Na co byste se jich zeptali?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lady Bee
Ukecaná baba ;) 2205 příspěvků 16.01.17 19:31
Na co byste se jich zeptali???

Přemýšlela jsem dlouho jestli tuto diskuzi založím, ale možná bude i poučná a k zamyšlení.

Mám docela ráda historii, ráda koukám na dokumenty, filmy atd. Ráda jezdím po zámcích, pamětních místech atd. Ráda si něco přečtu. Nedávno jsme byli v Lidicích. Já tam byla kdysi jako malá, ale člověk si to asi úplně tak neuvědomuje a jak jsme tam byli nyní, tak mě to teda dost vzalo a začala jsem si klást hrozně moc otázek. Pokaždé když na to myslím, tak mě vezme silná úzkost. Prostě si to neumím představit. Nedokážu to pochopit, nedokážu to vůbec pobrat, jak tohle někdo mohl udělat. Jsem citlivka, vím to o sobě…

A tak mě napadlo, kdybyste měli možnost se setkat s nějakými pozůstalými ( dnes už asi ne ) ale čistě hypoteticky… na co byste se toho dotyčného zeptali, kdyby byl ochotný s vámi mluvit?

Já si kladu otázku, jak mohli dál ty lidi žít, jak lze žít s takovým utrpením… to člověk přežívá, nebo to vytěsňuje???… je to nad moje chápání a proto by mě zajímala jejich odpověď. Jak to zvládli ty lidé, protože museli být neskutečně silní. Na youtube a i v Lidicích běžel dokument a tam mluvili ti přeživší. Například jedna paní tam vyprávěla, že když se pak postavili nové Lidice, tak se vyhýbala jedné sousedce, která o obě děti přišla a její děti přežily. Že měla špatné svědomí i když za nic nemohla a různé příběhy.

Byla bych ráda, kdyby tato diskuze proběhla v patřičné slušnosti.

Díky

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

Denisa76
Vesmírná mluvilka 33770 příspěvků 16.01.17 19:38

@Lady Bee smutné téma. Byla jsem nedávno v Lidicích a v létě v Terezíně a upřímně jsem nezvládla ani jedno. V Terezíně jsem cítila šílenou bolest na srdci a v Lidicích se mě z toho hrobového ticha točila hlava. Sleduji dokumnety spojené s tímto utrpením a co u toho prožívám je nepopsatelné. Na tvojí otázku odpovím asi takhle..na něco se zeptat bych neměla sílu jenom se s pokorou a hlubokou úctou poklonit :srdce:

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33212 příspěvků 16.01.17 19:42

@Lady Bee téma Lidic je bohatě zpracováno. Poměrně syrový materiál bez nánosu patosu vznikl a byl vydán krátce po válce. Neptala bych se na nic, stejně jsou ty zkušenosti nepřenositelné.

sara1000
Kelišová 5555 příspěvků 2 inzeráty 16.01.17 19:43

Mela jsem dedu v polskem koncentracnim tabore.
Zkousela jsem se ho ptam, ale nikdy mi neodpovedel. Nechtel o tom mluvit, pry bych si stejne ani z poloviny neumela predstavit to utrpeni a beznadej :,(
Kazdopadne jsem cca pred rokem videla jednu fotografii. Opravdu nechutnou a velmi dlouho jsem ji dostavala z hlavy a asi se mi to uz nikdy nepodari. Pokazde se mi zvedne zaludek odporem…

Lady Bee
Ukecaná baba ;) 2205 příspěvků 16.01.17 19:45
@Denisa76 píše:
@Lady Bee smutné téma. Byla jsem nedávno v Lidicích a v létě v Terezíně a upřímně jsem nezvládla ani jedno. V Terezíně jsem cítila šílenou bolest na srdci a v Lidicích se mě z toho hrobového ticha točila hlava. Sleduji dokumnety spojené s tímto utrpením a co u toho prožívám je nepopsatelné. Na tvojí otázku odpovím asi takhle..na něco se zeptat bych neměla sílu jenom se s pokorou a hlubokou úctou poklonit :srdce:

Krásně napsané :srdce:… taky tyhle místa nesu velmi těžce.

Tarinka
Echt Kelišová 8211 příspěvků 16.01.17 19:46

@Lady Bee jde o rodinu, tak radeji anonym

Manzelova babicka byla polska zidovka, mela jeste dva bratry, rodice ji za valky udelali falesny doklady, nejakej cas se ukryvali vsichni u tety, stejne si pro ne doslo gestapo, rodice si odvedli, ona a bratri se schovali v komine, byla z nich nejmladsi, bylo ji 15. Diky tem falesnym dokladum se ji podarilo dostat do pracovniho tabora do Rakouska, kde si nasla dedu, ktery nebyl Zid, valku prezila, k zidovstvi uz se nikdy nevratila, mela strach, s nami o tom nikdy nechtela mluvit. Dokonce narozeniny slavila jen podle toho zfalsovaneho data. Jinak byla neuveritelne inteligentni, az do svych devadesati let, rozumnela politice, chytrejm mobilum, pocitacum, litala letadlem.Jeji bratri taky prezili, jeden utekl doBritanie a dal se k odboji, druhy do Izraele. Jeden z nich napsal takovej svuj denik o vsem co zazili, takze diky tomu to tak nejak vime. Svoje rodice videla naposled jak je zatklo gestapo, valku neprezili a nikdy se nedozvedela, jak a kde zemreli.

Anna766
Hvězda diskuse 70738 příspěvků 16.01.17 19:46

Nevím jestli bych našla odvahu a sílu se jich zeptat.Ale moje otázky by byly např. jestli nelitují toho že přežili když tolik ostatních to nepřežilo, jejich muži a děti, to musí být hrozné. U věřících by mě zajímalo jestli jim víra zůstala, já osobně jsem ateista a myslím že kdybych byla věřící, tak po přežití tohoto pekla už bych nebyla.Jak se jim žilo poté, jestli neměli strach zda budou mít dostatek jídla a hrůzu z další případné války. A tak dále. Ale jak říkám, myslím že bych jen mlčela a s úctou zírala.

Anna766
Hvězda diskuse 70738 příspěvků 16.01.17 19:48

Pozor T…nejsi anonymní!!!

Lady Bee
Ukecaná baba ;) 2205 příspěvků 16.01.17 19:48
@sara1000 píše:
Mela jsem dedu v polskem koncentracnim tabore.
Zkousela jsem se ho ptam, ale nikdy mi neodpovedel. Nechtel o tom mluvit, pry bych si stejne ani z poloviny neumela predstavit to utrpeni a beznadej :,(
Kazdopadne jsem cca pred rokem videla jednu fotografii. Opravdu nechutnou a velmi dlouho jsem ji dostavala z hlavy a asi se mi to uz nikdy nepodari. Pokazde se mi zvedne zaludek odporem…

To mě mrzí, ti lidé museli být neuvěřitelně silní. Naše problémy jsou naprosto malicherné. Taky jsem kdysi viděla dokument, vyprávěla vnučka, že jejich prarodiče o tom též nechtěli mluvit. Do jisté doby to ani nikdo moc nevěděl.

Lady Bee
Ukecaná baba ;) 2205 příspěvků 16.01.17 19:51
@matkabagristy píše:
@Lady Bee téma Lidic je bohatě zpracováno. Poměrně syrový materiál bez nánosu patosu vznikl a byl vydán krátce po válce. Neptala bych se na nic, stejně jsou ty zkušenosti nepřenositelné.

Těch dokumentů je opravdu hodně. Kdysi jsem slyšela od jednoho odborníka, že bychom se měli ptát na historii svých blízkých, rodičů a prarodičů, dokud je tu někdo, kdo si to ještě pamatuje. Poté bude příliš pozdě. V tomhle případě je to samozřejmě už delší doba, ale i tak. Fakt je ten, že ta starší generace o tom nechce asi moc mluvit. Svojí babičky jsem se zeptala na rok 1968 a bylo vidět, že jí to je nepříjemné, tak jsem to radši zamluvila…

Tarinka
Echt Kelišová 8211 příspěvků 16.01.17 19:51

Sakra no jo, ale tak to uz je fuk. Snad me nikdy nevypatra :)

Anna766
Hvězda diskuse 70738 příspěvků 16.01.17 19:52

Minulý týden jsem dočetla knihu „NARODILI SE ABY PŘEŽILI“ silná kniha, silný příběh tří maminek které porodily v koncentráku a děti zachovaly při životě.

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33212 příspěvků 16.01.17 19:53
@Tarinka píše:
Sakra no jo, ale tak to uz je fuk. Snad me nikdy nevypatra :)

pokud ke slovu nepřijdou noví nácci, není se čeho bát ;)

sara1000
Kelišová 5555 příspěvků 2 inzeráty 16.01.17 19:53

@Lady Bee
Uprimne, vzdy kdyz je mi „spatne“tak si vzpomenu na tu fotografii. Prptoze se tykala prave matek s detmi.
A muzu vam rict, ze opravdu bych si obcas nafackovala…
Myslim si, jak me deti zlobi a jak jsem unavena, ale co je to proti vsemu tomu zlu…

Lady Bee
Ukecaná baba ;) 2205 příspěvků 16.01.17 19:55
@Anna766 píše:
Nevím jestli bych našla odvahu a sílu se jich zeptat.Ale moje otázky by byly např. jestli nelitují toho že přežili když tolik ostatních to nepřežilo, jejich muži a děti, to musí být hrozné. U věřících by mě zajímalo jestli jim víra zůstala, já osobně jsem ateista a myslím že kdybych byla věřící, tak po přežití tohoto pekla už bych nebyla.Jak se jim žilo poté, jestli neměli strach zda budou mít dostatek jídla a hrůzu z další případné války. A tak dále. Ale jak říkám, myslím že bych jen mlčela a s úctou zírala.

Proto jsem také psala, pokud by byli ochotni se o tom bavit. Jinak bych jen tak asi určitě taky nedostala odvahu. Myslím, že na tvoje otázky je na youtube dostupný i dokument.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Bipolární porucha, kterou trpí Babišova dcera: Kdo ze slavných ji měl také?

Bezdůvodně pokleslá nálada, která může trvat i dva týdny, ztráta energie,... číst dále >

Před rokem bubeník Mirai pohřbil ženu (†26), dnes má jinou? Otci zesnulé se to nelíbí

Je tomu více než rok, co bubeník kapely Mirai Šimon Bílý přišel o svou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >