Náctiletá maminka - svěří ji miminko do vlastní péče?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.19 11:02
Náctiletá maminka - svěří ji miminko do vlastní péče?

Dobrý den, má neteř čeká miminko. Miminko se jí narodí 4 - 5 měsíců před 18ctinami. Zkoušeli jsme hledat všude na internetu jak to je, jestli ji miminko normálně napíšou do její péče, ikdyž neni zletilá. Někde jsme se dočetli že ano, Pan gynekolog ji řekl, že miminko se už rovnou píše od 15 nebo 16 let, když tedy to tak chce. Máte s tím někdo zkušenost, budeme rádi za všechny rady. Předem děkuji. :kytka:

Reakce:
Kriss Tina
Echt Kelišová 9381 příspěvků 25.02.19 11:05

Já myslím že ne, že dokud nebude plnoleta bude za miminko odpovídat někdo dospělý, buď otec dítěte nebo třeba její maminka. Leda by si stihla třeba vzít přítele (nevím přesně jak to teď je se zplnoletněním).

Ou
Kelišová 6905 příspěvků 25.02.19 11:06

Ano, samozřejmě že se stane právně i biologicky matkou. O čemkoliv jiném by musel rozhodnout soud na základě nějakých podstatných důvodů. Může se případně nechat zplnoletnit, aby si na ten poslední půlrok usnadnila případné papírování.

Jeremi
Kecalka 398 příspěvků 25.02.19 11:46

O dítě se normálně může starat, ale jen tak automaticky nemůže být jeho zákonným zástupcem. Soud jí může rodičovskou zodpovědnost přiznat i před dovršením 18 let. Anebo je možné, aby dosáhla před 18. narozeninami plné svéprávnosti (opět na základě rozhodnutí soudu nebo uzavřením manželství). Doporučuju obrátit se na OSPOD, pomohou to vyřešit. Neteř určitě není první ani poslední takový případ, s kterým se setkali.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1759 příspěvků 25.02.19 12:18

Občanský zákoník § 868
(1) Výkon rodičovské odpovědnosti nezletilého rodiče, který dříve přiznáním svéprávnosti nebo uzavřením manželství nenabyl plné svéprávnosti, je až do doby, kdy nabude plnou svéprávnost, pozastaven; to neplatí o výkonu povinnosti a práva péče o dítě, ledaže soud vzhledem k osobě rodiče rozhodne, že výkon také této povinnosti a tohoto práva se pozastavuje až do doby, kdy rodič nabude plnou svéprávnost.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.19 12:29
@Anonymní píše:
Dobrý den, má neteř čeká miminko. Miminko se jí narodí 4 - 5 měsíců před 18ctinami. Zkoušeli jsme hledat všude na internetu jak to je, jestli ji miminko normálně napíšou do její péče, ikdyž neni zletilá. Někde jsme se dočetli že ano, Pan gynekolog ji řekl, že miminko se už rovnou píše od 15 nebo 16 let, když tedy to tak chce. Máte s tím někdo zkušenost, budeme rádi za všechny rady. Předem děkuji. :kytka:

Z porodnice ji nepropustí,dokud sociální pracovnice z OSPOD neprovede šetření,kam miminko půjde a kdo za něj přebere zodpovědnost-tedy buď zletilý otec dítěte nebo některá z babiček.Ona to hlásí sama porodnice,ale je dobré si zajít na OSPOD buď těsně před porodem nebo po porodu a domluvit se s nimi.
U nás bohužel nechali maminku zbytečně přes víkend v porodnici,ač mohla být v pátek propuštěna,jen proto,že soc.pracovnice neměla čas přijít :,(

Váš příspěvek
Reklama