Nález na magnetické rezonanci

alfie
10.2.17 13:00

Nález na magnetické rezonanci

Ahoj všem uživatelům,

mám dotaz. Pokud se tu najde i lékař, tím lépe, chtěla bych znát i další názory. Před 14 dny jsem absolvovala vyšetření na magnetické rezonanci (po odeslání praktikem na neurologii kvůli bolestem hlavy a dalším nespecifickým obtížím) a popisu stojí: supratentoriálně v bílé hmotě mozku paraventrikulárně a subkortikálně jsou patrna vícečetná T2 hypersignální ložiska - susp. ložiska demyelinizace v rámci onemocnění sklerosis multiplex. Bez jiné patologie, orbity normální. Na to mě neuroložka odeslala na lumbální punkci a teď mám cca 3 neděle až měsíc čekat na výsledky. Prý mi řekla, že se může stát, že z cca 20 % se bude jednat o jinou autoimunitní nemoc než je RS. Samozřejmě, člověk hledá i na internetu a z diskuzí a našla jsem i zde na emiminu nějaké maminy, co měly nález na MR a pak se dle lumbálky o nic nejednalo.
Můžete mi prosím někdo osvětlit? Jsem sice zdravotník, nicméně neurologie nikdy nebyla mým koníčkem a v práci nechci vypadat jako hypochondr. Jsem jinak téměř zdravá, bez pracovních neschopností, navíc kdo by rád v práci řešil své nepříjemné zdravotní problémya byl pak terčem útoku neloajálních kolegů. :roll:

Děkuji za Vaše cenné reakce.
Pěkný den
Alfie

 • Citovat
 • Upravit

Reakce:

Smazaný anonym
10.2.17 13:23

@alfie Samotnou NMR posuzovat nelze. Chce to znát i ty klinické příznaky a pak tedy výsledek lumbálky. Určitě musíš mít nějaký závažný nebo dlouhodobý klinický příznak, když tě poslali na NMR. Výše je napsáno příliš málo informací na posouzení čehokoli.
Držím palce.

 • Citovat
 • Upravit
7975
10.2.17 13:26

@alfie Prostě ti tam pravděpodobně chybí někde bílá hmota, vypadá to jako jako nález při RS, ale klidně to může být něco jiného nebo dokonce tvůj normální stav a tvůj mozek tak prostě vypadá léta. Budeš muset počkat ty tři týdny a nelézt z toho nervama po stropě :hug: Držím palce, ať nic nenajdou.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
alfie
10.2.17 13:47

Děkuji za názor, právě že z toho nervama okusuju notebook, ale asi mi nic jiného než počkat nezbyde. Právě že žádné podobné specifické symptomy nemám, a když už tak jen párkrát, nic s čím se nedá žít. Občas mi vypadnou slova, lehčí problém s řečí, který se, pravda, zhoršuje a zadrhávání v řeči, slabost jedné nohy, ale cvičením jogy se zlepšuje a celkové zpomalení. Musím nad všem víc přemýšlet, pletou se mi písmenka a jsem unavená, ale tohle proboha mívá valná většina lidí, kteří chodí běžně do práce a jsou přetažení. Praktik mě odeslal pro bolesti hlavy, ale ty lidi s RS nemívají. Tak snad to bude můj normální obrázek mozku:) To je dobrý vysvětlení, díky! Třeba to vyjde :kytka:
Asi jsem zbytečně velkej pošuk:)
Díky za podporu!

 • Citovat
 • Upravit
Smazaný anonym
10.2.17 13:52

@alfie Bolest hlavy nemusí mít nutně znamenat problém v hlavě. Ty ostatní příznaky nejsou zcela normální, ani při běžné únavě.
Držím pěsti a když tak včas zahajte léčbu, pokud Vám bude nějaká nabídnuta, na ni nečekejte.

 • Citovat
 • Upravit
alfie
10.2.17 14:00

Monrom právě že mi přijde, že tyhle příznaky mám déle a jelikož mě to v rámci možností nijak neomezuje, a naučila jsem se je ovládat a nijak se to extrémně nezhoršuje, přikládala jsem to skutečně přetažení, mám hodně těžkou práci a i jedna známá mi řekla, že prostě když je něčeho na mozek dost, řekne stop. Ještě mě čeká vyšetření na neuropsychologii kvůli problému s pamětí, ale když se mě na to ptala neuroložka, přikládala jsem to k přetažení v práci, prostě toho je asi na mě hodně. Jelikož na většinu sestřiček je v práci velký nápor, nejsem sama a nerada bych byla za hypochondra. :(
Jj, jen ta doba do výsledků mi přijde dlouhá ale nic jiného nezbývá.
Děkuji moc!

 • Citovat
 • Upravit
35236
10.2.17 14:21

Uprimne, kdyz MR popisou takto, tak se obvykle pri lumbalce na RS potvrdi. Coz dneska neni zadna katastrofa, existuje moderni ucinna a dostupna lecba ve specializovanych centrech. Jak jsou ta loziska velka? A co na Tobe nasla neurolozka (zaver vysetreni)?

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymní
10.2.17 14:55

@Pudloslava mohu se také zeptat? Byla jsem na magnetické rezonanci též z důvodu bolestí hlavy, ale jinak nemám potíže co zakladatelka a našli mi gliovou lézi 2-3mm a jednu cystu cca 10cm? Už přesně nevím velikost.Je to něcoco by mě mělo znepokojit? Kontrolní magnetická rezonance ukázala stejný nález jako před rokem. Děkuji za odpověď :kytka: Anonym z důvodu údajů o mém zdravotním stavu.

 • Nahlásit
 • Citovat
35236
10.2.17 14:58
@Anonymní píše:
@Pudloslava mohu se také zeptat? Byla jsem na magnetické rezonanci též z důvodu bolestí hlavy, ale jinak nemám potíže co zakladatelka a našli mi gliovou lézi 2-3mm a jednu cystu cca 10cm? Už přesně nevím velikost.Je to něcoco by mě mělo znepokojit? Kontrolní magnetická rezonance ukázala stejný nález jako před rokem. Děkuji za odpověď :kytka: Anonym z důvodu údajů o mém zdravotním stavu.

tzv. tečkovité gliosy (do 5mm) ma kdekdo, migrenici obzvlaste. Prakticky nikdy se nic nenajde a uz jsem se i setkala s tim, ze to popsali na MR jako normalni nalez. Cysty se take obcas najdou, obvykle vrozene. Pokud se nemeni, neresit, mozek si na ni davno zvykl..

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
alfie
10.2.17 15:37

@Pudloslava Neuroložka zatím závěr neudělala, čeká právě na výsledek LP. Říkala, že to na RS vypadá, ale že je ještě cca 20% šance, že se to na LP nepotvrdí. To znamená těch 20% že prý se může jednat o jinou autoimunitní záležitost.
A jak tak visím na těch 20%, hledám podobné případy a občas sem tam někdo napíše, že se mu to nepotvrdilo. Asi je vidět, že se v tomto orientujete, můžete mi prosím osvětlit, co by to případně mohlo být jiného? Neuroložka řekla, že nález je stoprocentně autoimunitní onemocnění a tak bych radši znala všechny varianty, jí se do toho moc nechtělo mi nic říkat a raději mě odeslala na tu LP.
:,( Je možné že s tím třeba člověk žije a přijde se na to jen náhodou? Myslím tím, že kdyby se na to nepřišlo, že by se nic nedělo?
Každopádně děkuji Vám všem za názory.
Alfie

 • Citovat
 • Upravit
Anonymní
10.2.17 15:44

@Pudloslava díky moc za vysvětlení ;) Jinak ano, závěr zní, že se jedná o normální nález, i doktor mi to takto podal.

 • Nahlásit
 • Citovat
35236
10.2.17 15:49
@alfie píše:
@Pudloslava Neuroložka zatím závěr neudělala, čeká právě na výsledek LP. Říkala, že to na RS vypadá, ale že je ještě cca 20% šance, že se to na LP nepotvrdí. To znamená těch 20% že prý se může jednat o jinou autoimunitní záležitost.
A jak tak visím na těch 20%, hledám podobné případy a občas sem tam někdo napíše, že se mu to nepotvrdilo. Asi je vidět, že se v tomto orientujete, můžete mi prosím osvětlit, co by to případně mohlo být jiného? Neuroložka řekla, že nález je stoprocentně autoimunitní onemocnění a tak bych radši znala všechny varianty, jí se do toho moc nechtělo mi nic říkat a raději mě odeslala na tu LP. :,( Je možné že s tím třeba člověk žije a přijde se na to jen náhodou? Myslím tím, že kdyby se na to nepřišlo, že by se nic nedělo?
Každopádně děkuji Vám všem za názory.
Alfie

Vcasna diagnoza muze zabranit pozdejsimu zhorsovani, je dobre diagnozu znat a byt v centru zahackovan, ikdyz treba nevyzaduje aktualne medikaci. Ona se ta drobna poskozeni kumuluji a po letech by to najednou uz neslo zvladnout jogou. Osobne myslim, ze je lepsi mit RS, na kterou jsou specificke leky a mraky studii, tisice lekaru po svete se ji venuji, nez nejakou noname autoimunitu, ktera se bude lecit medrolem a cytostatiky.

zaver jsem nemyslela diagnosticky, ale zaver ve zprave - tam by mela byt klinicka diagnoza a souhrn objektivniho nalezu. proste jestli na tobe neco vyklepala, nebo ne.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
3814
10.2.17 16:04

Jestli sloužíš jako sestra dvanáctky a noční, tak to jistě mozku neprospívá. Zvlášť, když máš potíže a nález. Já jeden čas měla taky nespecifické neu problémy, právě z vyčerpání v praci. Vyšetřování byly nervy a trvalo dlouho, než mi bylo zase dobře. Hodně štěstí, ať jsi silná a je zase líp.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
alfie
10.2.17 20:44

@Pudloslava Rozumím, každopádně děkuju za informace :kytka:
@belladonna sloužím 24 hodinovky, ne na klasickém oddělení v nemocnici. Blíže to tu specifikovat nemůžu, kdyby tu byl náhodou kolega či kolegyně. Věřím, že bych nakonec mohla být taky přetažená a poslední dobou uvažuju úplně o změně profese.
Děkuji vám holky za podporu, člověku hodně pomůže. Díky všem :kytka:

 • Citovat
 • Upravit
Smazaný anonym
27.6.17 07:41

@Pudloslava Ahoj, mohla by jsem se zeptat, co znamena nalez na MR nespecificke gliove lozisko 15×6 mmv bile hmote F vpravo, lehce hypersign. V T2W/flair. Jinak vse v potlradku? Dekuji :kytka:

 • Citovat
 • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama