"Nácvik plazení" s tříměsíčním?

18642
28.6.15 11:53

"Nácvik plazení" s tříměsíčním?

Omlouvám se za poněkud stupidní název, ale líp mě to nazvat nejde.
Dceři budou za pár dní tři měsíce. Koně pásla vzorně asi 5 dní a pak se rozhodla, že tato statická poloha je nuda a neuspokojuje ji. Chtěla by „dál“, plazit se/pivotovat. Takže pase asi tak 30 vteřin, pak zapojí nohy, rukama plácá okolo sebe ve snaze se někam dostat a tudíž se na tom břiše nestabilně mrcasí. Dneska to vyšperkovává podsunutím nohou pod sebe (až se z toho staví na hlavu, protože předek těla na to fyzicky ani kordinačně samozřejmě nemá) nebo nákrokem.

Naše fyzioterapeutka má dovolenou a termín máme stejně až za 3 týdny. Tak si jdu sem pro radu, jak dostat a namotivovat tříměsíční mimino s touhou po samopohybu do nějakého správného pohybového vzorce, ve kterém bude stabilní a neublíží si.
Zkoušela jsem nácvik diagonály, ale přijde mi, že ten hořejšek těla má prostě ještě moc slaboučký, než aby ho odlepila a natáhla se po hračce. :nevim:

Je tu nějaká maminka nebo ještě lépe fyzioterapeutka, která by mohla poradit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

brko
28.6.15 11:57

A proč chodíte k fyzio, maličké má nějaký problém?

• Nahlásit
  • Citovat
18642
28.6.15 12:01
@brko píše:
A proč chodíte k fyzio, maličké má nějaký problém?

Při pasení byla zpočátku nestabilní, nechala jsem ji proto raději zkouknout. Je hemživá a měla jednu stranu malinko slabší, takže zatím jen cvičíme přetáčení + motivace na tu slabší stranu. Myslím, že s úspěchem, hlavu otáčí na obě strany a při přetáčení se sama pěkně napřimuje, když se jí chce, nemá daleko k tomu dostat se ze zad sama na břicho (ještě chybí vypilovat koordinaci, silově na to myslím už má).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
verulicek
28.6.15 12:21

@Svistice moje rada? neřešit to..pamatuju si taky jak naše malá ryla rypákem do země :lol: jako všechno je i tato fáze přechodná. Každé dítě má jiný „styl“ a ona se musí jen utvrdit v tom, že tudy cesta nevede. Jinak jsem se teď dívala do poznámek - naše malá se ze zad na břicho začala otáčet sama před čtvrtým měsícem a plazení mám zaznačeno až kolem 9. měsíce! takže ve třech měsících po ní chceš možná moc :-D ale motivovaná bude asi hodně když už se snaží sama ;)

• Nahlásit
  • Citovat
18642
28.6.15 12:28

@verulicek Mě je jasné, že se ještě hodně dlouho plazit nebude, i to pivotování minimálně měsíc počká. :lol: V tomhle fakt nejsem ambiciozní a věru bych byla ráda, pokud by jako ostatní miminka klidně spočívala na předloktích a koukala se okolo sebe. 8)
Ale úplně jen tak ji nechat nechci. Mám bohužel (nebo bohudík) dost „snaživé“ děti se silnýma nohama, navíc hemživé. Mají pak tendenci si to dělat po svém a kolikrát tudíž úplně blbě (syn se např. chtěl přetáčet mrsknutím se na břicho jako kapr) - hlava chce, určitá část těla na to má sílu, tak se prostě „nějak“ do té vytoužené pozice chtějí dostat. A já nechci, aby si osvojily blbý pohybový vzorec nebo si ještě k tomu ublížily.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
verulicek
28.6.15 12:35

@Svistice mě se zas malá snažila na břicho dostávat tím, že se prohýbala do luku..ale zkrátka se to sama odnaučila, protože jí to přestalo být pohodlné..jinak dívám se do metříku, že před tím jsi měla chlapečka - na to pozor, holky jsou v pohybu často úplně jiné (může dělat některé věci dřív než jiné nebo naopak později) hlavně ji nesrovnávej se synem ;) ale to ti jako zkušené matce říkat asi nemusím..holky často dospívají dřív mentálně než fyzicky - vidím to na naší malé. Než si stoupla, už přesně věděla, co je jak vysoké, jak z čeho slézt atd. Už skoro chodí ale ještě se mi nestalo, aby ze stoje zavrávorala třeba u nábytku a spadla na zadek…nebo všeobecně nikdy nepadala. Prostě vše dělala opatrně a jakoby promýšlela. Kamarádky mají kluky a ti v devíti měsících už pomalu chodili a byli jak neřízené střely. Takže bych jí fakt ten komfort dopřála a nechala ji, ať si s tím poradí :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
908
28.6.15 13:07

Mně přijde, že dělá letadýlko, což je normální. Nechala bych ji být. Mně se dítě ze zad na břicho přetočilo až v 6,5 m. Silná byla dost, ale nechtělo se jí. A letadýlko dělala taky :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
28.6.15 13:18

Mě teda mladší kluk pásl vzorně, ale chci Ti říct, že se mi takhle „plazil“ též ve 3 měsících. Odstrkoval se od noh, hlavu v zemi, ale odryl takhle klidně přes půl pokoje. Furt se mrskal a v 5 měsících už byl na čtyřech a lezl. :mrgreen: Nechala bych to zatím být, po té dovolené se spojila s rehabkou, ale je možné, že se bude zkrátka jen brzy hýbat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18642
28.6.15 13:22

@achesa1 Právě že letadlo nedělá, protože je na tom břiše při tom mrcasení nestabilní a přepadává zpět na záda. Kdyby mi nepřepadávala, tak to asi ani neřeším.
Letadlo dělal syn, ten byl na břiše ve 3,5 měsících, pásl 14 dní a pak šel do letadla a vorvanil se, asi v 5 měsících začal regulerně pivotovat. Ale on u toho byl stabilní, nepřepadával.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18642
28.6.15 13:30

@Fima Já si myslela, že budu mít oproti synovi klidnou holčičku s běžným motorickým vývojem. No, začínám přehodnocovat a duševně se připravovat na druhou motorovou myš. S Filipem mě nestraš. :mrgreen:
Připadám si jak exot, když přijdu mezi stejně staré děti ony tam vždycky tak jeko leží, obča kouknou sem, tam, ty cca 4-6 měsíční se klidně a elegantně překulí a jen tak si koukají a to jim stačí ke štěstí.
Já děti honím po přebalovací podložce už od porodnice, protože se prostě hemžej, odstrkujou nohama a neustále mrskají končetinama. Jakmile začnou pást, tak jim velmi rychle docvakne, že to je první krok, jak se někam sami můžou dostat a pak prostě jedou hlava nehlava. :zed:
Na druhu stranu jsem u syna nezažila, že by ječel a dožadoval se nějak extra mé asistence či pozornosti na hrací dece nebo puzzlatech. Vystačil si sám, pohyb a snaha se někam dostat pro něj byl dostatečnou motivací a vystačil si tak vcelku sám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13920
28.6.15 16:24

@Fima to je stejně mazec, v 5ti měsících jsem měla ještě placky, který se ještě ani nepřetočily, vůbec si neumím představit, že by takový miminečko už lezlo :mrgreen: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
908
28.6.15 20:12

@Svistice Tak já to měla opačně. Vždycky mě nechala řádně vycukat, než udělala něco novýho (a zatím ji to nepustilo :-) ). Tak přeju hodně trpělivosti :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
572
28.6.15 22:00

My jsme asi jeste vetsi exoti :lol:
Malej se pretaci ze zad na brisko uz asi 3 tydny - jeste mu nebyly ani 3 mesice.. ted uz se snazi plazit, potrebuje mit vsechny hracky po ruce. 1 metr mu trva asi 5 minut, ale taky.. nohy jedou a ruce s hlavou moc nespolupracuji. Neresim, uz ted je dost na pred, chybi mi to lezici miminko :roll: :mrgreen: a taky nechapu kam specha.. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2291
29.6.15 20:28

Jak to tady čtu, asi budu mít taky turbodítě. Před týdnem začal zvedat zadek a včera se postavil na všechny čtyři a dneska už to trénoval ve velkym :mrgreen: Ze zad na bok se taky přetáčí od 3 měsíců. Jak píše @Svistice pořád se od všeho odpichuje nohama a vyskakuje mi z koupacího kyblíku a v kočáru už musím poutat, bude s nima sranda :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18642
29.6.15 21:38

@Martina84 Ono to nemusí být až tak žhavé. ;) Syn byl zrychlený do 6 měsíců. V šesti a pul se dostal na čtyři a takhle si vystačil další měsíc a půl. Lézt začal „až“ v osmi měsících. Pak už šel dost tabulkově: sezení v devíti, stát a obcházet nábytek v deseti, samostatná chůze „až“ v necelých 14 měsících. Ono ale nejde o to kdy, ale jak kvalitně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama