Na jak dlouho si vzít rodičák u prvního dítěte?

35
13.11.20 08:24

Na jak dlouho si vzít rodičák u prvního dítěte?

Ahoj, na jak dlouho jste si braly rodičák u prvního dítěte?
Je lepší si vzít rodičák na kratší dobu, když plánujeme i druhé dítě? Když mi skončí rodičák a narodí se druhé dítě, tak budu pobírat zase mateřskou a pak rodičák?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2023
13.11.20 08:27

Přidávám se, taky mě to zajímá😉

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3958
13.11.20 08:31

Dneska se děti plánují podle dávek?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2023
13.11.20 08:33

@Zumpa Některé určitě ano :lol:
Jinak na tématu nevidím nic špatného.

Příspěvek upraven 13.11.20 v 08:41

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
509
13.11.20 08:39

Take nad tím přemýšlím. Problém je, že se bojím, že se třeba nepovede hned.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
13.11.20 08:39

@Zumpa Tak z něčeho žít musíme :D ono je docela rozdíl, když ti přijde o několik tisíc méně a k tomu máš další povinnosti. Tak proč se neinformovat, jak je to nejlepší. Nejsem typ, co by bezhlavě na něco kývl a nezjistil si informace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1813
13.11.20 08:43

Musíš si říct za jak dlouho + - bys chtěla druhé. U prvního bylo zaděláno hned nebo byly komplikace - a započítat je. Já věděla, že chci mít děti 3 roky od sebe a rodičák si nastavila do tří let prvního. A vyšlo to na měsíc přesně :). Ideálně počítej s nějakou rezervou, kdyby se nedařilo. Výši rodičáku si můžeš měnit co 3 měsíce, takže když se zadaří, zvýšíš si částku ať stihneš vyčerpat. Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak máš nárok na mateřskou do 4 let věku prvního dítěte. I když by jsi šla do práce (brigáda) a měla menší peníze než před prvním dítětem, tak do 4 let věku prvního máš nárok na tu vyšší mateřskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1769
13.11.20 08:46

Rodičovský příspěvek je nyní 300 000, když pak budeš znovu těhotná, tak 6-8 týdnů před porodem nastupujes na mateřskou s druhým dítětem a Rodičovský příspěvek na první dítě již necerpas - co nestihnes vyčerpat, to ti propadne..
Takže když chcete brzy druhé, tak je nejlepší nastavit si co největší částku - to má každý jinak - obecně můžeš čerpat tolik, kolik jsi měla mateřskou.. A z toho si můžeš část odkládat na později, třeba na spořící účet.. Když se pak nebude dařit otěhotnět, tak si tu částku snížís, aby jsi čerpala déle - změny výše můžeš provádět vždy jednou za 3 měsíce..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1769
13.11.20 08:52

Takže si zvolís třeba rodicak 20 000, 10 000 si necháš na útratu, 10 000 odložís.. Rodicak tak budeš mít na 15 měsíců, obvykle se začíná brát mezi 4.a 5. měsícem dítěte, když jsi měla nárok na mateřskou dovolenou..
Když pak pořád nebudeš těhotná, tak si ho ke konci změnís třeba na 1000 Kč měsíčně, tak budeš mít těch 20 000 na dalších 20 měsíců, a k tomu si vždy doplnís peníze, co sis ušetřila.. Tak se ti nestane, že by ti propadl a hlavně je dobré brát aspoň něco, abys nemusela řešit platbu sociálního a zdravotního pojištění

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19610
13.11.20 08:58

No záleží jak dlouho od sebe chces deti, s rodicakem muzes hybat, takze kdyby se zadarilo driv, tak si muzes castku zmenit a vybrat rychleji. Ja proste pocitala, kdyby se druhe nepovedlo, abych mela rodicak az budou synovi 3 roky a pujde do skolky (je jarni, takze sem mela rodicak do 3 a pul roku). Stejne to mam i u druheho, kdyby se podařilo dalsi dite, tak s rodicakem hnu a vyberu rychleji, kdyby se nepovedlo, tak nemusim za rok resit, ze mi dosel rodicak a nemam kam dat 2 lete dite, abych mohla do prace, nebo zivorit s par korunama co mi tam zbydou :mrgreen: co se tyce materske, tak pokud ti v práci dal bude bezet smlouva, tak pujdes na mateřskou i s druhym, kdyby ti smlouva treba skoncila behem prvni materske (jako me), tak u druheho ji nedostanes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12432
13.11.20 09:06

Ja jsem volila rodicak na 4 roky, bala jsem se, ze mi nevezmou dite do MS. Proste jsem chtela byt pripravena, kdyby neco nevyslo. Dopadlo to cele jinak, ale to neva :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2049
13.11.20 09:09

Já bych si ho dala naopak na co nejdéle (měla jsem na 4 roky) a když jsem po druhé otěhotněla, tak jsem si rd. prostě navýšila a zkrátila, aby mi navazoval. Přijde mi nesmysl si nastavit rd. na třeba 3 roky, kdyby se vám třeba potom miminko nedařilo :think: Takhle to budeš mít pojištěné, že nezůstaneš bez jakéhokoliv příjmu.

Takhle to má i kamarádka. Rd. má do 4 let dítěte, kdy o druhé se snažili od 2 let malé a zadařilo se jim až v jejích 2,5 letech. By mě zajímalo, jak bys to jako naplánovala takhle dopředu, kdy přesně se narodí druhé :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5267
13.11.20 09:10

1. Jsem dávala na 3 roky. Chtěli jsme druhé, to vyšlo. U druhého jsem dala na 4 roky kvůli školce :nevim:… Kdyby mi ho nevzali nebo bych potřebovala být doma, kvůli adaptační dobe :nevim:… Zkrátit se to dá vždy.. Prodloužit hůř, když už to je vybrané

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5463
13.11.20 09:28
@Terezxx píše:
Takhle to má i kamarádka. Rd. má do 4 let dítěte, kdy o druhé se snažili od 2 let malé a zadařilo se jim až v jejích 2,5 letech. By mě zajímalo, jak bys to jako naplánovala takhle dopředu, kdy přesně se narodí druhé :think:

Nemuze mit RD do 4 let… Ta je vzdy do 3 let maximalne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
161
13.11.20 09:35

Já plánuji RD na 2 roky s prvním a na 3 roky s druhým. Chceme děti blízko od sebe, navíc už jsem starší, takže není na co čekat. Na 4 bych si nedala, nedovedu si představit být tak dlouho doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama