Na jaký účet uložit rezervu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.19 12:04
Na jaký účet uložit "polštář" (rezervu)

Ahoj,

Jsem v prvním pořádném zaměstnání, kde opravdu mohu spořit (myšleno tak, že odložíme víc než 1-3 tisíce, které vzápětí padnou na nečekané výdaje).

Chci v první řadě vytvořit půlroční rezervu, ale těch cca 450-500 tisíc mi přijde hodně peněz, než abych je nechala ležet na běžném účtu, zároveň ale potřebuji, aby byli (manželovi, dětem) dostupné, kdyby mě třeba odvezla rychlá, nebo naopak manžela.

Jinak životko mám momentálně přes firmu jako benefit, takže to teď neřeším, ale pořád by to chtělo i svoje rezervy :think:

Kde držíte svoje rezervy? Na běžném / spořícím / jiném účtu nebo v investicích?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.19 12:11

Máme to rozhozeno. Na běžném účtu provozní minimum + cca 3 platy navíc. Něco na spořícím, který se dá obratem vybrat i přes bankomat. Dluhopisy na 5 let, které by se daly prodat také skoro hned. Dlouhodobější stavebka. A něco málo v akciích. Drahé kovy (zlato/stříbro) .

Záleží, jak moc ty peníze budeš potřebovat, a jaké s nimi máte plány dál. Pokud tu rezervu, tak bych ji dala na spořící, kde je trošku úrok. A potom už bych hledala něco dalšího.

Lainaire8
Závislačka 2833 příspěvků 21.03.19 12:15

Mám na spořícím. Nedá se z něj vybírat přímo, ale dá se klasika převést peníze na běžný účet a z toho to pak vybrat. U stejné banky, takže to je hned.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.19 12:18
@Anonymní píše:
Máme to rozhozeno. Na běžném účtu provozní minimum + cca 3 platy navíc. Něco na spořícím, který se dá obratem vybrat i přes bankomat. Dluhopisy na 5 let, které by se daly prodat také skoro hned. Dlouhodobější stavebka. A něco málo v akciích. Drahé kovy (zlato/stříbro) .Záleží, jak moc ty peníze budeš potřebovat, a jaké s nimi máte plány dál. Pokud tu rezervu, tak bych ji dala na spořící, kde je trošku úrok. A potom už bych hledala něco dalšího.

No já bych posléze chtěla spořit na bydlení. Tahle rezerva je pro mě ale základ, a nemyslím přitom na nové boty nebo skříň, spíš vyloženě životní tragédie. Bez toho bych pořízení bydlení nechtěla ani řešit.

Počítám s tím, že prvně bude rezerva, pak cca 40-50% z cen bydlení (potrvá to možná 6,7, 8 let, ale pak se vejdou i poplatky, daně, rekonstrukce atd). A na tu rezervu ideálně celou dobu nesahat 8)

P4ja
Echt Kelišová 8586 příspěvků 21.03.19 12:27
@Anonymní píše:
No já bych posléze chtěla spořit na bydlení. Tahle rezerva je pro mě ale základ, a nemyslím přitom na nové boty nebo skříň, spíš vyloženě životní tragédie. Bez toho bych pořízení bydlení nechtěla ani řešit.Počítám s tím, že prvně bude rezerva, pak cca 40-50% z cen bydlení (potrvá to možná 6,7, 8 let, ale pak se vejdou i poplatky, daně, rekonstrukce atd). A na tu rezervu ideálně celou dobu nesahat 8)

Na životní tragedie ale není primárně spořící účet. Ten funguje na věci jako je rozbitá pračka. A pokud chceš spořit tak dlouho, tak je spořící účet naprosto o ničem.

Spíš bych si řekla kolik můžu měsíčně odkládat a podle toho se rozhodla. ZAčala na spořícím, a pokud bych měla dost tam, tak dala jinam. A nebo rovnou, část na spořící a menší část na dlouhodobé věci. A až budeš ít na spořícím dost, tak dávala víc na ty dlouhodobé.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.19 12:29
@Anonymní píše:
No já bych posléze chtěla spořit na bydlení. Tahle rezerva je pro mě ale základ, a nemyslím přitom na nové boty nebo skříň, spíš vyloženě životní tragédie. Bez toho bych pořízení bydlení nechtěla ani řešit.Počítám s tím, že prvně bude rezerva, pak cca 40-50% z cen bydlení (potrvá to možná 6,7, 8 let, ale pak se vejdou i poplatky, daně, rekonstrukce atd). A na tu rezervu ideálně celou dobu nesahat 8)

Pokud chceš bydlet, tak si spočítej kolik těch peněz budeš potřebovat. ZE 2 tisíc měsíčně podle mě polovinu ceny bydlení neuděláš. Ale nevím, jakou máš představu o tom bydlení.

Dost se v tom motáš, zkusila bych nějakého poradce, aby ti namodeloval příjmy, výdaje a nějaký horizont, abys viděla.

A pokud máš životko na tragedie, tak se opravdu podívej, jak je postavené, aby ti to potom pokrylo.

_0812_
Zasloužilá kecalka 694 příspěvků 21.03.19 12:32

Já jsem konzerva, takže syslím doma. Nikdy nevím co se do budoucna stane a tak aspoň vím, že mi na to nikdo nemůže sáhnout, když nikdo neví, že to mám.

P4ja
Echt Kelišová 8586 příspěvků 21.03.19 12:38
@_0812_ píše:
Já jsem konzerva, takže syslím doma. Nikdy nevím co se do budoucna stane a tak aspoň vím, že mi na to nikdo nemůže sáhnout, když nikdo neví, že to mám.

Jo, tak to bych teda nedala, kdybych věděla, že mně doma leží třeba půl míče a postupně ztrácí na hodnotě :)

Bábrdl
Generální žvanilka 23124 příspěvků 21.03.19 12:38
@_0812_ píše:
Já jsem konzerva, takže syslím doma. Nikdy nevím co se do budoucna stane a tak aspoň vím, že mi na to nikdo nemůže sáhnout, když nikdo neví, že to mám.

Jako hotovost? 8o
Tak to jsem teda neslyšela už dloouho u nikodho mladšího 70 let :lol: Důchodci prý mívají životní úspory v mrazáku.

My máme doma „trezor“, takový malý, ale tam má věci manžel. Zřejmě tam bude i nějaká hotovost, když o tom tak přemýšlím. :think:

Bábrdl
Generální žvanilka 23124 příspěvků 21.03.19 12:39

Já mám „rezervu“ na spořáku. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.19 12:43

Holky asi jsme se nepochopily. :?

Tak jinak. Dnes začínam na nule, mám na účtu jeden plat navíc. Odložím min. 30 000 za měsíc.

Moje pořadí priorit:
1. Rezerva. Absolutní minimum 300 000, ideálně 500 000. Kde takové peníze držet, aby neměly za pár let poloviční hodnotu a abych se k nim rychle dostala v nouzi nejvyšší?

2. Teprve až bude někde ležet rezerva v uspokojivé výši, další úspory půjdou na bydlení. Právě proto, že mám spočteno, jak dlouho tady to spoření může trvat, tady už budu řešit spíše investiční možnosti, protože samo sebou je spořící účet nedostačující.

Otázka stojí jen, kam škudlit a kde držet tu rezervu? Třeba Raiffeisen nabízí 3%, ale jen do výše 150 000.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.19 12:45

Posíláme každý měsíc 3 tis. na spořící účet. Nedá se z něho platit hned, ale dají se normálně peníze z něj převést zpátky na účet a použít a 2 tis. máme v investicích :) Z toho se vybírat nedá, ale v případě potřeby to jde zrušit a peníze vybrat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.19 12:51
@Anonymní píše:
Holky asi jsme se nepochopily. :?

Tak jinak. Dnes začínam na nule, mám na účtu jeden plat navíc. Odložím min. 30 000 za měsíc.

Moje pořadí priorit:
1. Rezerva. Absolutní minimum 300 000, ideálně 500 000. Kde takové peníze držet, aby neměly za pár let poloviční hodnotu a abych se k nim rychle dostala v nouzi nejvyšší?

2. Teprve až bude někde ležet rezerva v uspokojivé výši, další úspory půjdou na bydlení. Právě proto, že mám spočteno, jak dlouho tady to spoření může trvat, tady už budu řešit spíše investiční možnosti, protože samo sebou je spořící účet nedostačující.

Otázka stojí jen, kam škudlit a kde držet tu rezervu? Třeba Raiffeisen nabízí 3%, ale jen do výše 150 000.

Zajdi někam za poradcem a poradí ti, co a jak. Já osobně bych začala na to bydlení odkládat už teď když máš takovýhle převis.

Lenka828282
Kecalka 137 příspěvků 21.03.19 12:52

My máme realitní fond - za loňský rok zhodnocení 8%, investice Conseq, zlato a dlouhodobější stavební spoření.

_0812_
Zasloužilá kecalka 694 příspěvků 21.03.19 12:52
@P4ja píše:
Jo, tak to bych teda nedala, kdybych věděla, že mně doma leží třeba půl míče a postupně ztrácí na hodnotě :)

Tak já radši oželím ty úroky, ale vím, že ty prachy mám :lol: Nikdy nevím co se může stát a po zkušenosti, tedy ne mojí, ale známé, které exekutor sebral všechno z účtu za jejího exmanželka v době tři roky po rozvodu, zablokoval jí ho a co víc, sebral všechny peníze i dětem z jejich dětských účtu a ty taky zablokoval nenechávám na účtu víc, než na nějaké běžné platby. Účty sice po tom, co všechno doložila odblokovali, ale peníze už ani ona a ani ty děcka neviděli. Navíc mám doma sklerotika, takže náhodou dostane pokutu, za hodinu na ní zapomene, třeba se přestěhujeme a mě pak po letech trefí šlak…

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama