Na co vlastně mám nárok?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Esufi
Povídálka 44 příspěvků 07.10.17 00:52
Na co vlastně mám nárok?

Ahoj,
vyznáte se tu někdo v nárocích na dávky/rodičák/ma­teřská?
Situace je taková: jsem vdaná, s manželem čekáme první dítě (teprve za polovinou prvního trimestru). K 31.12.2015 jsem ukončila HPP v původní firmě a 1.1.2016 nastoupila na částečný úvazek v jiné firmě. Ta nás dlouhodobě vyslala do USA. Pracovní poměr k této české firmě, jejíž zaměstnancem jsem byla, byl ukončen 31.1.2017. Od té doby jsem BOZP, tedy osoba bez zdanitelných příjmů nenahlášená na ÚP (v rámci ZP jsem samoplátce).
Tak. Mám v plánu se vrátit do ČR (nejen v rámci mimina, ale i kvůli velmi špatnému zdraví mého otce). Tj. z hlediska mimina donosit a porodit v ČR s tím, že manžel nejspíš bude pendlovat mezi USA a ČR.

A teď "babo raď - na mateřskou asi nárok nemám? :nevim: Ale na rodičovskou máme nárok všechny, ne? Kdy začíná? Vyznáte se některá v téhle problematice? Kde mi dají informace? Na pracáku nebo sociálce? (předem díky za odpovědi)

Reklama

Reklama

Reakce:

Cuddy
Extra třída :D 13627 příspěvků 07.10.17 04:08

Planujes nastoupit do prace? Pokud by jsi pracovala do doby odchodu na md, tak by ti narok na ppm patrne vznikl. Na rp narok mas, nastuduj si nove podminky cerpani platne od 1. 1. 2018.

Esufi
Povídálka 44 příspěvků 07.10.17 04:47

@Cuddy do ČR se chystám někdy v prosinci, pravděpodobně. Pokud bude vše v pořádku, tak už to na mě bude vidět, což se obávám, že bude dost velká překážka k tomu, aby mě chtěl někdo vzít. Leda brigádně, tam ale zas budou spíš chtít vnutit DPP, který mi bude k ničemu, leda na DPČ… :roll:

shadowbabe
Kecalka 419 příspěvků 07.10.17 09:42

Leda se pak nahlasit na pracak, aby platili pojisteni a dnem porodu budes mit rodicak, jako tehotnou ti moc sanci na praci nedaji, jedine jak sama pises nejaka dohoda. Ale ted to taky zmenili, poptej se pak na urade, jakou formu dohody muzes mit, abys byla v jejich evidenci. Ted uz myslim je tam zmena, ze nebudes muset mit rodicak na 4 roky, ale bude moznost volby. Ale vse radeji presne zjistit na pracaku :)

Esufi
Povídálka 44 příspěvků 07.10.17 14:14

@shadowbabe tak to budu doufat. 4 roky?! To asi budu počítat do 100, abych nebyla hooooodně sprostá… Opravdu sociální stát až za roh, že by to rovnou rozložili třeba ještě na víc, na deset na let třeba, aby se pak co nejlíp vracelo do pracovního procesu…

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Proč vyzkoušet čínskou medicínu? Rozhovor s Milanem Schirlem, terapeutem tradiční čínské medicíny

Tradiční medicína láká čím dál více lidí. Jaké problémy lze pomocí ní řešit,... číst dále >

S čím si hrají děti z královské rodiny? Kate přesně ví, čemu se vyhnout

Vévodkyně z Cambridge Kate Middleton je jednou z nejsledovanějších osobností... číst dále >

Články z Ona Dnes

Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí... číst dále >

Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě,... číst dále >

Reklama