Reklama

Nárok na dovolenou po roční PN

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lojska
Kecalka 498 příspěvků 02.01.18 20:05
Nárok na dovolenou po roční PN

Ahoj holky,
měla bych dotaz ohledně dovolené během PN. Od 5.12.2016 jsem byla na PN, kdy mi k vyčerpání zbylo asi 8 dní dovolené za rok 2016, měli jsme povinnost nechat si je kvůli svátkům. Zaměstnavatel mi starou dovolenou tedy přesunul do roku 2017, tudíž jsem do teď na výplatní pásce měla přímo napsáno nárok na dovolenou
Po ukončení PN k 20.12.2017 jsem dala zároveň výpověď.
Po chvíli mi účetní volala s tím, že mi nebude nic proplácet, že pokud jsem neodpracovala 21 dní v roce, pak nemám nárok a k tomu mi řekla, že dovolenou mi krátila z dovolené staré. Jsem si vědoma toho, že za rok 2017 mi nevznikl nárok, protože jsem neměla odpracované žádné dny, ale jen mě zajímá, zda opravdu nemám nárok na proplacení nějakého dne ze staré dovolené z roku 2016? Žila jsem v tom, že pokud dovolenou strhává, tak pouze z té, kterou jsem měla v tomto roce a že starou je povinna proplatit a ne strhávat.
Nemáme žádné interní předpisy a ani ve smlouvě nic ohledně vyplácení staré dovolené, nové dovolené, přesčasových hodin.
Nemám důvod nevěřit svému zaměstnavateli, ale chci si to nechat potvrdit.
Na výplatní pásce za listopad je totiž stále 10 dní dovolené, se zaměstnavatelem jsme se ještě před týdnem domlouvali, že dovolenou doplatí, proto mě to zmátlo a nevím tedy, jak to je.
Advokát mi řekl, že nárok na starou dovolenou mi vzniká, že v roce 2016 jsou to dny odpočinku a rok 2016 jsem odpracovala, tudíž nikdo nemá nárok mi na starou dovolenou sáhnout, že se ve týká jen dnů dovolené za rok 2017.
Máte nějaká zkušenosti?
Moc děkuju za každou odpověď :-)

Reklama

Reakce:

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 02.01.18 20:11

Dovolenou z roku 2016 ti nemohou krátit kvůli nemocenské v roce 2017, takže máš nárok na proplacení zbylé dovolené z roku 2016. Dovolená v daném roce se krátí jen za dobu nepřítomnosti v tom daném roce.

Lojska
Kecalka 498 příspěvků 02.01.18 20:21

@Lendeš A existuje na to nějaký paragraf? Nebo něco, čím to dokážu podložit?

Pipet
Generální žvanilka 24085 příspěvků 02.01.18 20:39

Tak jsi měla nejdřív tu dovolenou vyčerpat a pak dát výpověď…

Lojska
Kecalka 498 příspěvků 02.01.18 20:45

@Pipet to ja bych rada, ale vzhledem k tomu, ze ke dni ukonceni PN mi byl priznan plny invalidni duchod a tim padem vyrozumeni, ze nesmim vykonavat zadnou cinnost. Takze ukonceni PN a PP, jinak bych ji cerpala jak diva :-)

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 02.01.18 20:56

@Lojska § 223 zákoníku práce
(6) Dovolená, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce, se krátí pouze z důvodů, které vznikly v tomto roce.

Lojska
Kecalka 498 příspěvků 02.01.18 21:11

@Lendeš Kdo ti tady už řekl, že jsi skvělá? Děkuju :) Jsi skvělá! :) :kytka:

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2419 příspěvků 02.01.18 22:29

@Lojska Nech si dovolenou za 2016 přepočítat. Otázkou je, zda jste si rozuměly, protože aby se mohlo krátit, musí nejprve vzniknout nárok a ten ti za rok 2017 nevznikl. Jestli tím nemyslela nějaký přepočet dovolené 2016 (nástup v průběhu roku, nemoc,…)

Lojska
Kecalka 498 příspěvků 03.01.18 09:32

@Sojkka Byla jsem tam zaměstnaná sto let, v 12/2016 jsem onemocněla a na PN jsem byla až do 20.12. 2017. Za rok 2016 jsem vyčerpala dovolenou s tím, že jsme si měli nechat nějaký den kvůli svátkům. Takže mi zůstalo asi 6-8 dní. Vzhledem k tomu, že jsem promarodila prakticky celý rok 2017, kdy OSSZ dala příkaz k ukončení PN z důvodu invalidity, tak čerpat starou dovolenou ani nešlo. Hlavně mi přijde nelogické, aby mi někdo na starou dovolenou někdo sahal, když

1. Nikdo nevěděl, kdy v roce 2017 nastoupím, takže z logiky by se mělo krátit z roku 2017.

2)Za rok 2016 jsem odpracovala 11 měsíců, zaměstnanci přeci náleží volno za odpracování a opět z logiky je to „jeho“, jen to tam nechal odpočívat. 3)Máme účetní, která si vše ověřuje u druhých firem. Tam ji všude řekli právě to, co mi psala právě tady slečna jen s rozdílem, že účetní řekla, že tady to bude podle ní a ne podle druhých firem.
Kdybych to měla ve smlouvě a nebo nějakých interních předpisech, tak mlčím, ale nikde ani slovo…
Každopádně jsem už napsala na inspektorát práce, tak uvidím..

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2419 příspěvků 03.01.18 11:43

@Lojska Inspektorát ti nijak nepomůže, nemá k tomu žádné kompetence. Tvým právem je si nechat od mzdovky předložit způsob výpočtu dovolené v roce 2016. Ty sama si zkontroluj výplatnice 2016. Podívej se jaký máš nárok na roční dovolenou, jestli u vás byl nárok větší jak 20 dnů, tak jestli tam u dovolené navíc nebyl nějaký předpoklad pro jeho uplatnění, odečti si čerpanou dovolenou a tu ti musí proplatit z titulu ukončení PP.

Lojska
Kecalka 498 příspěvků 03.01.18 13:15

@Sojkka Už to mám pořešené :) Pracovně právní potvrdila vše jako tady od kočena Lendeš. Inspektorát práce má pracovně právní oddělení. Přeci jen se inspektorátem řídí dost firem ;) Každopádně i tak děkuju, stačil mi paragraf, od kterého se odrazit, dostala pár požehnání a zbytek jsem už zvládla. Děkuju :kytka:

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

S přítelem předvádějí svaly a filtry na Instagramu. Andreu omlouvá, že je zamilovaná

Andrea Pomeje (30) patří k nejkrásnějším ženám našeho showbyznysu, má velké... číst dále >

Slováková si říká o článek sdílením „intimča“ ve vaně. Prý je to skandál. Není

Tomuhle se říká účelová provokace! Nela Slováková si s přítelem udělala... číst dále >

Články z Ona Dnes

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >