Na jakou střední školu jít?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Esdeath
Nováček 7 příspěvků 23.08.18 14:04
Na jakou střední školu jít?

Dobrý den. Letos jdu do deváté třídy a pořád nevím na jakou střední školu jít.. jakože zaměření. Možná grafická? Cestovní ruch? Nevím. Baví mě: Kreslit, hraní na jakýkoliv nástroj, psát příběhy, nátačet a herectví nejspíš.. Od druhého stupně mám jen vyznamenání. Prosil bych jestli by jste pomohli.

Příspěvek upraven 23.08.18 v 14:18

Reakce:
Premek_Orac
Závislačka 4416 příspěvků 23.08.18 14:12

@Esdeath Ahoj,
rozhodovat se o budoucím povolání takhle brzy je náročné. Já ve tvém věku také nějakou představu měl, ale nakonec jsem šel v dospělsti úplně jiným směrem.
Pokud by tě zajímal cestovní ruch, tak rozhodně bude spíš zájem o schopné povozní, manažery hotelů. Dnes obrovská poptávka po schopných lidech a v buducnosti se nezmění. A velmi slušné výdělky. Myslím, že jsou dobré hotelovky s maturitou, např. v Poděbradech.
Určitě je potenciál poptávky po lidech schopných v elektronických médiích. To by ti mohlo vyhovovat, pokud jsi keativní, komunikativní a máš vztah k té grafice, režii atp.
Určitě bys mohl kombinovat žurnalistiku a kreativitu. Také bys mohl mířit do marketingu.
Pokud máš dobrý prospěch, pak bych na tvémmístě zvážil gymnázium, s rozšířenou výukou jazyků nebo ekonomie ideál a následně VŠ podle toho, jakým směrem budeš chtít profesně jít.

Popokatepetla
Závislačka 3202 příspěvků 23.08.18 14:13

Nepíšeš, jak to máš s prospěchem a jestli střední má být konečná nebo pak chceš pokračovat ještě na VŠ. Pokud jsi opravdu šikovný na kreslení a na počítače a máš fantazii, zkusila bych tu grafiku, to má potenciál. Cestovní ruch - to mi přijde trochu jako z nouze ctnost pro ty, co moc nevědí kam dál, absolventů s tímhle zaměřením jsou mraky a hůř se pak budou uplatňovat na trhu práce.
Jinak s třídním uč.jsi to zkoušel řešit? Třeba by poradil na co se zaměřit.

Esdeath
Nováček 7 příspěvků 23.08.18 14:20

Děkuji za odpověď. Prospěch jsem tam už napsal. S třídní učitelkou by se to mělo probírat nejspíš někdy na začátku školy. Cestovní ruch mi dost lidí vymlouvá. Ta grafika.. třeba dělání webů nebo tak.. dá se tím uživit?

Wani
Závislačka 3300 příspěvků 23.08.18 14:22

@Esdeath Máš v plánu jít potom na VŠ? To je zásadní otázka, grafiku lze studovat jako obor i na VŠ (to samé cestovní ruch).

Meo
Nováček 7 příspěvků 23.08.18 15:09

Webovou grafikou se uživit dá ať už jako zaměstnanec nebo na živnosťák. Jen počítej s tím, že nebude stačit, co tě naučí ve škole. Asi žádný obor se nespecializuje jen na webovou grafiku, navíc ve škole tě naučí základy a teorii a to samotné pro „život“ nestačí. A málokdy ve škole učí lidí, kteří se aktivně v oboru pohybují a drží krok s vývojem. Jestli se tím budeš chtít živit, budeš muset hodně studovat sám - jaký styl je zrovna teď „in“, jak dělat grafiku pro responsivní weby a pracovat na kreativitě a svém portfoliu (referencích). Jen dodám, že být dobrý webový designer není jen o tom nakreslit pěkný web, v dnešní době musíš mít i přehled (alespoň základní) o tom, jak web funguje a jak se kóduje, jak weby používají obyčejní lidé a pár dalších věcí.

Pokud tě grafika baví a chtěl by ses tím do budoucna živit, tak si určitě podle toho školu vyber. Jen počítej i se samostudiem (ale to platí u většiny IT oborů). Co se týče gymplu, já osobně bych na něj nešla, po vystudování prakticky neumíš „nic“ a vejška je nutná.

Esdeath
Nováček 7 příspěvků 23.08.18 15:59

S tím počítám, takže grafika by nebyl špatný nápad? I jak pro peníze?

Meo
Nováček 7 příspěvků 23.08.18 17:17

Pokud tě to vážně baví, šla bych do toho. Není nic horšího, než 4 roky chodit do školy otrávenej, protože studuješ něco, co tě nebaví. A grafika je tak široká oblast, že můžeš nakonec dělat spoustu různých věcí - tu grafiku pro weby nebo třeba tiskového grafika, můžeš dělat ilustrace nebo spoustu dalších věcí.

Kolik grafici za svou práci dostávají nevím, ale možná si můžeš udělat představu, pokud se mrkneš po nějakých pracovních inzerátech, někdy uvádějí i kolik dají nástupní mzdu. Nebo si najít stránky nějakých grafiků na volné noze, třeba tam budou mít kolik berou na hodinu (jen počítej, že ve výsledku nedostaneš tolik, mají v tom i různé náklady).

Ou
Kelišová 5454 příspěvků 23.08.18 17:18

Chceš jít na VŠ?

Pak jdi na gympl, třeba výtvarně zaměřený.

Pokud grafiku - taǩ buď nějakou umprumku a nebo mediálně zaměřenou grafiku, klasický polygrafie má docela rezervy.

Pokud bys chtěla dělat talenotvky, tak by to chtělo se na ně od září aktivně připravovat.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Dvě ženy za jeden večer: Jak Onder zvládl polibky na ruku i dámské lodičky

Po velkém finále StarDance následovala samozřejmě afterparty, na které se... číst dále >

Nejhorší věc na pákistánské base? „Vadí mi turecké záchody,“ vzkázala Tereza

Pašeračka Tereza v pondělí opět stanula před pákistánským soudem, po pár... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >