Napadení darovací smlouvy a závěť

Smazaný anonym
30.7.15 11:22

Napadení darovací smlouvy a závěť

Dobrý den přeji - předem prosím o zachování anonymity je to pro mě hodně osobní věc a nechci aby to kdokoliv z rodiny věděl.

Potřebovala bych radu nebo Vaši zkušenost ohledně napadení darovací smlouvy dalším členem rodiny versus údajná závět.
Mám dědu a strejdu. Strejda mi daroval jeho dům a spolu se strejdou tam mají věcné břemeno užívaní a dožití. Já tam mám TP a jsem jedinej vlastník. Vše bylo sepsáno u notářky a postarala se o vše i o katastr atd. upřesňuji, že strýc s dědou vše dělali dobrovolně, bylo to jejich přání a byli plně při smyslech když to podepisovali a tak je to zaneseno i v darovací smlouvě.
Nyní se ozval další strýc když zjistil, že je dům přepsaný na mě, že to prý napadne, že barák měl slíbený on v závěti a že ho chce když ho měl slíbený proto se ptám má ten strýc co to chce napadnout, tak nějakou šanci toto nárokovat? V domě nebydlel nikdy jen občas na nimi přijel na návštěvu na chvíli. Nikdo nezemřel.
Notářka tvrdí, že darovací smlouva nejde nijak napadnout také proč když to bylo přání darovaného, že kdyby to byla závěť tak by to napadnout šlo z titulu opomenutého dědice ale to že se rozhodl něco darovat, tak je jen jeho věc a nikdo to nemůže napadnout ani kdyby byla někdy dříve nějaká závěť sepsaná.
Já si myslím, že si každý může dělat se svým majetkem co chce přeci takže ho může darovat komu chce bez ohledu a to, že před lety možná existovala nějaká závět, kterou sepsal nebo se pletu? Poradíte někdo prosím? A děkuji.

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

11689
30.7.15 11:27

Nelze napadnout, dům je tvůj. Ach ta závist. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22609
30.7.15 11:30

Co vím, tak o barák by tě mohl nyní připravit pouze ten, kdo ti ho daroval. Kdyby ses k němu špatně chovala atd. tak by mohl zrušit darovací smlouvu.
Ostatní mají jen právo v případě dědictví chtít, aby se tvůj barák započítal do tvého podílu a tím pádem bych nic dalšího nedostala, ale barák by ti zůstal.
Ještě bych teda chtěla vidět tu závěť, když jí údajně má. Ale stejně darovací smlouva šla přes notáře, tak bude mít větší cenu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25327
30.7.15 11:31
@Anonymní píše:
Dobrý den přeji - předem prosím o zachování anonymity je to pro mě hodně osobní věc a nechci aby to kdokoliv z rodiny věděl.Potřebovala bych radu nebo Vaši zkušenost ohledně napadení darovací smlouvy dalším členem rodiny versus údajná závět.
Mám dědu a strejdu. Strejda mi daroval jeho dům a spolu se strejdou tam mají věcné břemeno užívaní a dožití. Já tam mám TP a jsem jedinej vlastník. Vše bylo sepsáno u notářky a postarala se o vše i o katastr atd. upřesňuji, že strýc s dědou vše dělali dobrovolně, bylo to jejich přání a byli plně při smyslech když to podepisovali a tak je to zaneseno i v darovací smlouvě.
Nyní se ozval další strýc když zjistil, že je dům přepsaný na mě, že to prý napadne, že barák měl slíbený on v závěti a že ho chce když ho měl slíbený proto se ptám má ten strýc co to chce napadnout, tak nějakou šanci toto nárokovat? V domě nebydlel nikdy jen občas na nimi přijel na návštěvu na chvíli. Nikdo nezemřel.
Notářka tvrdí, že darovací smlouva nejde nijak napadnout také proč když to bylo přání darovaného, že kdyby to byla závěť tak by to napadnout šlo z titulu opomenutého dědice ale to že se rozhodl něco darovat, tak je jen jeho věc a nikdo to nemůže napadnout ani kdyby byla někdy dříve nějaká závěť sepsaná.
Já si myslím, že si každý může dělat se svým majetkem co chce přeci takže ho může darovat komu chce bez ohledu a to, že před lety možná existovala nějaká závět, kterou sepsal nebo se pletu? Poradíte někdo prosím? A děkuji.

No, to co stojí v závěti je irelevantní, když dotyční ještě žijí :lol:

Tvůj strýc může udělat to, že až k úmrtí dědečka dojde, bude požadovat, aby byla hodnota domu odečtena od tvého podílu z dědictví. Protože ale předpokládám, že další majetek už děda nemá, bude mu to k ničemu.

Řekněme, že po dědovi zbyde starý žigulík a účet s deseti tiscí Teoreticky bys měla nárok jako vnučka (za předpokladu, že tvůj otec/matka už nežijí) dědit. Strýc to napadne a bude chtít, aby se od vého podílu odečela hodnota domu. A protože dům má mnohem věší hodnotu, nebudeš dědit nic. (dům ti ale pochopitelně zůstane)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1963
30.7.15 11:33

Ne, nejde to napadnout. Strýček bude asi pěkný jantar.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5323
30.7.15 11:35

Příspěvek upraven 07.04.16 v 16:58

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1117
30.7.15 11:37

Může tak maximálně bouchat pěstí do stolu a špačkovat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
30.7.15 11:38

Jo jo to je mi jasný - koumala jsem na netu co jsou to ty rozpory dobrých mravů a nevděk, že by to mohl pouze ten kdo mi ho daroval před cca 2 rokama necelýma za špatné chování vůči němu což nepřichází v úvahu. Starám se tam o ně, pomáhám jak potřebují, navštěvuju je, nakupuji s nima, jezdím tam pravidelně apod. takže vztahy se strýcem a dědou máme plně ok ;) a nebo pak kdyby se dostali do nějaké tíživé fin situace to je taky možnost vrácení daru což není jejich případ financí mají oba dva dost i rezervu ;) všichni jsme z toho docela špatný co teda druhý strýc vlastně udělá a jaké má možnosti vůbec protože nám tím vším znepříjemňuje život těma výhružkama se soudem a napadnutím :nevim: děda už na tom taky není nejlíp zdravotně i vzhledem k věku :?
Jo jo vše šlo přes notáře tak jsem chtěla vědět co má větší platnost zda 20 let stará údajná závěť nebo necelý dva roky stará darovací smlouva od notáře :roll:

• Citovat
  • Upravit
25327
30.7.15 11:39
@roksy25 píše:
Nedávno mi máme říkala, že po mě bude chtít, abych šla s ní k notářce a podepsala souhlas s tím, že byt přepíše na sestru a já souhlasím, že ho nebudu dědit. Že vlastně budu vyloučena předem z práva dědit, ale co je na tom pravdy :nevim:, to netuším, ale myslím, že je možné, že se strýc může ohradit, pokud mu to otec nevynahradí jiným majetkem, který by podědil…

Tak to není.

Je to tak, jak jsem psala. „Ohradit“ se může v tom, že bude po smrti dědečka vyžadovat, aby byla hodnota domu odečtena od děditví. Takže pokud po dědovi zbudou staré fusekle, odečte se od nich hodnota toho domu a obě fusekle dostane strýc. Zakladatelce ale zůstane darovaný dům a rozhodně nebude nic doplácet nebo vynahrazovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5323
30.7.15 11:40

Příspěvek upraven 07.04.16 v 17:02

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25327
30.7.15 11:42
@roksy25 píše:
@Bábrdl Tak to jo, takže to co mi říkala máma, je kravina, nemusím nikam nic podepisovat?

Když to podepíšeš, bude tím sestra případně argumentovat, pokud bys chtěla po smrti matky odečíst hodnotu bytu od hodnoty dědictví (tedy patrně všechno co p zůstavitelce zůstane bys dostala ty - úspory, aut, já nevím, co vlastní)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
30.7.15 11:43

@roksy25 já ale potom nechápu proč by se teda sepisovali darovací smlouvy vždyť je to byl majetek strýce a ten si barákem naložil po svém daroval ho mě tak proč by měl něco vynahrazovat druhému strýci když právě tou darovací smlouvou zamezil tomu, aby ho dostal kdokliv jiný :nevim: kdyby napsal závěť na mě a umřel by strýc, tak ano to bych pochopila, že se může druhý strýc ohradit z titulu opomenutého dědice a pokusit se něco nárokovat to říkala i ta právnička ale ne v případě, že strýc barák na mě dorovolně přepsal a daroval mi ho.

• Citovat
  • Upravit
25327
30.7.15 11:45
@Anonymní píše:
@roksy25 já ale potom nechápu proč by se teda sepisovali darovací smlouvy vždyť je to byl majetek strýce a ten si barákem naložil po svém daroval ho mě tak proč by měl něco vynahrazovat druhému strýci když právě tou darovací smlouvou zamezil tomu, aby ho dostal kdokliv jiný :nevim: kdyby napsal závěť na mě a umřel by strýc, tak ano to bych pochopila, že se může druhý strýc ohradit z titulu opomenutého dědice a pokusit se něco nárokovat to říkala i ta právnička ale ne v případě, že strýc barák na mě dorovolně přepsal a daroval mi ho.

Prostě to tak v právním pořádku je.
Dům ti nikdo nevezme.
Strýc může dosáhnout jen toho, že bude jeho hodnota odčtena od tvého případného podílu dědického.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11689
30.7.15 11:48

@roksy25
Je velice zvláštní, že vůbec maminka po jedné ze svých dcer něco podobného chce… :think:

Kdyby nebyla sepsána darovací smlouva, tak majetek tvého strýce, toho kterého byl barák, by šel rovným dílem případné manželce a pak dětem, jestli se nepletu. Nemáš žádné bratrance ani sestřenice?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
30.7.15 11:49

Počkej, já se v tom nějak ztrácím. Dům ti darovat strýc nebo děda? A druhý strýc je k dárci v jakém příbuzenském vztahu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama