Na co mám nárok po příjezdu z ciziny?

11.8.13 18:40

na co mám nárok po příjezdu z ciziny?

Ahoj holky, moje situace je tak trochu zapeklitá, kdo může poradit? pracovali jsme v zemi EU asi 10let s přítelem a řádně jsme si tam platily zdr. pojištění a všechno, máme jedno dítě 3 roky. Právě jsme se vrátili do čr a já zjistila že jsem těhu. asi měsíc. v čr nemáme odpracované nic ani si neplatíme pojištění protože ještě pár měsíců budeme pobírat podporu v nezaměstnanosti z jiného státu a pak už nic. Termín budu mít v dubnu. Jak mám postupovat? budu mít právo aspon na rodičovský příspěvek, těch 3800? A jak s pojištěním, mám si vyřídit nějaké zdr. pojištění a platit si ho sama? aby mě vůbec někde ošetřili v nemocnici, mám na mysli tu hrůzu testů a vyšetření během těhu..prominte za blbé dotazy ale začínám panikařit :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5471
11.8.13 18:48

Na zdravotní pojištění bacha, ať ti nenaskáče dluh. Takže platit nebo se zaevidovat v ČR na ÚP (pak zdravotní pojištění hradí stát). Se zbytkem neporadím, nevím, jestli není k rodičováku podmínka mít tady trvalý pobyt, což nevím jestli máš. Zítra je pondělí (úřední den), buď bych zašla osobně na okresní správu v místě bydliště nebo aspoň zvedla telefon a poptala se a budeš to mít jisté, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7867
11.8.13 18:54
@Veronika28784 píše:
Ahoj holky, moje situace je tak trochu zapeklitá, kdo může poradit? pracovali jsme v zemi EU asi 10let s přítelem a řádně jsme si tam platily zdr. pojištění a všechno, máme jedno dítě 3 roky. Právě jsme se vrátili do čr a já zjistila že jsem těhu. asi měsíc. v čr nemáme odpracované nic ani si neplatíme pojištění protože ještě pár měsíců budeme pobírat podporu v nezaměstnanosti z jiného státu a pak už nic. Termín budu mít v dubnu. Jak mám postupovat? budu mít právo aspon na rodičovský příspěvek, těch 3800? A jak s pojištěním, mám si vyřídit nějaké zdr. pojištění a platit si ho sama? aby mě vůbec někde ošetřili v nemocnici, mám na mysli tu hrůzu testů a vyšetření během těhu..prominte za blbé dotazy ale začínám panikařit :nevim:

Normálně si zajdi na svojí zdravotní pojišťovnu, pravděpodobně budou chtít potvrzení o tom, že sis platila pojištění v zemi, kde jsi žila, alespoň po mně to chtěli, ale je to už minimálně 10 let, takže možná už je to jinak. A pak se zaregistruj na úřad práce, i když nevím, zda to půjde, když ještě pobíráte podporu v nezaměstnanosti z jiné země, ale v každém případě si zítra dle mého zajdi na ÚP a tam by ti určitě měli umět poradit.Tak snad si alespoň přítel najde brzy práci a na rodičovský příspěvek si myslím, že 100% mít právo budeš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4378
11.8.13 18:58

@Veronika28784 ja teda jen k casti tve otazky. Pokud beres podporu z jineho statu, tak ten stat za tebe plati i zdravotni a socialni (tak se tomu aspon rika v cr, v praxi v zahranici to tak pokazde neni, zvlast to zdravotni) ale! pokud teda beres tu podporu, tak podle zakona se v cr nemuzes prihlasit na zdravotni prave proto, ze to plati ten jiny stat. Nicmene, tohle tady u nas nikdy nikdo nezjisti, takze ja byt tebou, bych si zasla na vzp nebo nekam jinam a proste se prihlasila. Nic jim o te podpore nerikej, zdravotni si zatim sama plat, do te doby, nez ti skonci podpora ze zahranici, pak pujdes bud na UP nebo si budes hledat praci(predpokladam). Jakmile si tady budes platit zdravotni, tak mas vsechny vysetreni zdarma. A ver mi, ja si ted musim v CR vsechno platit, kdyz tam chci k doktorovi, neni to levne.
Takto to udelat je sice podvod, co si budeme povidat, ale nase debilni zakony to bohuzel neulehcuji nikomu, takze bych se s tim moc neparala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.8.13 19:03

Ano jsem zatím pojištěná v jiné zemi až do konce roku, psala jsem na pojištovnu M. vnitra a tam mi paní řekla že si můžu platit sama pojištění ale až ho ukončím v jiném státě, jakože nemůžu být pojištěná ve dvou státech EU najednou, což si myslím že je blbost když si to chci hradit sama. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19470
11.8.13 19:30
@Veronika28784 píše:
Ano jsem zatím pojištěná v jiné zemi až do konce roku, psala jsem na pojištovnu M. vnitra a tam mi paní řekla že si můžu platit sama pojištění ale až ho ukončím v jiném státě, jakože nemůžu být pojištěná ve dvou státech EU najednou, což si myslím že je blbost když si to chci hradit sama. :(

Neni to blbost, muzes byt pojistena jen v jedne zemi EU. Ale kdyz zijes tady asi bych riskla tu variantu, platit si pojsiteni i tady sama, treba to projde.
V opacnem pripade by sis nejspis musela vsechna vysetreni v tehu hradit az do doby, kdy ti skonci pojisteni v jine zemi EU a prihlasit se az potom. Teoreticky by sis pak mohla naklady nechat proplatit v zahranici, ale pochybuju, ze bys to tam ejla resit, ze…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
172
11.8.13 20:11

Zajdi si na vsechny urady, bude to asi litacka, ale aspon presne vyzjistis co a jak. Pokud jsi byla v EU tak bys mela pri opusteni zeme dostat formular U1, kde bude presne uvedeno a potvrzeno zdravotni pojisteni. To bude potrebo pro zdravotni pojistovnu v CR, aby meli dukaz, ze nekde jsi to platila. Jinak v ramci EU lze prevest podporu v nezamestnanosti do jineho clenskeho statu, tudiz, pokud by ti to prevedli do CR, tak se u nas evidujes na uradu prace a ten by pak za tebe i hradil zdravotni pojisteni. A vse by se vyresilo…Predpokladam, ze asi do prace nenastoupis, ale pokud nastoupi manzel a bude mit odpracovane dny, ted presne nevim kolik to je, ale pocita se to zpetne za 2 roky (a nejspis by se pocitala i prace v zahranici),tak pak muze o rodicovky prispevek pozadat on a tudiz byste si mohli i rozvrhnout na kolik let byste ji chteli pobirat. Pokud bys zazadala pouze ty, tak mas narok myslim jen na tu 4 letou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.8.13 22:04

Ahojda, my jsme si mohli zařídit abysme pobírali tu podporu i tady v čr, jenže tam kde jsme pracovali nám stát vypočítal 12 měsíců podpory kdežto v čr by to bylo jen 6 měsíců, proto se nám vyplatí jezdit tam každé 3 měsíce a hlásit se na úřadu práce. jenže jsem nechtěně otěhotněla. No musím to zjistit, co bude nejlepší. Každopádně bydlíme ve svým takže naštěstí neplatíme nájmy apod. přítel práci bude mít, ale i těch! mizerných 3800 když dostanem tak budem štastní :) snad to výjde

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4858
11.8.13 22:08
@Veronika28784 píše:
Ano jsem zatím pojištěná v jiné zemi až do konce roku, psala jsem na pojištovnu M. vnitra a tam mi paní řekla že si můžu platit sama pojištění ale až ho ukončím v jiném státě, jakože nemůžu být pojištěná ve dvou státech EU najednou, což si myslím že je blbost když si to chci hradit sama. :(

Ahoj, neni to blbost, nemuzes mit opravdu dve pojisteni. V breznu letosniho roku jsme se vraceli z EU do CR.No,zadna slava.Ja byla doma s malym ditetem, zdravotni jsem tedy mela zdarma a pracoval manzel.Me s detma nechteli v Cr pojistit, protoze jsem jim nemohla prokazat, ze jsem zrusila pojisteni v jine zemi. Nakonec to vsechno dobre dopadlo, sla jsem se zaregistrovat na UP, od toho dne jsem s detma pojisteni mela, ale musela sem podepsat cestne prohlaseni o ukonceni zdravotniho pojisteni v zemi predchoziho pobytu.
Manzel musel prinest vsechny vyplatni pasky, zapoctovy list, evidenci na UP v CR a ten byl pojisteny hned, bez problemu.
Ja byt tebou, jdu normalne se vsema papirama na UP se zaregistrovat a od toho dne jsi pojistena v Cr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4858
11.8.13 22:10
@Veronika28784 píše:
Ahojda, my jsme si mohli zařídit abysme pobírali tu podporu i tady v čr, jenže tam kde jsme pracovali nám stát vypočítal 12 měsíců podpory kdežto v čr by to bylo jen 6 měsíců, proto se nám vyplatí jezdit tam každé 3 měsíce a hlásit se na úřadu práce. jenže jsem nechtěně otěhotněla. No musím to zjistit, co bude nejlepší. Každopádně bydlíme ve svým takže naštěstí neplatíme nájmy apod. přítel práci bude mít, ale i těch! mizerných 3800 když dostanem tak budem štastní :) snad to výjde

To ale nic nemeni na tom, ze Vas normalne v Cr pojisti. Zaregistrujes se na UP, tam uvedes v kolonce v papirech kolik beres podpory z EU a tim to konci.Na podporu nebudes mit v Cr narok po dobu vyplaceni z druhe zeme, ale budes pojistena.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
172
12.8.13 09:22
@Veronika28784 píše:
Ahojda, my jsme si mohli zařídit abysme pobírali tu podporu i tady v čr, jenže tam kde jsme pracovali nám stát vypočítal 12 měsíců podpory kdežto v čr by to bylo jen 6 měsíců, proto se nám vyplatí jezdit tam každé 3 měsíce a hlásit se na úřadu práce. jenže jsem nechtěně otěhotněla. No musím to zjistit, co bude nejlepší. Každopádně bydlíme ve svým takže naštěstí neplatíme nájmy apod. přítel práci bude mít, ale i těch! mizerných 3800 když dostanem tak budem štastní :) snad to výjde

Koukam, ze je v tom jako vzdy pekny bordel a to na strane CR. Podle me by te meli nechat registrovanou a vedenou na UP celych 12 mesicu. Vzdyt je to i pro stat vyhodnejsi, nemusis po 6 mesicich prechazet na socialku, nebo jak to je. Ja bych se primo sesla s vedoucim UP a probrala to. Napr. ja jsem mela narok na 6 mesicu podpory vyplacenou z CR, ale po 2 mesicich jsem odesla do UK a nechala si to prevest ALE pokud bych jela podle UK pravidel, tak vzhledem k tomu, ze manzel mel dostatecny prijem, tak by mi podporu tam nepriznali ale protoze ji vyplacela CR, tak me zaregistrovali a CR mi posilala penize na muj ucet. Protoze se to trochu tahlo, tak jsem dostala vyplaceny vsechny penize najednou…Platit si pojisteni dvakrat je doopravdy protizakonne, i kdyz si to platis sama, mohli by ti dat pokutu. Ale na druhou stranu, zeptej se gynekologa kolik stoji preventivni prohlidky tady v CR, ja si treba vsechno v CR tak platim sama, kdyz potrebuji napr. zubare, mamolog apod. a nikdy nedam vic nez tech 1200, co se plati mesicne pojstovne. Problem by jen byl, kdyby se ti stalo neco vazneho a museli te hospitalovat…coz v tehotenstvi se muze klidne stat. A samozrejme na posledni mesice bys uz mela byt normalne pojisena v CR kvuli porodu. Posledni vec co me napada je, ze napsat si na vseonecnou pojistovnu at ti poradi, mam s ni velmi dobre zkusenosti, na ministerstvu vnitra nejsou vubec informovani, vseobecka ti odpovi i velmi rychle. Existuji totiz pripady, kdy napr. otec pracuje v nemecku, ale vraci se do CR a rodina zije v CR a tam ti ze strany CR pojistovna vydava nejakou specialni kartu pojisteni, coz by v podstate mohl byt vas pripad…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4378
12.8.13 22:49

@Jaruna problem je, ze ona se zaregistrovat nemuze, protoze bere jeste podporu z jineho statu, pokud to dobre chapu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.8.13 09:29

Takže holky! tak jsem dneska obvolala úřady a dozvěděla jsem se že si můžu převézt s formulářem U1 podporu sem do česka ALE paní říkala že po dobu pobírání dávek NEBUDU pojištěná, takže nevím jak budu řešit doktory a kontroly, mám sice kartičku zdr. pojištovny vystavenou ve státe v kterém jsem pracovala, která mi platí po celé EU ale tu můžu použít, pokud jsem to pochopila správně jen v nouzouvých situacích, jako nějaký úraz atd..Takže to zase nějak nechápu, podporu budu mít v čr ale nemůžu se tady pojistit??? :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
172
13.8.13 09:51

A s tim pojistenim to ti rikala pani na urade nebo z pojistovny. Vzdyt je to uplna blbost. Formular U1 se vydava, kdyz opoustis danou zemi a prave pro pojistovnu je tam uvedeno, ze jsi po celou dobu mimo CR platila pojisteni jinde…a nazaklade toho te i znovu pojisti v CR. Nikdy jsem neslysela od lidi, co se vraceli z ciziny, ze by s tim meli problem…proste vzali U1 nahlasili se na pracaku, zasli na pojistovnu a vse OK. Pani na urade asi nebyla dobre informovana…zavolej si na tu vseobecnou pijistovnu a uvidis ze to bude ok. Ja jsem si to taky pri mem odjezdu zjistovala, pro pripad jsem si ulozila komunikaci mezi mnou a pojistovnou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
172
13.8.13 09:56

Jeste jsem mrkla trochu po internetu…viz dole…

Příspěvek upraven 13.08.13 v 10:09

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama