Náklady na potomka - dá se to zvládnout v mladém věku?

Anonymní
15.2.16 17:30

Náklady na potomka - dá se to zvládnout v mladém věku?

Ahoj,

mám tu na vás takový možná pro někoho hloupý dotaz, neumím si však to vše představit. Vdávala jsem se hned po maturitě, tedy na tuto dobu brzy. S manželem jsme žili v podnájmu, dokud nedokončil školu. Naštěstí už při škole mohl brigádně pracovat a teď má práci na plný úvazek. Tedy oba jsme zaměstnaní, ale i tak s financemi válčíme (ani jeden nemáme vysoký plat). Vzali jsme si hypotéku a investujeme už do vlastního. K tomu splácíme auto. Hrozně bychom si přáli miminko, ale neumím si představit to finančně zvládnout. Je to smutné, že se vše tak točí kolem peněz, ale to je realita. Rodiče z obou stran nám zaplatili svatbu, víc už nám pomoci nemůžou. Nechápu, jak to dělají jiní mladí lidé, nebo dokonce takové případy, kdy pracuje jenom jeden.

Můj dotaz tedy je, jak jste to zvládli vy? Jaké jsou cca náklady na malé dítě v případě, že bychom nekupovali luxus, stačí bazary a secondhandy, ale i tak mi to přijde strašně těžké. Máte případně nějaké rady?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

49896
15.2.16 17:33
@Anonymní píše:
Ahoj,

mám tu na vás takový možná pro někoho hloupý dotaz, neumím si však to vše představit. Vdávala jsem se hned po maturitě, tedy na tuto dobu brzy. S manželem jsme žili v podnájmu, dokud nedokončil školu. Naštěstí už při škole mohl brigádně pracovat a teď má práci na plný úvazek. Tedy oba jsme zaměstnaní, ale i tak s financemi válčíme (ani jeden nemáme vysoký plat). Vzali jsme si hypotéku a investujeme už do vlastního. K tomu splácíme auto. Hrozně bychom si přáli miminko, ale neumím si představit to finančně zvládnout. Je to smutné, že se vše tak točí kolem peněz, ale to je realita. Rodiče z obou stran nám zaplatili svatbu, víc už nám pomoci nemůžou. Nechápu, jak to dělají jiní mladí lidé, nebo dokonce takové případy, kdy pracuje jenom jeden.

Můj dotaz tedy je, jak jste to zvládli vy? Jaké jsou cca náklady na malé dítě v případě, že bychom nekupovali luxus, stačí bazary a secondhandy, ale i tak mi to přijde strašně těžké. Máte případně nějaké rady?

hm pokud už ted máte problémy s penězma tak miminko odložte, alespon po zaplacení auta. počítej že ty finančně spadneš a bude vás o jednoho víc. celkem jednoduché počty ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3251
15.2.16 17:34

Ja myslim, ze naklady na dite jsou male. Vetsina veci se da sehnat za minium penez po bazarcich. Kdyz rozhodis site po znamych, tak se urcite najde spoustu lidi co ti veci po detech daruje. My si s kamarafkama veci casto i pujcujem…podstatne horsi je podle mne to, ze prijdes o jeden plat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22812
15.2.16 17:35

Když jsme čekali první dítě, měli jsme jen jeden příjem, takže paradoxně po narození dítka bylo peněz víc, brala jsem RP a manžel měl bonus na dítě. Na výbavičku bylo něco našetřeno, padlo na to asi 30 tisíc. A pak náklady na miminko byly tak +- 3000 (občas víc, občas míň).Kojila jsem, příkrmy většinou vařila doma, a používala z 70% látkové plenky. hodně věcí jsem měla poděděných nebo ze sekáče a bazárku. Různě jsem to kombinovala, třeba kočár jsem měla za 2500 z druhé ruky, ale pak jsem si koupila novou Manducu ve stejné ceně. Hodně oblečení jsem kupovala v sekáči, ale sporťák potom nový. Takže ne jen nové, ale ani ne jen z druhé ruky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18161
15.2.16 17:36

Problem je ten nevysoky plat, hypoteka a splaceni auta. Je moc pekne investovat do sveho, ale musi byt z ceho. Takto budete muset potomka odlozit, platit vse z jednoho nevelkeho platu a rodicosvskeho prospevku moc nepujde. Jini mladi bud nejdriv zarizuji jistotu v praci a bydleni a deti maji po 30 letech a nebo maji nejdriv deti a sve bydleni az pote, co se zena vrati do prace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3031
15.2.16 17:38

Tak jen ty přesně víš, kolik vám zbývá a jakýsi udržujete standart. Někdo výjde s desítkou a někomu nestačí sto litrů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18161
15.2.16 17:40

A vy jste nepremysleli o tom, jak to budete v budoucnu delat, kdyz jste si tu hypoteku brali? Treba to neni tak zle a najdete rezervy, kde setrit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5228
15.2.16 17:42

Osobně si myslím, že malé dítě toho zase tolik nepotřebuje. Když jsem čekala první, chtěla jsem mít všechny ty super věci, bez kterých bychom údajně nemohli být a nakonec jsem zjistila, že fakt mimino potřebuje jen pár hadříků a prso. :lol: Jak pak začnou školkové a školní akce atd. atd. tak už je to horší, čím větší děti, tím větší náklady. Teď máme děti 4 a nejstarší bude mít 12 let a tam už jsou opravdu náklady relativně velké, protože lyžařský kurz, jezdecký kurz atd. atd. Ale do těch 3 let si myslím, že to nestojí za řeč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5228
15.2.16 17:43
@Cuddy píše:
Problem je ten nevysoky plat, hypoteka a splaceni auta. Je moc pekne investovat do sveho, ale musi byt z ceho. Takto budete muset potomka odlozit, platit vse z jednoho nevelkeho platu a rodicosvskeho prospevku moc nepujde. Jini mladi bud nejdriv zarizuji jistotu v praci a bydleni a deti maji po 30 letech a nebo maji nejdriv deti a sve bydleni az pote, co se zena vrati do prace.

Je fakt, že třeba my jsme ještě se 2 dětmi bydleli v podnájmu. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31872
15.2.16 17:45

Mimi toho moc nespotřebuje, pokud se používají látkové pleny, kojí se příkrmy se vyrábějí doma. V sekáčcích jsou pěkné kousky za pár korun. Problém je, že Vám vypadne příjem, hypotéka je neúprosná, dluhy také z talíře ujídají.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
missah
15.2.16 17:48

No a zkusit rok šetřit bokem rozdíl mezi rodicákem a tvou výplatou. Potrénujete jak se žije s úbytkem příjmů a budete mít do začátku na výbavičku… Pokud by jste ani toto teď nezvládli, tak dítě určitě odložit.

Příspěvek upraven 15.02.16 v 17:49

• Nahlásit
  • Citovat
5725
15.2.16 17:49

Kolik splácíte auto, a jak dlouho ho budete splácet? Záleží hlavně, jak máš vysoký plat, a o kolik spadneš na rodičáku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49896
15.2.16 17:51

No pokud s dvouma platama skoro nevychází tak budou s miminem v mínus. jako že nic nestojí je blbost, výbavička a pak pleny, nemusí kojit a to prostě skáče :?. Min doplatit auto a rozhlídnout se jestli by nebyl někde větší plat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22812
15.2.16 17:55

Tak plinky musí být, a buď je to větší výdaj na začátku a pak už se dokupuje méně, nebo měsíčně tisícovka padne. Kojení je zdarma, ale já k tomu potřebovala kojící podprsenky, vložky do nich, čaje, caro, občas nějaké léky pro mimco, na prdiky.. Ono to vypadá že mimino nic nestojí, ale když se to nasčítá..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22861
15.2.16 17:56

Chce si to spočítat. Kolik vám teď zbývá po zaplacení povinných plateb? O kolik byste spadli s rodičákem? Tohle je potřeba spočítat. Jinak jedno dítě zase takový zásah do rozpočtu není, aspoň já si myslela, že to bude horší…Ale je fakt, že malýmu jsou čtyři a už se ty výdaje trochu zvedají - bazarové oblečení v téhle velikosti už moc není, takže začínáme sypat víc peněz do oblečení. Také toho mladej sní jako leckterá pubertální holka a příští rok to začne - kroužky, pak škola,…

Já třeba s rodičákem padla s platem cca o pět tisíc, ale zase sem dobře trojku ušetřila (dojíždění do práce, obídky, svačinky v práci, kávičky s kámoškama atd). Pak sem si sehnala brigádu a bylo to jakoby žádný příjem nevypadl.

Kdy doplatíte auto? Zkuste si každý měsíc dát bokem třeba dvojku, vystačíte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama