Nájemníci mi začínají lézt na nervy :-(

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.02.18 16:07
Nájemníci mi začínají lézt na nervy :-(

Z rodinných důvodů prosím o zachování anonymu. Děkuji :kytka:

Začínám být vážně hodně zoufalá. Manžel a jeho sestra vlastní každý ideální polovinu domu. My v domě již přes 20 let žijeme, vyrostly nám zde děti, spoustu věcí jsme zrekonstruovali atd. Se spolumajitelkou máme dohodu o užívání domu (máme spravedlivě rozděleno, kdo jakou část domu užívá + samostatné vchody, samostatné zahrady - nepotkáváme se). Sestra před několika lety do domu nastěhovala nájemníky, nikoho se na nic neptala, najednou byli v domě cizí lidé. Jelikož tehdy měli malé dítě, tak jsme neprotestovali a doufali v klidné soužití. Po čase se jim narodilo další dítě, nájemníkům narostl hřebínek, křik, dupání dětí, jejich neustálé návštěvy a rámus byly na denním pořádku. Nyní si stěžují na kdejakou pitomost - ne nám, ale manželově sestře, která se v domě více než rok nebyla podívat. Vymýšlí si, lžou, dělají nám naschvály. Já mám děti velké, rámus nedělají. Navíc bydlíme v přízemí, nemáme je čím rušit. Dnes nájemník přišel manželovi vynadat, že jeho rodině znepříjemňujeme život, že budou požadovat snížení nájemného a rozdíl budeme manželově sestře doplácet my. Samozřejmě je to nesmysl, ale už toho mám vážně dost. Nebaví mě takové žabomyší války, mám vleklé zdravotní potíže, od lékařky nařízený co největší klid a tohle mě fakt ničí. Nyní jsem při volbách zjistila, že nájemníci mají v domě trvalé bydliště. Chovají se, jako by jim dům patřil. Máme jich plné zuby, už i naše děti říkají, že to jejich chování není normální. A manželova sestra je proti nám ještě více poštvává - chce dům prodat, a my odmítáme (je to dům po manželových prarodičích, obrovská vzpomínka a z úcty k prarodičům se ho snažíme udržet - tchýně by prodej domu nepřežila), takže vymýšlí kdejaké naschvály. Tuším, že se si brzy sejdeme u soudu a čeká nás velká bitva.
Už začínám dost vážně uvažovat o tom, že necháme nájemníky soudně vystěhovat, ale netuším, jestli je to vůbec možné. Má manžel jako vlastník ideální poloviny vůbec něco vyřešit? Nebo máme smůlu a musíme se s protivnými nájemníky smířit. Prakticky denně brečím vyčerpáním, protože se „ve vlastním“ domě cítím jako vetřelec. Manžela nikdy nic nerozházelo, ale tohle už ho také ničí. Máme možnost nějakého boje? Můžeme napadnout jejich nájemní smlouvu, protože od nás spoluvlastník nedostal svolení k pronájmu? Kdysi zde žili jiní nájemníci, to dům ještě vlastnili prarodiče a s nimi nebyl jediný problém, se vším jsme si vycházeli vstříc. S těmito to prostě nejde :,( :,( :,(

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Reakce:
AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 02.02.18 16:25

1. Trvalé bydliště na základě nájemní smlouvy je naprosto v pořádku.
2. Polovina domu není tvoje, takže těžko můžeš na ní nárokovat vlastnická práva.
3. Nabídni spolumajitelce odkoupení podílu.
4. Spoluvlastnictví nemovitosti je peklo.
5. Pokud nejsou vyhrazeny bytové jednotky, je imho potřeba souhlas všech majitelů k pronájmu nemovitosti. Podat žádost na soud, aby rozhodl o platnosti smlouvy a následně podat žalobu na vyklizení je imho cesta jak pokračovat.

Příspěvek upraven 02.02.18 v 16:29

Bábrdl
Generální žvanilka 21718 příspěvků 02.02.18 16:26

Trvalé bydliště si mohou v bytě napsat jen na základě nájemní smlouvy, povolení majitele nepotřebují. :think:

Tohle je hrozně jednostranný pohled. „Dělají nám naschvály“, „furt si stěžují“… Zkus popsat, jaké naschvály, na co si stěžují atd. :think:

Uživatel je onlineenyf
Ukecaná baba ;) 1526 příspěvků 02.02.18 16:26

Tak to od sestry odkupte.

Bábrdl
Generální žvanilka 21718 příspěvků 02.02.18 16:27
@AlphaOmega píše:4. Spoluvlastnictví nemovitosti je peklo.

Nemusí být. :mrgreen:
Já spoluvlastním 1/6 (myslím) baráku na Vysočině. Nic po nikom nechci, jen tam občas přijedu, abych se připomněla :mrgreen:

tyniste
Kecalka 343 příspěvků 02.02.18 16:28

Proč tu polovinu neodkoupíte vy?

Z.jev
Závislačka 3211 příspěvků 02.02.18 16:30

A když mají ideální polovinu, tak si tam můžou nastěhovat nájemníky bez souhlasu spolumajitele? Myslela jsem, že bez souhlasu to jde jenom u podílového spoluvlastnictví

Příspěvek upraven 02.02.18 v 16:33

Lalelale
Závislačka 2701 příspěvků 02.02.18 16:32

Zakladatelko, můžu se zeptat, jaký vztah má manžel se svou sestrou? Neumím si představit, že bych svou sestru nechala žít v takových poměrech. Zkoušeli jste si o problému promluvit s ní? Problémový stěžovatel jistě není nic příjemného ani pro ni.

A dodala bych, že vám dům patří (ač polovina) a nájemník by mi přišel vynadat fakt jenom jednou.

Z.jev
Závislačka 3211 příspěvků 02.02.18 16:37

Stejně pokud chce sestra dům prodat, bude ho muset nejdřív nabídnout vám, znovu se zavedlo předkupní právo

Bábrdl
Generální žvanilka 21718 příspěvků 02.02.18 16:37
@Z.jev píše:
A když mají ideální polovinu, tak si tam můžou nastěhovat nájemníky bez souhlasu spolumajitele? Myslela jsem, že bez souhlasu to jde jenom u podílového spoluvlastnic­tvíPříspěvek upraven 02.02.18 v 16:33

Já našla, že může:

Spoluvlastník Vám nemusí dát souhlas k pronájmu nebo prodeji, neboť Vaše práva a povinnosti k nemovitosti jsou stejná. Má pouze zákonné předkupní právo, ale pokud ho nevyužije, můžete svůj podíl prodat kdykoli a komukoli. Pokud jde o pronájem, tam nemá žádná práva, pronajmout můžete svou polovinu kdykoli.
Pokud užívá celý dům a vlastní jen jeho polovinu, můžete požadovat nájem za Vaši polovinu, kterou užívá. Z jeho strany se jedná o bezdůvodné obohacení, které můžete požadovat až tři roky zpětně. Pokud se nedomluvíte, tak je nutné věc řešit soudní cestou.
V případě placení elektřiny a vody, opět můžete vyžadovat jeho finanční spoluúčast soudně (Vy přece elektřinu a vodu nepoužíváte, když v domě nebydlíte).
Ve Vašem případě máte skutečně velkou šanci na úspěch.
Jiná věc je otop domu. V zájmu jeho dobrého technického stavu (aby dům nevlhl, netvořila se plíseň, atd.) je vhodné, aby byl přes zimu vytápěn). Placení vytápění domu by mělo být podílem s druhým spolumajitelem.

Bábrdl
Generální žvanilka 21718 příspěvků 02.02.18 16:38
@Lalelale píše:
Zakladatelko, můžu se zeptat, jaký vztah má manžel se svou sestrou? Neumím si představit, že bych svou sestru nechala žít v takových poměrech. Zkoušeli jste si o problému promluvit s ní? Problémový stěžovatel jistě není nic příjemného ani pro ni.A dodala bych, že vám dům patří (ač polovina) a nájemník by mi přišel vynadat fakt jenom jednou.

A co bys udělala?

Petruskabmw
Extra třída :D 12320 příspěvků 145 inzerátů 02.02.18 16:39

Bohužel, jediná možnost odkoupit od švagrové tu půlku, stejně to chce prodat, bude vám dělat naschváli a pokud nechcete pryč což chápu tak jí vyplaťte jediná možnost…

Lalelale
Závislačka 2701 příspěvků 02.02.18 16:41

@Bábrdl No, po vynadání od problémového nájemníka ve vlastním domě bych asi řvala tak, až by mě slyšeli ve vedlejším městě :cert: a rovnou bych to šla řešit se sestrou. Ale netuším, jaké mají vztahy. Ale byla bych si jistá, že znovu by na mě zvonit nešli :mrgreen:

jkra
Nadpozemská drbna 25128 příspěvků 02.02.18 16:47

A manzel na to co? jake ma vztahy se setrou?

Z.jev
Závislačka 3211 příspěvků 02.02.18 16:48
@Bábrdl píše:
Já našla, že může:Spoluvlastník Vám nemusí dát souhlas k pronájmu nebo prodeji, neboť Vaše práva a povinnosti k nemovitosti jsou stejná. Má pouze zákonné předkupní právo, ale pokud ho nevyužije, můžete svůj podíl prodat kdykoli a komukoli. Pokud jde o pronájem, tam nemá žádná práva, pronajmout můžete svou polovinu kdykoli.
Pokud užívá celý dům a vlastní jen jeho polovinu, můžete požadovat nájem za Vaši polovinu, kterou užívá. Z jeho strany se jedná o bezdůvodné obohacení, které můžete požadovat až tři roky zpětně. Pokud se nedomluvíte, tak je nutné věc řešit soudní cestou.
V případě placení elektřiny a vody, opět můžete vyžadovat jeho finanční spoluúčast soudně (Vy přece elektřinu a vodu nepoužíváte, když v domě nebydlíte).
Ve Vašem případě máte skutečně velkou šanci na úspěch.
Jiná věc je otop domu. V zájmu jeho dobrého technického stavu (aby dům nevlhl, netvořila se plíseň, atd.) je vhodné, aby byl přes zimu vytápěn). Placení vytápění domu by mělo být podílem s druhým spolumajitelem.

Já si právě myslím, že tohle platí jenom u reálného spoluvlastnictví, u ideálního není dům rozdělený, čili oba vlastní polovinu z každého centimetru. Ale nechci kecat, to by byla spíš otázka na někoho, kdo se vyzná v bytovém právu

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Návod pro francouzskou policii, aby už neváhala: 7 bodů, jak poznat teroristu

Zakřičel Alláhu akbar (Bůh je veliký) a pak vraždil! Chérif Chekatt (29) v... číst dále >

Jak je možné, že střelec utekl? Byl dvacetkrát (!) trestán, hledá ho 300 mužů!

Chérif Chekatt (29) je jediným podezřelým ze střelby na vánočních trzích v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >