Nárok na mateřskou a konec pracovní smlouvy

Anonymní
4.1.20 17:17

Nárok na mateřskou a konec pracovní smlouvy

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V srpnu jsem ukončila pracovní poměr (trval více než dva roky), následně jsem byla měsíc a půl na ÚP a v půlce října nastoupila do nové práce. Smlouvu mám jen do konce března 2020.
Před Vánocemi jsem zjistila, že jsem těhotná, teď již ve 12tt.
Mám přesto nárok na mateřskou? Případně jak dále postupovat abych nebyla od dubna úplně bez příjmu? Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
4.1.20 17:22

Podle mě nárok máte jste v ochrané lhůtě předpokládám že smlouvu Vám neprodlouží potom bych šla na neschopenku.

• Nahlásit
  • Citovat
280
4.1.20 17:29

Nárok na mateřskou Vám vyjde. Na tu dobu od dubna můžete buď na UP nebo PN nebo se třeba i v současné práci domluvit jestli by neprodloužili o ty cca 3 měsíce pracovní smlouvu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12524
4.1.20 17:31

Máš protože se vejdeš do ochranné lhůty, která bude stejně dlouhá (max 180 dnů) jak trvá tvoje práce. A počítá se do toho, i kdybys měla PN. Tedy za dobu trvání pracovního poměru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.1.20 08:42

dotaz

Dobrý den, přidávám se k dotazu… Jsem zaměstnaná od 1.9.2018 jako servírka a smlouvu jsem mela na dobu určitou do 31.8.2019.. Moje vedoucí měla pro mě připravenou smlouvu na dobu neurčitou ( to jsem zjistila až potom co jsem jim řekla o mém těhotenstvím). Ale jelikož než mě jí dali podepsat mě šoupli na jiné pracoviště do ( skladu potravin) kde jsem musela tahat těžké věci a tam se mi také potvrdilo těhotenství, tak jsem to oznámila vedoucí ať se nezlobí ale že tahat těžké věci nemohu ale že na jídelně normálně budu obsluhovat. Tak mě smlouvu poté donesla podepsat na další dobu určitou a to jen do konce roku 2019 že stejně půjdu na neschopenku a pak ať si už dělám co chci ať jdu na pracák. Po měsíci v práci jsem nedávala pachy z kuchyně takže jsem šla na neschopenku. Po měsíci doma se mě nabídlo jít pomáhat zpět ale do kanceláře a jelikož mě už bylo dobře tak jsem nastoupila :) S tím že budu do konce roku, ale řekla jsem jim na rovinu že ke konci půjdu na neschopenku, že je to pro mě lepší než pak jezdit po pracáku. Měla jsem strach abych měla nárok na mateřskou ale každý mě uklidňoval že mam jelikož bych byla v lhůtě tech 180 dní. Mezitím co jsem byla doma se nám změnila vedoucí a ta mě nabídla prodloužit smlouvu ještě o 2 měsíce tedy do 29.2.2020 a termín porodu mam 14.4.2020 takže teď už vůbec nemam strach o to že bych neměla nárok na mateřskou spíše moje otázka zní kdo mě jí bude platit když už nebudu od 1 března zaměstnaná?? A vlastně můj pan doktor mi řekl že na mateřskou můžu nastoupit od 21.2. nejdéle však 6 března. Takže myslíte že stačí pak toho 1 března nastoupit nebo mam jít dříve? A to si mam zajít na úřad nebo mě takové věci bude hlásit pan doktor kdy kam jít atd? Mam strach abych o něco nepřišla o nějaké peníze atd a hlavně kdy to mam začít vše řešit kdybych si to musela vše hlídat?? jsem prvorodička takže jsem celá vyjukaná z toho a nevím co vše se musí zařídit… děkuji moc všem každá rada se bude hodit.

• Nahlásit
  • Citovat
12524
5.1.20 08:52

Platit ti PPM bude stát. Doktor ti dá žádost kterou vyplnis, podepíšeš a odneseš do práce, i kdybys už nebyla zaměstnaná. Nastoupit můžeš 6-8 týdnů před porodem. Je to na tobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama