Na plastových oknech zevnitř kondenzuje voda

20110
12.12.06 10:22

Na plastových oknech zevnitř kondenzuje voda

Zdravím,
máme takový problém… bydlíme v novostavbě, kolaudace byla letos v červnu. Bohužel, jakmile se venku ochladilo, začala nám na oknech zevnitř kondenzovat voda - a to docela dost. Vlhne také zdivo okolo oken, velmi snadno se okolo celého okna tvoří plíseň.
Nevíte někdo, co se tím dá dělat?? Zatím to pořád utírám a v případě potřeby stříkám Savem proti plísním, ale to mi moc nevyhovuje, protože pak tam musím celý den větrat… jinak by se v ložnici opravdu spát nedalo.
Opravdu si s tím nevím rady a děsím se větších mrazů.
Budu moc ráda za vaše zkušenosti. Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

11056
12.12.06 10:28

U nás to je stejné a to začínáme už třetí zimu :(
Doufám, že někdo poradí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
379
12.12.06 10:46

My s tím taky bojujeme 3.zimu-po rekonstrukci bytu.dali jsme nove omitky a pripada mi,ze proste nedychaji tak dobre jako holy beton.
když v loznici netopim,mame tam porad 20°C a vlhkost okolo 50%.
ale ráno už je tam aspoň 65% a okna úplně mokrý.
už máme zase plíseň a to ani pořádně nemrzlo.

takže teď spíš budeme topit a zároveň i větrat,nejlepší je si pořídit vlhkoměr s teploměrem a z toho vycházet…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3378
12.12.06 10:58

Zdravím.

I já mám se srážením vody na plastových oknech zkušenost. Před 2 roky jsme se nastěhovali do novostavby.

Můj taťka pracuje ve stavebnictví a pár novostaveb s plastovými okny už odšéfoval, takže mi dal pár rad a info.

Není to přímo spojené s vlhkostí ve zdech novostaveb.
V bytech, kde jsou stará dřevěná okna je průvan, protože okna netěsní. Díky tomu dochází ke stálému mírnému větrání prostor a proto je i menší vlhkost.
Jenže, plastová okna jsou tak úžasně těsnící, že prostory jsou téměř hermeticky uzavné a veškerá vlhkost (a vyprodukujeme jí celkem dost i při dýchání) v bytě zůstává.

Proto se u většiny plastových oken dělá takzvané MIKROvětrání. Nemají to úplně všechna okna, ale většina snad ano.
Jde o to, otočit klikou ani ne nahoru (I), ani ne vodorovně(_), ale do mezipolohy (/). Takže se vám okno neotevře úplně, ani na větračku, ale vznikne vám jen malá skulinka mezi rámem a oknem a tou pak proudí vzduch. Múžete to tak mít otevřené většinu dne a noci aniž by vám do bytu vlezl hmyz nebo vám byla příliš zima…

My to tak máme otevřené většinu dne i noci + občas normálně vyvětráme a pohoda. Kliku máme v pozici jakoby blíž k větračce asi takto / .

Doufám že jsem vám trochu poradila…nic jiného s tím asi neuděláte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
379
12.12.06 11:19

Jo,mikroventilace je určitě taky dobrá,ale problém s vlhkostí nevyřeší.
opravdu je dobrý pořídit si vlhkoměr a řídit se tím.My jsme měli loni okna pořád na mikroventilaci a stejnak se nedocílilo žádný vyvětrání.nejlepší způsob je vyhnat vlhkost nárazovým větráním po dobu 5 minut a hned se to změní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9194
12.12.06 11:32

I my máme bohužel tuto zkušenost s plastovými okny:-((Pořád orosené a usazeje se tam plíseň.Savo mně manžel zakazal použít ať nezničím těsnění.Ale asi na něj taky dojde.
Mikroventilaci bohužel nemáme,protže jsem netušila když jsem okna zadávali,že něco takového existuje a firma nám ji nenabidla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
200
12.12.06 12:22

Ahoj, před rokem jsme se nastěhovali do novostavby s plastovými okny, která opravdu dokonale těsní. Začátkem prosince se nám na všech oknech, ale hlavně v ložnici /kde jsme spali 2 + mimino a sušila jsem tam na sušáku prádlo/ a v kuchyni /kde je hodně vlhka z vaření/ začala hromadit na oknech voda a stékala dolů a tvořila se plíseň. Jednorázově jsem použila Savo proti plísní, HODNĚ větráme, zároveň topíme, přestala jsem v ložnici sušit prádlo, při každém vaření větrám. Už se to neopakovalo. Trochu mi vadí, že topíme „pánubohu do oken“ ale lepší než mít plíseň. Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20110
12.12.06 12:23

Ach jo, tušila jsem, že to dopadne takhle :( Mikroventilaci máme zapnutou v podstatě pořád, bez toho by to asi bylo tak 10× horší…
Takže zkusím to intenzivní větrání, snad to pomůže…
Aspoň vím, že v tom ani zdaleka nejsme sami :wink: Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17026
12.12.06 13:29

ahoj holky,

ja souhlasim s tim,co psala asi Lema-ze tak trochu topit „panubohu do oken“ :) ,protoze podle me je na tu plisen ucine hodne vetrat/ne na ventilacku,ale zavrit mistnost-aby vlhkost zase neprelezla, a otevrit dokoran okno/,ale i v te mistnosti topit.
TAky uz v loznici nesusim pradlo/nastesti uz nemusim :D / a hodne vetram,ale pritom i pres den topim(a mam otevrene do jine mistnosti,kde se netopi,takze se to tak nejak vyrovna) Taky mam teplomer s vhkomerem,ale zatim se porad drzime spise „v suchu“.nevite kolik je tak optimalni vhkost?

Zatim je klid,ale tu plisen co minuly rok uz bych zazit nechtela :?

Any

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
12.12.06 13:31

Právě jsem si šla odpočinout od čištění plísně kartáčkem na zuby a co to tu nevidím :wink: . No jasně, i u nás plesnivíme jedna báseň. Vloni jsme měli první zimu s „plasťáky“ a denně, když klesla teplota pod -7 stupňů, jsme dávali na noc pod okna na parapet do každého rohu utěrky a každé ráno jsme je ždímali a nosili vyschnout do sušárny. Letos je to zatím jenom o denodenním stírání parapetů a spodních okrajů oken. Možná je to tím, že máme konečně digestoř a nebo taky že ještě pořádně nemrzne. Kvůli „větrání“ bytu jsem nedovolila utěsnit díru pod vstupními dveřmi a další větrací otvor je ve špajzu, ale stejně jsme se zase plísni neubránili. Vlhkost jsme naměřili něco málo přes 60, což je dost, to nemají naši ani v rodinném domku a my jsme zděný bytový dům. Na zdech tu plíseň likviduju savem, nic jiného na to zatím nezabralo a na oknech se tomu bráním octem, ten ale taky není všemocný (i když rozhodně zdravější než savo). Holky, díky, dodnes jsem měla pocit, že jsme v tom sami

• Nahlásit
  • Citovat
3504
12.12.06 13:45

Tak se bohužel přidávám :? . Bojujeme třetí zimu s plísněmi. Vlhkost měříme, neustále se snažíme větrat, bohužel stěží klesá pod 60%. Řešíme to savem a v létě jsme škrábali malbu a malovali protiplísňovými barvami.
Letos jsme se naštvali a půjčili si od známého vysoušeč, který pořizoval po povodních. Střídavě jsme jej teď dali do jednotlivých pokojů a problém to zatím řeší na pár dní, ale docela jsme koukali jak rychle a kolik vody vykondenzuje. Efekt to má větší než větrání, ale samozřejmě je to žrout energie. Vlhkost se nám potom pohybuje kolem 50% nebo těsně nad což je úspěch. Zatím to testujeme pár dní, takže nedokážu odhadnout jaký to bude mít dlouhodobý efekt. Je to ale neustálý boj a obávám se, že na to jednározové řešení neexistuje :? .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
629
12.12.06 13:55

Ahojky,
chci vás uklidnit, že to není problém jen plastových oken a novostaveb. Máme dřevěná okna a barák 30 let. Jak začne zima a v ložnici se netopí jsou okna ráno orosený - do večera je to fuč a přes noc zase. S tím se prostě nedá nic dělat :D Teda dá, ale to už tu bylo výše. :D
Jinak s vlhkostí ze stavění se musí počítat u novostaveb 5 let, u rekonstrukcí 3 roky. Minimálně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.12.06 13:59

Tak vás holky zklamu, ale my máme barák z tvárnic, ještě neomítnutý a okna dřevěný- staršího typu a máme úplně stejný problém. Vždycky ráno, zejména když s náma spí i manžel ( když má noční tak ne) jsou okna úplně zpocená, voda na parapetu, tvoří se plíseň. Jediné co jde je opravdu účinně, stačí krátkodobě větrat- prostě udělat pořádný průvan, aby se vyměnil vzduch. Zkoušeli jsme i různé protizamlžovacví prostředky, ale nic nepomohlo- okna se sice třeba nezamlžila, ale stejně kolem byly proudy vody. Moc mě to štve, hlavně kvůli děcku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
386
13.12.06 08:42

Ahojky všichni,
jak tak koukám, opravdu to je velký problém. Před týdnem jsem použila Savo proti plísním, ale pak jsme museli na víkend odjet. Strašně to smrdělo a celý víkend jsme větrali. Pak to tu bylo jak v nemocnici. Ale plíseň byla pryč. Zatím. Když ráno vstanu, pustím topení na plno a otevřu dvě vyhlídky. Tak to mám asi 3 hodiny, než jde malej zase spát. Pak to udělám to samý odpoledne. Nejhorší to bylo, když jsem umyla okna. To nám pak ta voda kapala i na koberec až mě to v noci vzbudilo. Takže přeji úspěšný boj s plísní. Teším se na další vychytávky, ale bojím se, že na to nic není:-(
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7688
15.12.06 13:34

My se chystáme stavět dům firmou, majitel firmy s náma měl řeč i o oknech, ptali jsme se, jaká, i ta nejdražší, jen aby se nezarošovala…on na to, že to budou dělat i ta nejlepší a nejdražší okna, pokud nebude dostatek větrání.
Tak se ptám - mít stále mikroventilaci - on že prý ne, to je u lidí častý omyl, ta to nevyřeší, takže jeho rady:

Větrat několikrát denně nárazově, pár minut okno dokořán. Nemít moc kytek na oknech, při vaření pouštět odsavač par, když ale budete třeba sušit doma prádlo (což se samozřejmě musí) - tak o to víc v té místnosti větrat.
No a ideální je prý pořídit vlhkoměr a udržovat správnou vlhkost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama