Na každé ruce mi naměřili jiný tlak

287
18.11.18 10:10

Na každé ruce, opakovaně, rozdílný tlak

Náhodně mi při kontrole na imuno dr. změřil tlak a byl velký rozdíl v hodnotách na každé ruce, na levé 150/100, pravá 110/70, po chvíli to opakovali a stejný výsledek. Mně to přišlo zajímavé :D, ale jemu podezřelé, poradil mi to pravidelně sledovat a doporučil vyš. na kardiologii. Měl někdo podobný „nález“, případně od čeho toho třeba bylo a jak se řešilo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24213
18.11.18 10:16

Tohle může být zúžená aorta. Syn tedy měl rozdíl ruce, nohy a musel na operaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5471
18.11.18 10:20

Ahoj, tak já mám běžně rozdíl mezi levou a pravou paží i více než 40 torrů - ale jsem po dvou operacích aorty (takže prý u mě běžný nález) a po srdečním selhání. Také mám postižené chlopně (prozatím mám svoje). U mě se to neřeší nijak, jsem sledována, užívám léky na tlak a betablokátor, ale to v souvislosti s mým postižením srdce.

U člověka, který nemá v anamnéze nic se srdcem bych vyšetření na kardiologii rozhodně doporučila. Čeká tě pravděpodobně echo vyšetření (+ekg, což je nyní běžné i u praktika), možná holter, případně doplňující vyšetření (například CT s kontrastem).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
293
18.11.18 10:53

Měla jsem takto v těhotenství. Pak se upravilo samo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3108
18.11.18 11:45

Ten nález je divný, sice jak zde padlo, že to může být koarktace aorty (ta zúžená aorta), tak u té bývá rozdílný tlak, ale bývá na pravé vyšší, protože nejdřív odstupuje tepna pro pravou ruku, poté je někde zúžení a pak za zúžením tepna pro levou, na které je tlak nižší než na pravé. Tam by to bylo obráceně. Ale určitě kardiologické vyšetření je na místě, echo, případně CT aorty. Další možnost je zúžení cév někde v té pravé ruce, to by také udělalo ten rozdíl. Jinak ten rozdíl je už docela významný, kdyby to bylo o 10-20 torr tak bych to neřešila, ale 40 je dost. Takže já bych doporučila jako první ten tlak zkontrolovat na obou horních i obouch dolních končetinách. Na dolních by měl být o něco vyšší (cca 1,1-1,3× vyšší než na horních). Pokud to bude nadále trvat tak kardiologie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3108
18.11.18 11:48

@Aspera @Apaji zúžená aorta ale udělá vyšší tlak na pravé ruce a nižší na levé. Nevím jestli opak může udělat rozšířená, tam bych spíš čekala stejný na obou. Navíc by to muselo být jen izolované rozšíření v oblasti oblouku aorty a to je tedy fakt rarita. Když bývá někde rozšíření tak spíš hned na vzestupu aorty, případně pak až na břišní aortě. Ale jako kardiologie je určitě na místě. Pokud by tam bylo vše v normě, tak cévní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36158
18.11.18 13:33

A kolik ti je? Asi by se měly dovyšetřit kromě aorty i její větve - kardiolog bude vědět, nebudu se prezentovat znalostí anatomie :-). Dělá ti to nějaké potíže při práci těma rukama?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
287
18.11.18 13:51

@Pudloslava
33, ne žádné potíže,přišel na to dr.tenhle týden, náhodu , změřili to asi třikrát během hodiny a pořád stejné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5471
18.11.18 16:25

@Lucka1111

Ano, to je pravda - já mám na pravé paži vyšší tlak, na levé paži výrazně nižší. Jsem po operaci koarktace aorty a rekonstrukci Valsalvova sinu perikardem (tam zase bylo aneurysma). Ale u mě je to ještě umocněné genetickou vadou, která likviduje i cévy (jsem i po ruptuře aneurysmatu na mozkové tepně). U zakladatelky je to tedy naopak, ale také se domnívám, že kardio vyšetření je na místě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24213
18.11.18 16:25
@Lucka1111 píše:
@Aspera @Apaji zúžená aorta ale udělá vyšší tlak na pravé ruce a nižší na levé. Nevím jestli opak může udělat rozšířená, tam bych spíš čekala stejný na obou. Navíc by to muselo být jen izolované rozšíření v oblasti oblouku aorty a to je tedy fakt rarita. Když bývá někde rozšíření tak spíš hned na vzestupu aorty, případně pak až na břišní aortě. Ale jako kardiologie je určitě na místě. Pokud by tam bylo vše v normě, tak cévní.

Jak je pořadí u aorty nevím, syn měl zúžení až za oddělením tepen pro ruce. Je to zvláštní, určitě by to chtělo zjistit, proč se to děje a případně řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
287
18.11.18 21:07

Tak děkuji všem, zajdu nejdřív tedy k obvoďákovi a uvidím co vymyslí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36158
19.11.18 06:10
@LennkaK. píše:
@Pudloslava
33, ne žádné potíže,přišel na to dr.tenhle týden, náhodu , změřili to asi třikrát během hodiny a pořád stejné.

a proč to dělal?
myslím, že tě pošlou na kardiologii a tam ti udělají sonografii celého aortálního oblouku včetně větví a buďto se nepřijde na nic, nebo se přijde na nějakou vrozenou anomalii, se kterou se stejně nebude dělat nic. Nemyslím, že by byla velká šance, že se přijde na něco závažného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3108
19.11.18 11:14

@Pudloslava tak třeba místní neurolog všem měří tlak na obou HKK, také vlastně nevím proč to dělá, ale dělá. I jen když tam jdou na plánovanou kontrolu. Tak třeba tento lékař to také dělá automaticky. A nebo naměřil nejdřív ten vyšší tlak a pak kontroloval na druhé ruce. Já třeba když nově zjistím vyšší tlak, tak vždy měřím i na druhé ruce.
@LennkaK. nemáš třeba potíže když pracuješ s pravou rukou déle nad hlavou? Že by bolela, brněla…? Já myslím, že pokud nemáš potíže tak nejspíš bude nějaká vrozená anomálie tepen co zásobují tu horní končetinu, případně by to mohl být lehký syndrom horní apertury, tedy útlak tepny nějakými jinými strukturami, např. krční žebrem. Zajdi za obvodním lékařem, určitě se ničím dopředu nestresuj, dovyšetřit by se to mělo, ale něco závažného bych spíš nečekala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36158
19.11.18 11:58
@Lucka1111 píše:
@Pudloslava tak třeba místní neurolog všem měří tlak na obou HKK, také vlastně nevím proč to dělá, ale dělá. I jen když tam jdou na plánovanou kontrolu. Tak třeba tento lékař to také dělá automaticky. A nebo naměřil nejdřív ten vyšší tlak a pak kontroloval na druhé ruce. Já třeba když nově zjistím vyšší tlak, tak vždy měřím i na druhé ruce.
@LennkaK. nemáš třeba potíže když pracuješ s pravou rukou déle nad hlavou? Že by bolela, brněla…? Já myslím, že pokud nemáš potíže tak nejspíš bude nějaká vrozená anomálie tepen co zásobují tu horní končetinu, případně by to mohl být lehký syndrom horní apertury, tedy útlak tepny nějakými jinými strukturami, např. krční žebrem. Zajdi za obvodním lékařem, určitě se ničím dopředu nestresuj, dovyšetřit by se to mělo, ale něco závažného bych spíš nečekala.
že by cílený screening na stenózu subclavie?
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama