Nárok na dovolenou při druhé mateřské?

130
2.7.20 14:22

Nárok na dovolenou pri druhé mateřské ?

Ahoj maminy, chci se optat, jsem zamestnana na neurčito, nyní jsem na rodicaku, a plynule přecházím na další. Miminko cekame 20.10.2020, tzn cca od nějakého 8.9.2020 bych měla nastupovat na MD, která by měla končit zhruba 23.3.2021. Mám potom znova nárok na vyplacení nějaké části dovolené?
A ještě bych měla otazku, kdy mám stopnout dávky rodicaku na 1.dite, nerada bych něco zazdila a pak vracela :palec: p. s. Čerpat víc než cerpam nemůžu takže i tak část rodicaku propadne.

Mám v tom nějaký guláš už.
Děkuji :andel: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1302
2.7.20 14:32

@Sarusss ano, za dobu mateřské ti normálně přísluší dovolená. A ukončit rodičak v době nástupu na MD (ať nebereš obě dávky současně). A určitě si to nemůžeš zvednout, ani podle manželova vyměřovacího základu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4258
2.7.20 14:33

Nárok na cerpani dovolené budes mít. Rodicak si stopnes od data kdy máš nasroupit s druhým na mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35
2.7.20 14:55

Urcite mas narok na cerpani dovolene za rok 2020, ktera se bude kratit (proplatit by ti meli asi 14 - 15 dni). Za rok 2021 bys mohla mit narok na celou dovolenou, ale je potreba „odpracovat“ v tvem pripade byt na MD alespon 60 dni v roce 2021. Pocitaji se pracovni dny a myslim, ze i svatky, ale tim si nejsem jista. U tebe mi to vychazi nejakych 58 dni, tak by bylo dobre si to poradne spocitat, at treba kvuli dvou dnum neprijdes zbytecne o celou dovolenou. Ja napr. nastupovala na MD, taky po predchozi RD, myslim 18.9. a v praci jsem po skonceni MD cerpala 39 dni dovolene (14 dni z predchoziho roku a 25 dni ze stavajiciho roku).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2573
2.7.20 15:20

Já rodila v prosinci, za říjen jsem dobrala poslední dávku RP (poslední měsíc ti vyplatí dvojnásobek pokud ti zbývá k doplaceni), od listopadu jsem začala pobírat PPM a jak mi skončila MD, následující den jsem nastoupila na řádnou dovolenou a od počátku dalšího měsíce na novou RD. Tohle ti může běžet současne. Jen si nezapomen u zaměstnavatele o čerpání dovolené požádat. Mzdovka by ti měla říct na kolik dní máš narok, zda se ti bude něco krátit nebo ne :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
130
2.7.20 22:21
@Sue2008 píše:
@Sarusss ano, za dobu mateřské ti normálně přísluší dovolená. A ukončit rodičak v době nástupu na MD (ať nebereš obě dávky současně). A určitě si to nemůžeš zvednout, ani podle manželova vyměřovacího základu?

Bohužel, ten je osvc a neplatil si půl roku před porodem nemocenské pripojisteni takže on ne, a já nemůžu čerpat vyšší než minimální castku. Naštěstí ten základní rodicak vyberu si myslim přesně, propadne mi to “naštěstí jen” o to, o co se navyšovalo. Ale i tak skoda to je..a dekuji! :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
130
2.7.20 22:23

Dekuji všem za odpovědi :kytka: jste mě potěšily :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2288
4.7.20 10:45

@Lentilie1 a co kdybys chtela tu řadnou dovolenou cerpat az na konci obou rodicovskych prispevku a ne pred nima jak se dovca pocita?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8269
4.7.20 13:05

@1jmeno S rodičovským příspěvkem nemá dovolená nic společného. A za dobu rodičovské dovolené v tom daném by se dovolená pokrátila, pokud není vyčerpaná před nástupem na RD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8269
4.7.20 13:11

@Sarusss Za rok 2020 ti vznikne nárok na roční dovolenou krácenou o dobu na RD - za prvních 100 zmeškaných směn krácenou o 1/12 ročního nároku a za každých dalších zmeškaných 21 směn vždy o další 1/12. Za rok 2021 budeš mít nárok na celou roční dovolenou (MD + dovolená z 2020 dají dohromady 60 odpracovaných dní), pokud ji vyčerpáš v návaznosti na MD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8269
4.7.20 13:13
@vrbule píše:
Já rodila v prosinci, za říjen jsem dobrala poslední dávku RP (poslední měsíc ti vyplatí dvojnásobek pokud ti zbývá k doplaceni), od listopadu jsem začala pobírat PPM a jak mi skončila MD, následující den jsem nastoupila na řádnou dovolenou a od počátku dalšího měsíce na novou RD. Tohle ti může běžet současne. Jen si nezapomen u zaměstnavatele o čerpání dovolené požádat. Mzdovka by ti měla říct na kolik dní máš narok, zda se ti bude něco krátit nebo ne :palec:
Řádná dovolená a RD nemůžou běžet současně. RP může čerpat už během řádné dovolené.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2573
4.7.20 14:10

@Lendeš Z praktického hlediska se mi to zdá celkem sumak, ale děkuji za faktickou opravu :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2288
4.7.20 20:22

@Lendeš jo ale nechci si ji vybirat ted nebo v te dobe nejsem chranena a muzu dostat vypoved, a ucetni rikal ze prijdu asi o den a pul jenom kdyz si to vyberu na konci ale jak by to bylo v pripade navazujici druhe materske nez by na vyber te dovci doslo kolik dni by mi zustalo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8269
4.7.20 21:21

@1jmeno Nejsi chráněná proti výpovědi, ale už jsem ti to psala v té druhé diskuzi, že by se u výpovědi pro nadbytečnost běh výpovědní doby přerušil, takže pořád bys byla zaměstnaná celou RD i případnou další MD a RD.

Pokud tu dovolenou nevyčerpáš teď, tak se ti pokrátí o tu dobu co letos budeš na RD a ten počet dní po krácení prostě zůstane dokud se nevrátíš do práce. Pokud pak půjdeš na další MD, tak se k tomu připočtou dny dovolené za další MD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.7.20 23:19

Holky ja mam dotaz zda papiry na MD musim zamestnavateli dodat osobne nebo lze poslat doporucene postou? Budu nastupovat na druhou materskou a predtim jsme se nejak nepohodlu, tak se mi tam osobne moc nechce :) Dekuji za odpoved :lol:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama