Nárok na mateřskou dovolenou 2017

73
17.5.17 07:17

Nárok na mateřskou dovolenou 2017

Ahoj, prosím o radu, jestli nemáte některá podobnou zkušenost.
V březnu jsem ukončila studium na VŠ. Nechtěla jsem nastoupit na pracak, tak jsem si za duben zaplatila zdravotní sama. Od května jsem zaměstnána na HPP. Neplánovaně jsem ale otěhotněla a tak nevím, jak to budu mít s mateřskou. Přibližně bych měla rodit v půlce ledna. Je ještě brzy řešit takovou věc, ale pořad nad tím přemýšlím. Teoretický bych těch 270 dni stihla do prosince odpracovat, jestli se teda do toho počítá i ten duben kdy jsem zamestnana nebyla, ale zdráv. jsem si platila. Jen nevím, jak to je, když se o mateřskou zadá 6-8 týdnu před porodem. To bych to nestihla. Jsem z toho jelen.
Budu vděčná za vaše zkušenosti.
Děkuji :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

17418
17.5.17 07:21

@Luc20 Pokud jsi uspesne ukoncila tudium na VS, tak se ti do 270 dni pocita. Duben by se nepocital, nejde o zdravotni pojisteni, to si musi platit kazdy, slo by o nemocenske. Ted musis prezit zkusebni lhutu, aby jsi splnila druhou podminku a to byt zamestnana a nebo v ochranne lhute, ktera v tvem pripade bude trvat tak dlouho, jako tve nynejsi zamestnani.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
73
17.5.17 07:24
@Cuddy píše:
@Luc20 Pokud jsi uspesne ukoncila tudium na VS, tak se ti do 270 dni pocita. Duben by se nepocital, nejde o zdravotni pojisteni, to si musi platit kazdy, slo by o nemocenske. Ted musis prezit zkusebni lhutu, aby jsi splnila druhou podminku a to byt zamestnana a nebo v ochranne lhute, ktera v tvem pripade bude trvat tak dlouho, jako tve nynejsi zamestnani.

Děkuji, jenže jsem studium nedokoncila, skončila jsem v prvaku :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17418
17.5.17 07:27

@Luc20 A bezprostredne pred VS jsi delala stredni, kterou jsi ukoncila? Pak by se tam pocitala ta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2610
17.5.17 08:06
@Cuddy píše:
@Luc20 A bezprostredne pred VS jsi delala stredni, kterou jsi ukoncila? Pak by se tam pocitala ta.

No ale práce ji bezprostředně nenavazovala na dokončenou školu :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70105
17.5.17 08:12
@Nowuka2 píše:
No ale práce ji bezprostředně nenavazovala na dokončenou školu :nevim:

To nemusí, pouze se ta škola musí vejít do posledních 2 let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2610
17.5.17 08:16
@j.a.n.i1 píše:
To nemusí, pouze se ta škola musí vejít do posledních 2 let.

Aha, takže pokud někdo třeba dokončí SŠ k srpnu 2016, pak je třeba rok na ÚP, následně nastoupí na VŠ, kterou po 3 měsících skončí, nastoupí do práce, tak se mu i ta ukončená SŠ počítá pro vznik nároku? A ochranná lhůta bude těch 180 nebo podle toho jak dlouho trvalo zaměstnání?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70105
17.5.17 08:21

@Nowuka2 Jojo, přesně tak, dříve to opravdu muselo navazovat (resp. musela být ukončena v posledních 270 dnech), ale při novelizaci před cca 2-3 roky tahle věta zmizela a stačí jen v posledních 2 letech. Ale samozřejmě v popisované situaci se započítá jen doba spadající do těch 2 let, takže pokud by nástup na mateřskou třeba v květnu 2018, tak se ze studia počítají jen cca 3 měsíce (červen - srpen 2016).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
73
17.5.17 08:46

@Cuddy Loni jsem maturovala, mám ukončený gympl, pak půl roku na VŠ a teď v práci. Takže i to že jsem studovala střední školu se mi počítá do mateřský? Žádala bych o mateřskou někdy začátkem prosince, takže mi ze školy budou počítat rok jestli to chápu správně? a tím pádem budu mít nárok? i když jsem jen studovala a nepracovala?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7544
17.5.17 09:00

@Luc20 Ano, gympl ti budou počítat, ale nevychází to na celý rok, jen od prosince 2015 (2 roky před nástupem na PPM) do ukončení. A kromě těch 270 dnů nemocenského pojištění musíš splnit i druhou podmínku, jak už tady bylo zmíněno. Musíš nastoupit na PPM ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě, která se počítá od konce zaměstnání do nástupu na PPM a je tak dlouhá jako poslední zaměstnání, max. 180 dnů. Takže především musíš přečkat zkušební lhůtu v práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
73
17.5.17 09:38

@Lendeš Děkuju za vysvětlení. V práci mě čekají 2 a půl měsíce zkušební doby, takže to nebude problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama