Nákup chalupy podľa lokálneho počasia :-)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Marsalam
Nováček 6 příspěvků 01.02.18 18:56
Nákup chalupy podľa lokálneho počasia - Liberecko :-)

Ahojte,

mám možno trochu nezvyklý dotaz: rozhodujeme sa pre kúpu chalupy, resp. zdenej usadlosti a nevieme sa rozhodnúť medzi severom (u Liberce) a južnejšou polohou (u Příbramy). Resp., mňa osobne viac presvedčuje juh, otvorená krajina, stálejšie počasie.

Mám obavu z počasia na severe, pretože z detstva u babičky si vybavujem jeho nestálosť, kratšie letá, atď. Takisto, náklady na celoročnú údržbu sa mi s ohĺadom na klímu zdajú vyššie. Predsa len, temperovať dom na severe bude asi náročnejšie:-). Plánujeme tam jazdiť na víkendy, letné prázdniny.
Máte niekto podobné zrovnanie? Ide o oblasť v okolí pod Ještědem. Aké to tam je? Daždivo, veterno, teplo, atď?
Budem vďačná za akýkoĺvek poznatok.-)

Kata

Příspěvek upraven 01.02.18 v 19:04

Reklama

Reakce:

Božislava
Zasloužilá kecalka 881 příspěvků 01.02.18 19:04

Tak ČR je malá zemička, že jestli sever nebo jih nehraje na počasí zas takovou roli.

Marsalam
Nováček 6 příspěvků 01.02.18 19:09

Malá zemička, ale počasie rozne.-) A ja sa práve obávam tej nestálosti počasia. Že tam budeme chcieť na dva týždne koncom prázdnin a prepršia nám. Mám skúsenosť zo severu Slovenska (Orava) a viem, aká je to pruda, sedieť v dome s knižkou, pretože leje, a kamaráti v Bratislave sú každý deň na kúpalisku:-)

selia
Ukecaná baba ;) 1891 příspěvků 01.02.18 19:09

Počti si http://portal.chmi.cz/…ni-informace

Marsalam
Nováček 6 příspěvků 01.02.18 19:22
@selia píše:
Počti si http://portal.chmi.cz/…ni-informace

Selia, moc díky za zdroj!:-)

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1839 příspěvků 01.02.18 20:50
@Božislava píše:
Tak ČR je malá zemička, že jestli sever nebo jih nehraje na počasí zas takovou roli.

No tak to teda hraje velkou roli…např jižní Morava vs severní Čechy. Mimo jiné hraje roli i to zda je oblast nizinata/hornatá, zda je v blízkosti voda (např přehrada), nadmořská výška, infrastruktura a průmysl…to vsechno ovlivňuje klima. Jasně ze na území ČR těžko bude rozdíl 50 stupňů, ale i obyčejných 5-10 a vlhkost vzduchu udela hodne.

Poštolka J
Zasloužilá kecalka 539 příspěvků 01.02.18 20:56

Jižní Morava - okolo Hodonínska, tam nezaprší skoro vůbec.

Mirila
Kecalka 125 příspěvků 03.02.18 15:16

Chtěli jsem se přestěhovat za Liberec a nakonec jsme šli do jČ. Důvod? Nestálost počasí, skleníky v Polsku, Polsko chtělo půdu. Ale líbil se nám domeček až v Jindřichovicích pod Smrkem.

pe-terka
Neúnavná pisatelka 15101 příspěvků 03.02.18 15:21

@Marsalam já bych si v chladných krajích chalupu nepořizovala. V zimě horší užívání a dostupnost, ve starším věku vás bude obtěžovat neustálé odhazování sněhu a další technické problémy, vyplývající z chladného podnebí. Navíc já jsem tepomilný tvor, takže do Liberce bych se nehrnula.

Marsalam
Nováček 6 příspěvků 03.02.18 23:26

@Mirila
@pe-terka

Moc díky za vaše komentáre. Asi sa moja otázka može javiť nahlúplo, (ale som z južného a teplého Slovenska :), no čo si možem predstaviť pod pojmom „nestálost počasí“? Mne ide o to, aké su v tej oblasti letá? Ako dlho trvajú? Resp., aká je sezóna květen - říjen.

Pe-terka - v zime tam jazdiť neplánujeme, sneh nám vadiť nemusí, pretože chalupa stojí stranou od komunikácie. Píšete o techni. problémoch, vyplývajúcich z chladného podnebí.. Čo tým myslíte?

A potom si hovorím, že s oteplujúcim sa klimatom sa zimy zmierňujú aj na severe a ktovie, čo bude za 10 - 15 rokov:-) V našom prípade ide o solídnu zdenú stavbu.

Marsalam

@Mirila
@pe-terka

Moc díky za vaše komentáre. Asi sa moja otázka može javiť nahlúplo, (ale som z južného a teplého Slovenska :), no čo si možem predstaviť pod pojmom „nestálost počasí“? Mne ide o to, aké su v tej oblasti letá? Ako dlho trvajú? Resp., aká je sezóna květen - říjen.

Pe-terka - v zime tam jazdiť neplánujeme, sneh nám vadiť nemusí, pretože chalupa stojí stranou od komunikácie. Píšete o techni. problémoch, vyplývajúcich z chladného podnebí.. Čo tým myslíte?

A potom si hovorím, že s oteplujúcim sa klimatom sa zimy zmierňujú aj na severe a ktovie, čo bude za 10 - 15 rokov:-) V našom prípade ide o solídnu zdenú stavbu.

Marsalam

@Mirila
@pe-terka

pe-terka
Neúnavná pisatelka 15101 příspěvků 04.02.18 11:41
@Marsalam píše:
@Mirila
@pe-terka

technické problémy? třeba že ti mrazem popraskají trubky s vodou (nebo od topení). Stalo se nám to v rodině, též na chalupě v horách.
Jinak klimatická specifika dané obasti si musíš nastudovat sama. Logicky ve vyšších nadm. výškách a na severu jsou léta chladnější než v nížině, navíc na jihu republiky. To už je na každém, co mu víc sedí.

Mirila
Kecalka 125 příspěvků 05.02.18 16:34
@Marsalam píše:
@Mirila
@pe-terka

Možná Ti pomůže můj článek o hledání bydlení. Konkrétně https://www.tuhykorinek.cz/…-pod-smrkem/. Vše asi nebude zajímavé, tak vypichuji:

• … nekonečný vítr. Vítr? Vítr!
  • Bylo skoro léto, téměř v celé České republice. Až na Jindřichovice. Tam to dle předpovědi počasí pořád foukalo, často pršelo a bylo vždy tak o 5 stupňů méně. A ještě ty skleníky!

Klára-z-Prahy
Kecalka 275 příspěvků 06.02.18 12:40

Dle mého názoru si nejlepší názor uděláš přímo na místě. Ono se to může dost lišit i velmi lokálně. U nás je to vesnička obkroužená lesy ze všech stran, od jihu navíc chráněná kopcem. Kolikrát z okna vidíme, jak nad lesem (od nás cca 1.5 km) prší a u nás ani kapka. Jedeme do města nakoupit, popojedeme nahoru a najednou mokrá silnice. Na jednu stranu super, kolikrát to vypadá, že se budou čerti ženit a můžeme směle pověsit prádlo, protože nás to mine, na druhou stranu se zase dost nazaléváme.

Jinak malý tip: řada vesnic si vede kroniky a v dnešní době už je jich dost digitalizovaných. V té naší jsou vedeny velmi podrobné údaje o počasí a i když se to pochopitelně časem mění, tak nějakou představu si z toho můžeš taky udělat, pokud nechceš procházet statistická data z ČHMÚ.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Pavel Nečas se oženil s ženou, kterou nikdo nezná! A kdy se stačil rozejít se Zuzanou Vejvodovou?

To je překvapení. Herec Pavel Nečas známý z Okresního přeboru nebo Vinařů se... číst dále >

Legendární pražský DJ Loutka zemřel ve věku 51 let. Oběsil se!

DJ Loutka, občanským jménem Michal Maudr, je po smrti. Houseový dýdžej,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

Třou se vám stehna o sebe? Pomohou pudry nebo speciální kalhotky

Letní počasí dokáže ženám s plnými křivkami způsobit i nepříjemnosti, o... číst dále >

Reklama