Nárok na dovolenou po MD 2014

3415
22.7.13 11:15

Nárok na dovolenou po MD 2014

Zdravím, chtěla bych se zeptat. 27. 6. jsem nastoupila na MD, předtím do 1.4. 2013 RD a pak do 26. 6. prac. neschopnost. MD mi končí 8. 1. 2014. Mám nárok na celou dovolenou za rok 2013 a i za rok 2014?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1958
22.7.13 11:22

Aby vznikl nárok na dovolenou, musíš mít odpracováno 60dnů. mezi ty odpracované dny se počítá i mateřská dovolená. takže 60dnů mateřské v kalendářním roce = nárok na dovolenou. nemusí to být ale dovolená celá, krátí se podle toho, kolik dnů je neodpracovaných (za prvních 100 dnů jedna dvanáctina dolů, za každých dalších 21dnů zase dvanáctina pryč).
takže za 2014 dovolená u tebe určitě nebude (máš tam jen 8 dnů). za 2013 ti nárok vznikne, ale pokrátí se ti to o ten rodičák a neschopenku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3306
23.7.13 10:02

@maffi
Evidentně víš, co píšeš :palec:. Můžu se přidat? Jak to tedy je:
Jsem normálně zaměstnaná, od 3.4. jsem na neschopence (rizikové těhotenství). TP máme 12.11., takže na MD bych měla nastupovat koncem září (6 týdnů - to by mělo být v mém případě výhodnější než 8, že?). Z dovolené jsem před neschopenkou vybrala 2 dny. Jak to budu tedy mít s nárokem na dovolenou?
Koukala jsem, že nejlépe je asi vybrat dovolenou po skončení MD, souběžně s počátkem pobírání RP (chápu dobře, že by mi tak měli za první měsíc přijít vlastně dvoje peníze?). Má zaměstnavatel povinnost převést mí dovolenou do roku 2014 a nechat ji po MD vybrat? Moc děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71526
23.7.13 10:05

@Bobi.verunka Dovolenou za rok 2013 budeš mít o něco krácenou, ale počítat se mi to nechce, tipuju cca o 2-3/12. A zaměstnavatel má povinost ti dovolenou převést a nechat vyčerpat po MD, akorát ty o to čerpání musíš požádat, takže bych to udělala písemně s podpisem o převzetí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1958
23.7.13 11:03

@Bobi.verunka je to přesně, jak píše jani1
já to mám podobně jako ty. právě kvůli tomu jsem to všechno zjišťovala a pročítala a nakonec jsem se dobrala správných informací.
hlavně si ten nástup mateřské dobře spočítej tak, aby ti v roce 2014 z ní vycházelo aspoň těch 60dnů, abys měla nárok na dovču i za 2014. já mám TP 26.11 a vychází mi to do 2014 i s nějakou rezervou, takže by ti to taky mohlo těsně vyjít.

@j.a.n.i1 já mám sice něco načteno, ale určitě nejsem velký odborník. zkusím se tedy zeptat tebe. letos jsem marodila už v lednu, ještě před nástupem na neschopenku kvůli těhotenství. vychází mi to tak, že momentálně nemám odpracovaných těch potřebných 60dnů, abych měla nárok na řádnou dovolenou. ale než bude konec kalendářního roku, tak ten nárok díky mateřské vznikne.
jde mi o to, že bych si letošní dovču ráda vybrala ještě před nástupem na mateřskou (jednak kvůli penězům, jednak vycházkám). je možnost se se zaměstnavatelem na vybrání dohodnout (když mi ten nárok do konce roku vznikne) nebo to nelze, když nárok oficiálně ještě nemám. bude to někdo dohledávat a může z toho mít zaměstnavatel problém, nebo to bude vyšším místům jedno a nikdo to kontrolovat nebude?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71526
23.7.13 13:04

@maffi Je to oficielně možné, je to přímo v zákoníku práce uvedeno, že to lze, pokud je předpoklad, že do konce roku nárok vznikne. Takže záleží pouze na tom, zda s tím bude zaměstnavatel souhlasit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1958
23.7.13 15:33

@j.a.n.i1 děkuji za info :kytka: to je bezva. zaměstnavatel s tím právě problém nemá, ale chtěla jsem mít jistotu, že s tím nebude mít nějaké komplikace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71526
23.7.13 15:36

@maffi Tak v tom případě tomu nic nebrání :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1
16.10.13 21:34

Narok na matersku

Ahoj, viete mi prosim poradit ako je to s narokom na matersku v tomto pripade? Pracovnu zmluvu mam do konca tohto roku, celkom odpracovaných však mám cca 8 rokov. Pokial mi zmluva predlzena nebude a ja otehotniem napriklad v dubnu 2014 mam narok na poberanie materskej alebo nie?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71526
18.10.13 11:35

@hribana Pokud už nikam do práce nenastoupíš, tak ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1
7.1.14 17:26

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na mateřskou když mam odpracováno v jedné práci ve které jsem stále zaměstnaná asi 240 dní plus mínus,.A i předtím jsem byla zaměstnaná…na uřadě jsem nebyla…děkuji za info

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4649
11.12.14 14:32

Holky, prosím Vás o radu. Včera jsem byla na sociálce a dostalo se mi dvou rozdílných odpovědí. Ke dni 4.1. mi končí nárok na PPM. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili, že mám nárok na 40 dnů dovolené (sečteno se dny po prvním PPM, kdy jsem si nevybrala). A teď nevím, kdy s žádat o RD - kdy jít na OSSZ pro potvrzení výměru a kdy jít na sociálku, pokud si budu žádat o RD od 1.3. A také zda musím hlásit pojišťovně změnu na ty dva měsíce - že mi končí PPM, že bude ty dva měsíce platit zaměstnavatel a pak teprve RD? Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1061
5.1.15 09:31

Mám nárok znovu na dovolenou?

Ahoj, prosím o radu na kolik dní dovolené mám nárok. Jsem na MD s třetím dítkem nastupovala jsem na ni z RD a tedˇnevím zda mám nárok na 20dní dovolené nebo se bude krátit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71526
5.1.15 09:33

@Zacharova No, když nenapíšeš od kdy do kdy jsi na MD, tak ti na dotaz těžko někdo odpoví…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1061
5.1.15 10:14

Nastoupila jsem 19.6.2014

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu