Nájem na dobu určitou - jak to je?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
atominnka
Generální žvanilka 22179 příspěvků 25.04.19 17:18
Nájem na dobu určitou - jak to je?

Ahoj všichni tady, jdu si zase pro radu…

Přítel má nájemní smlouvu na dobu určitou 1.6.2018-1.6.2019. Výpovědní lhůtu má uvedenou 3 měsíce. Majitelce dnes oznámil, že smlouvu prodlužovat nebude a ona říkala něco ve smyslu, že má smůlu, že to měl oznámit 3m dopředu (jen dodávám, že o stěhování se rozhodl ted o víkendu).
Je to opravdu tak a ta lhůta platí nebo muze prostě smlouvu neprodloužit a odstěhovat se k tomu 1.6? :think:

Reakce:
Kriss Tina
Extra třída :D 10168 příspěvků 25.04.19 17:27

Může se odstěhovat k tomu 1.6. Tak smlouvu má do toho data a pokud nepodepsal prodloužení, tak prostě tím dnem smlouva končí :nevim:

Tableta
Závislačka 4892 příspěvků 25.04.19 17:28

@Kriss Tina To není pravda, pokud smlouvu neukončí, tak se to bere tak, že byla prodloužena ústně - ve stejném znění.

Kriss Tina
Extra třída :D 10168 příspěvků 25.04.19 17:31

@Tableta tak ale pak je to slovo proti slovu ne? Když je to ústně? Já bych to brala že je konec smlouvy, když se nic nepodepíše. :nevim:

atominnka
Generální žvanilka 22179 příspěvků 25.04.19 17:31

@Tableta ¨samozřejmě by smlouvu ukončil písemně, to ano. jen mě zajímá ta 3m lhůta, jestli se vztahuje i na to ukončení :think:

atominnka
Generální žvanilka 22179 příspěvků 25.04.19 17:33

@Tableta já nevím, jestli mi rozumíte, jak to myslím - písemné ukončení, že smlouvu má na dobu určitou do 1.6.2019 a dále ji prodlužovat nemám zájem :think: tak jestli i tohle usí oznámit 3m předem

leyllae
Stálice 93 příspěvků 25.04.19 17:41

Otevři občanský zákoník - snad když mám závazek na dobu určitou, tj. do 1. 6. 2019, tak je možné si dohodnout s druhou stranou, že bude prodloužen. Výpovědní doba je tam od toho, kdyby chtěl odejít dřív. Teoreticky by si někdo mohl dát do smlouvy ustanovení o automatickém prodloužení, ale k tomu bych potřebovala znění smlouvy, ale klidně bych se přikláněla k tomu, že by dané ustanovení nebylo platné vzhledem k § 2239 OZ.

BellinkaX
Kelišová 6806 příspěvků 25.04.19 17:43
@atominnka píše:
@Tableta já nevím, jestli mi rozumíte, jak to myslím - písemné ukončení, že smlouvu má na dobu určitou do 1.6.2019 a dále ji prodlužovat nemám zájem :think: tak jestli i tohle usí oznámit 3m předem

Mam za to, ze nemusi. Proste smlouvu neprodlouzi a hotovo. 3 M lhuta je proto, kdyby chtel ukoncit najem driv nez 1.6.2019.

carsa
Ukecaná baba ;) 1359 příspěvků 25.04.19 18:04

@Tableta Ale on ji ukončí. A to tím, že se toho 1.6. odstěhuje. Pokud se odstěhuje ke dni uplynutí doby určité, nic dalšího se neřeší. Výpovědní doba platí, kdyby chtěl tu smlouvu ukončit jindy, než ke dni, kdy sama pozbývá platnost.

atominnka
Generální žvanilka 22179 příspěvků 25.04.19 18:35
@BellinkaX píše:
Mam za to, ze nemusi. Proste smlouvu neprodlouzi a hotovo. 3 M lhuta je proto, kdyby chtel ukoncit najem driv nez 1.6.2019.

jo, přesně to jsem si myslela taky :kytka:

@carsa píše:
@Tableta Ale on ji ukončí. A to tím, že se toho 1.6. odstěhuje. Pokud se odstěhuje ke dni uplynutí doby určité, nic dalšího se neřeší. Výpovědní doba platí, kdyby chtěl tu smlouvu ukončit jindy, než ke dni, kdy sama pozbývá platnost.

super, díky :kytka:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66145 příspěvků 25.04.19 18:47
@Tableta píše:
@Kriss Tina To není pravda, pokud smlouvu neukončí, tak se to bere tak, že byla prodloužena ústně - ve stejném znění.

Tohle by platilo pouze pokud by tam zustal bydlet a majitel ho pisemne nevyzval k vyklizeni bytu. Pokud se odstehuje a pteda byt, tak nic ukoncovat nemusi.

prceek55
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 26.04.19 07:22

Majitelka dělá zbytečný problémy nepochopím :nevim: my taky pronajímáme byt k 1.4.2019 končila nájemci smlouva taky na dobu určitou a sami jsme ho v březnu kontaktovali jestli bude chtít prodlužovat aby jsme věděli jestli už hledat nového nájemníka,, a podle mě žádná 3 měsíční lhůta tam není prostě 1.6.2019 mu končí nechce prodlužovat a nemusí nic řešit :)

atominnka
Generální žvanilka 22179 příspěvků 26.04.19 16:32

@prceek55 není, podle zákona tam nic není, ještě jsem to včera večer zjišťovala. :kytka:

Váš příspěvek
Reklama