Náhlá deprese bez příčiny

Anonymní
20.9.21 23:38

náhlá deprese bez příčiny

Ahoj, rovnou předesílám, že k lékaři se chystám hned po dovolené, mám v plánu prevenci a odběry u praktika a hormonální profil na gynekologii, tady jen sháním tipy, kde tedy zapátrat.

A co je problém…nějak se mi rozjíždí deprese. Nemám absolutně žádný důvod k nějaké nespokojenosti nebo smutku. V pracovní, rodinné, společenské sféře je všechno super. Přesto začínám pociťovat skleslost, smutek, ztrátu motivace, často neschopnost cokoli začít dělat, beznaděj, opravdovou skleslost…nedokážu se na nic moc těšit…(když se k tomu přidá PMS, je to fakt lahůdka, hlavně pro moje okolí. Včera jsem si uvědomila, že nemůžu vystát už ani sama sebe :-D Ještě že muž byl na víkend pryč, ten by to odnesl…)

Napřed na jaře se mi to dělo hlavně koncem cyklu a odvodila jsem, že je to od antikoncepce a opravdu jejím vysazením to přešlo. Teď se to plíživě vrátilo i když antikoncepci nemám. NIKDY jsem neměla ani nejmenší sklony k nějakým psychickým poruchám a vlastně jsem ani moc nechápala, co to ta deprese jako je, a proč s tím ti lidi tak nadělají… :roll: No, už chápu (asi karma :lol: ).

Nemáte tip, kde všude zapátrat a co prověřit? Štítná žláza? Glykemie? Hormonální změny? Nebo může jít o první signály menopauzy? (bude mi 43)…nebo mi může něco chybět…přebývat…? V rovině prožívání problém nemám, s psychologem tedy fakt nemám co řešit, podle mě…

Díky moc

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
18370
21.9.21 08:20

Nejpodezřelejší je štítná žláza, významnější deficity vitamínů ze skupiny B, železa, D vitamínů a podobně (je potřeba nabrat krev, ne odhadovat že toho máš hodně z jídla) a nebo borelioza či toxoplazmoza. Možností taky může být do té doby bezpříznaková celiakie, která se projeivla.
Dalží možnosti jsou pak zejména z neurologického šuplíčku.

Takže jdi za praktikem, chtěj ta vyšetření z krve, je možné že to nebude chtít indikovat, takže nabídni samoplátectví. Když tam se nic neukáže, tak to chce vyšetření na alergologii a neurologii.

Hormonální panel u gynekologa si můžeš nechat udělat, ale spíš to nebude souviset, respektive PMS to zhoršuje, ale nejspíš nezapříčiňuje, pokud k tomu nemáš jiné s cyklem spojené obtíže, tak ten hormonální panel téměř jistě bude na samoplátce.

Ale pořád to může být depresivní porucha, kdy jaksi nejsi díky své struktuře osobnosti a povaze toho jak umíš zvládat obtíže, úplně citlivá na to, že tedy to je z emocí. To s dobrými podmínkami okolo tebe nemusí souviset, nemusíš mít „důvod“, takže v případě že lékaři co pracují pouze s fyziologickými aspekty tvého těla nenajdou příčinu, tak zajdi za psychiatrem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7637
21.9.21 09:54

Ahoj zakladatelko,
pomoc psychologa vyhledalo vloni v Čr kolem 800 tis. lidí, to jen na úvod, že se nejedná o nic, čeho by se člověk měl nějak stranit a bát se, že bude za magora. Nakonec i pracovníci v oboru podstupují povinně pravidelné terapie.
Je moc dobře, že si uvědomuješ, že se tvé vnímání života a možná i projevy k okolí pozměnily a nechceš to nechat jen tak. Dobré je, že začneš těmi vyšetřeními, cos napsala. Příčiny opravu mohou být v důsledku změn v organismu.
Stejně tak mohou být jinde, a tak bych zvážil si popovídat s nějakým odborníkem. V podstatě tím můžeš jen získat.
Každopádně ještě jednou :palec: za to, že situaci vnímáš a řešíš a držím palce, abys brzy rovnováhu opět nalezla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
465
21.9.21 09:56

Děti máš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.9.21 11:09
@Takco píše:
Děti máš?

no jasně :mrgreen: z těch to snad nemám ;-) resp. nic zásadního hrozného nebo nestandardního se doma neděje

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
21.9.21 11:15

@Ou jj, díky, ty odběry mám v plánu tak jako tak, stejně se mi teď zase probudila alopecie, tak to potřebuji řešit a prověřit vše pomocí odběrů, takže praktik se cukat určitě nebude.
Ta alopecie se mi probudila tedy celkem objektivně po očkování na Covid, tam nemám důvod uvažovat, že by to bylo z něčeho jiného. Stresy teď právě nemám… Nebo ještě mě napadlo zcela paradoxně - jestli právě to, že jsem naprosto minimalizovala jakýkoli stres, jestli to není ten důvod, proč se mi to děje…? :think: Sama jsem často vágně konstatovala, že na depresi mají čas jen ti, kdo nemají žádné jiné opravdové starosti ;-) Jetsli s eprávě to teď neděje mně…že jsem se zbavila stresů a té psychice prostě něco chybí, tak si vyrobila „program“ sama :think:

• Citovat
  • Nahlásit
465
21.9.21 11:59
@Anonymní píše:
@Ou jj, díky, ty odběry mám v plánu tak jako tak, stejně se mi teď zase probudila alopecie, tak to potřebuji řešit a prověřit vše pomocí odběrů, takže praktik se cukat určitě nebude.
Ta alopecie se mi probudila tedy celkem objektivně po očkování na Covid, tam nemám důvod uvažovat, že by to bylo z něčeho jiného. Stresy teď právě nemám… Nebo ještě mě napadlo zcela paradoxně - jestli právě to, že jsem naprosto minimalizovala jakýkoli stres, jestli to není ten důvod, proč se mi to děje…? :think: Sama jsem často vágně konstatovala, že na depresi mají čas jen ti, kdo nemají žádné jiné opravdové starosti ;-) Jetsli s eprávě to teď neděje mně…že jsem se zbavila stresů a té psychice prostě něco chybí, tak si vyrobila „program“ sama :think:

O tom psychologové taky hovoří.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18370
21.9.21 20:52
@Anonymní píše:
Ta alopecie se mi probudila tedy celkem objektivně po očkování na Covid, tam nemám důvod uvažovat, že by to bylo z něčeho jiného. Stresy teď právě nemám… Nebo ještě mě napadlo zcela paradoxně - jestli právě to, že jsem naprosto minimalizovala jakýkoli stres, jestli to není ten důvod, proč se mi to děje…? :think: Sama jsem často vágně konstatovala, že na depresi mají čas jen ti, kdo nemají žádné jiné opravdové starosti ;-) Jetsli s eprávě to teď neděje mně…že jsem se zbavila stresů a té psychice prostě něco chybí, tak si vyrobila „program“ sama :think:

alopecie, tím pádem hlavní podezřelý je nějaká autoimunita, včetně té štíky a nebo celiakie.

Jestli máš za sebou nějaké stresové období které si zvládla, tak tam může být i ta psychosomatická, somatická v tom, že velký stres jsi přežila a zvládla no a teď tělo potřebuje klid, regeneraci a zároveň se vylejzá na povrch to, co v rámci stersu nebylo možné řešit, protože se řešily klíčovější věci (mimo jiné to může mít vliv na autoimuntiní poruchy).

A to samé s psychikou - neurochemie se vyčerpala přežitím a teď teda nejsou zdroje na to, aby se ty správné hormony štěstí a zájmu produkovaly v dostatečném množství. Pak je na místě psychiatr a léky.

Ale nejdřív teda chceš vyloučit či diagnostikovat somatickou část, bez toho nemá smysl řešit psycho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.9.21 22:24
@Ou píše:
alopecie, tím pádem hlavní podezřelý je nějaká autoimunita, včetně té štíky a nebo celiakie.

Jestli máš za sebou nějaké stresové období které si zvládla, tak tam může být i ta psychosomatická, somatická v tom, že velký stres jsi přežila a zvládla no a teď tělo potřebuje klid, regeneraci a zároveň se vylejzá na povrch to, co v rámci stersu nebylo možné řešit, protože se řešily klíčovější věci (mimo jiné to může mít vliv na autoimuntiní poruchy).

A to samé s psychikou - neurochemie se vyčerpala přežitím a teď teda nejsou zdroje na to, aby se ty správné hormony štěstí a zájmu produkovaly v dostatečném množství. Pak je na místě psychiatr a léky.

Ale nejdřív teda chceš vyloučit či diagnostikovat somatickou část, bez toho nemá smysl řešit psycho.

Ta alopecie je tak nějak stabilizovaná, nikdy se neprokázala ani štítná, ani náznak alergií. (ikdyž teda na to, že na jaře byly všechny alergologické testy negativní, tak před 3 týdny jsem měla hodně prudkou alergickou reakci na tuňáka 8o který byl taky součástí testů…tak ti nevím 8o ). Teď je ta alopeci fakt po očkování…snad se to zas uklidní.

S tou psychosomatikou je to trochu naopak. Neprošla jsem žádným stresem, ale právě naopak. přesně před 3 lety mi začalo období cca rok a půl obrovské šťastné vlny (normálka, 40 let = hormonální vzedmutí ženy před společenskou smrtí :D 8) ;) ), kdy se mi vše naprosto fenomenálně dařilo - práce, vztahy, sport, rodina, zdraví…všechno bylo jako obrovská euforie, jako na surfař na vlně. Někdy jsem byla tak přebitá pozitivní energií, že sem skoro nemohla usnout. S tím, že ta vlna jendou dojede, s tím jsem počítala, to bylo samozřejmé. Ale naštěstí ty hormony se uklidňovaly pozvolna, takže to šlo do takového fajn klidného normálu. No a až teď tenhle nečekaný propad :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat