatky (např. číslo SIPO).
  • Ve druhém napíšete čestné prohlášení podle §3 odst 4 zákona 348/2005 o rozhlasových a televizních poplatcích, že vaše domácnost nevlastní televizní přijímač. Což je případ vaší kamarádky. V tomto případě musí doručit čestné prohlášení ve lhůtě do 30 dnů od výzvy (o čemž má být ve výzvě poučena).

sabrinafromprague
Zasloužilá kecalka 770 příspěvků 18.02.17 23:09

Děkuji! :*

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1582 příspěvků 18.02.17 23:56

Vypadá to, že tomu rozumíte, tak se sem přifařím se svým dotazem.
Nedávno jsme se nastěhovali do bytu po nájemnících (byt je náš) a TV nemáme a neplánujeme mít ani tady, ani jinde. Doteď jsme nic neplatili, jestli platili něco nájemníci, to nevím (byla s nimi špatná domluva na všem a ani nemám příležitost se jich nějak optat).

Není možné, že se nám někde tvoří nějaký „dluh“? Dá se někde ověřit, že nejsme na žádném seznamu lidí (adres), kteří mají platit?

(pro úplnost dodávám, že jsme v jednom z bytů v bytovém domě a zatím tu nemáme ani jeden trvalé bydliště, ale budeme si ho zařizovat)

Díky za případné rady! :mavam:

Dana066
Kecalka 356 příspěvků 19.02.17 09:23

@klamonožka Ségra se před 13 lety přestěhovala do nového bytu, TV tam byla. Ona si ji nenahlásila, neviděla důvod. Tak čučí celý den na TV, má ji jako kulisu, a neplatí nic :nevim: Nikdo se jí za těch 13 let neozval.

Dana066
Kecalka 356 příspěvků 19.02.17 09:41

@klamonožka Tím chci říct, pokud nemáš trvalý pobyt nebo TV nic neplatíš. Stejně je to demence platit jediný kanál, když se na něj ani nedívám (ČT)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Exkluzivně: Slavný herec Bill Nighy je v Praze! Co zde rocker z Lásky nebeské dělá?

Herec Bill Nighy (68), který se proslavil mimo jiné rolí svérázného rockera... číst dále >

Súdánec nabídl dceru na Facebooku. Dostal za ni 500 krav, tři auta a čtvrt milionu

K naprosto šokující události, která připomíná středověký obchod s otroky,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu,... číst dále >