Reklama

Nárok na mateřskou dovolenou nebo raději rodičák?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.18 22:01
Nárok na mateřskou dovolenou nebo raději rodičák

Hezký večer všem,

potřebovala bych poradit a už nevím, kde se zeptat :mrgreen:

Lámu si hlavu s tím, zda mi vzniká nárok na mateřskou dovolenou a pokud ano, zda bude pro mě vůbec přínosem. Chtěla bych poprosit maminky, které pracují na OSSZ, zda by mi mohly poradit, trochu to už totiž hoří :roll:
Momentálně jsem na rodičovské dovolené s prvním dítkem a nyní v očekávání dalšího koncem tohoto roku.
V roce 2017 (duben - listopad) jsem měla částečný úvazek, celkem to vychází na 244 kalendářních dní. Poté zaměstnavatele napadlo, že za mě takto platí zbytečně moc peněz a jako matka na rodičáku nepotřebuji být zaměstnaná. Dostala jsem 2 dohody, každá psaná na jinou firmu, jedna pod 10 tisíc, druhá přesně 10 tisíc. Takto to mám do současnosti.

Paní na OSSZ mě z vlastní iniciativy poslala do většího města na stejný úřad s radou, že bych možná nárok na mateřskou mít mohla, bohužel ale ani tam mi přesně neporadily. Účetní z naší firmy mi poté sama navrhla, že by mi mohla změnit dohody tak, abych měla např. jen 1 dohodu celkem, cca na 16000 hrubého, z toho si zaplatím daň a pojištění tak, aby na tom byl zaměstnavatel pořád stejně, mohla bych to takto mít ještě za srpen, září a říjen a dohnat chybějících 26 dní do minima 270. Na MD bych dle průkazky měla nastoupit 25.listopadu.

Mám dva otazníky - bude v pořádku, pokud nebudu mít pracovní poměr, ale dohodu o provedení práce? Napadlo mě, zda se třeba neplatí státu u pracovního poměru vyšší pojistné. Tedy zda nepotřebuji mít pouze smlouvu na pracovní poměr, jinak mi to bude k ničemu.

Za další - dívala jsem se na kalkulačky a pokud to chápu dobře, mateřská se vypočte stejně z hrubé mzdy za posledních 12 měsíců - tedy 3 měsíce v roce 2018×16 tisíc a to mi vychází na mateřskou 2790 Kč / měsíc. Po složitém kolečku ukončení dohody, přidání dodatku u druhé dohody a přihlášení k pojištění bych za 7 měsíců mateřské dostala 28 tisíc?? :think: To není o moc víc, než mě bude stát to, že se z mého platu sebere třetina na odvodech a dani :nevim:

Budu moc vděčná, pokud se tu najde někdo, kdo bude ochotný mi poradit :kytka:
Zatím se mi totiž zdá, že nejlepší pro mě bude nic neměnit, vydělat ještě co se dá a v podstatě na dohodu pracovat dál i na rodičáku :oops:

Moc děkuji za reakce.

Reklama

Reakce:

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1527 příspěvků 23 inzerátů 31.08.18 22:29

Mám za to, že tady bude podstatné, zda stihneš porodit druhé dítě do 4 let věku toho prvního. Pak se coby vyměřovací základ pro výpočet další PPM bere ten, který je vyšší. Takže např. i když ženě skončí rodičovská dovolená, vrátí se do zaměstnání, pracuje (pár měsíců nebo na zkrácený úvazek), pak otěhotní a porodí do 4 let věku toho prvního dítěte, tak pro výpočet se použije vyměřovací základ pro PPM u prvního dítěte, jelikož těch pár odpracovaných měsíců (případně zkrácený úvazek) by jí druhou PPM ovlivnil směrem dolů. Je to jakási ochrana pracujících rodičů. Aspoň něco. ;-)

Jinak teda nepracuji na OSSZ, ale trošku se v problematice pohybuji z druhé strany, navíc jsem to před 2 roky řešila sama za sebe. :-) Dokonce jsem u druhé PPM měla vyměřovací základ o fous vyšší, prý zvedli jakési koeficienty.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1527 příspěvků 23 inzerátů 31.08.18 22:33

Jinak mi teda přijde jako úlet, že pracovnice na OSSZ neumí poradit. :zed: O PPM bych si normálně požádala, věřím, že v Praze na ČSSZ, kde o tom rozhodují, pracují onačejší odborníci.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.18 22:45

@Leli83 První dítě je taky v prosinci a budou mu akorát 3 roky, narodil se ještě v době, když jsem byla na VŠ a neměla jsem na mateřskou nárok, nastoupila jsem tedy na rodičák - bez volby délky, takže na 4 roky. Nyní mám 3800 za měsíc, než se narodí další, nechala jsem si rodičák aktuálně zrychlit na 7800, abych v posledních měsících něco dovyčerpala.

Takže ještě asi jiná situace než u tebe :think:

No, chápu to tak, že na OSSZ chrání zájmy státu a nebudou mi zbytečně radit nic, co by šlo navíc z jejich kapsy do mojí :mrgreen: ale taky jsem se v duchu divila.

Navíc mi to přijde vážně škoda, kdybych se válela doma na gauči, tak by to pro mě vyšlo asi nastejno 8o

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1527 příspěvků 23 inzerátů 31.08.18 23:58

Aha, takže jinak. :-) Mě zmátlo, že jsi psala, že jsi momentálně na rodičovské dovolené (RD). To není totéž jako pobírání rodičovského příspěvku (RP). RD čerpáš u zaměstnavatele, RP je příspěvek státu. Pokud jsi tedy před narozením dítěte nepracovala, nečerpáš RD, pouze pobíráš RP. Jedno není vázané na druhé. To jen k terminologii. ;-)

No a k tvému dotazu - pro nárok na PPM je nutné splnit 2 podmínky:

• nastupovat na mateřskou dovolenou ze zaměstnání (nebo aspoň v ochranné lhůtě),
  • mít ke dni nástupu na MD splněnou účast na nemocenském pojištění 270 dnů v posledních 2 letech.

Pokud píšeš, že bys nasbírala do toho listopadu tu dobu pojištění (čili nechala si přepsat dohody na jednu a odváděla z nich nemocenské, potažmo sociální pojištění), tak máš na PPM nárok, a to bez diskuzí. Zákon o nemocenském pojištění nedělá rozdíly v pojistném z pracovní smlouvy či z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

K druhé části dotazu - ty kalkulačky na netu jsou dost orientační. Já byla fakt pokaždé při vypočítání PPM velmi mile překvapená. Ale dopředu ti to přesně asi nikdo nespočítá. Záleží na tobě. Kdybych měla mluvit za sebe, tak bych asi do toho šla, tedy nechala si dohody přepsat a o PPM si požádala. Ušetříš si kus (půl roku) rodičovského příspěvku, navíc máš takhle i celkem reálnou šanci, že budeš moct volit délku čerpání RP (70 % tvého výdělku přesáhne částku 7600 Kč).

No a ještě dovysvětlení - píšeš, že sloučením těch dohod by za tebe zaměstnavatel zaplatil stejně jako ze 2 DPP do 10 tisíc. To se mi nezdá, protože nad těch 10 tisíc u DPP nejenom že ty coby zaměstnanec odvádíš platby na sociální a zdravotní pojištění, ale odvádí je taky zaměstnavatel, a to v mnohem vyšší částce než zaměstnanec.

A k rodičovskému příspěvku - kdyby se náhodou situace opakovala a nemohla jsi sama za sebe volit délku a částku čerpání RP, můžeš doložit příjmy partnera jakožto jednoho z rodičů. Možná víš, ale kdyby náhodou… ;-)

A poslední - takhle přes net je to divočina, lepší je vysvětlování face to face. Zkus pohledat ve svém okolí občanskou poradnu (www.obcanskeporadny.cz). Myslím, že by to tam s tebou probrali důkladněji a srozumitelněji. Navíc zdarma a většinou i rychle. :palec:

selia
Ukecaná baba ;) 1964 příspěvků 9 inzerátů 01.09.18 10:07

@Leli83 K tomu odvodu zaměstnavatele - jenže oni jí sníží hrubý plat, aby to zaměstnavatele nestálo skoro nic, takže měsíčně přijde o nějakých 5-6 tis. čistého - tak jsem ten návrh účetní alespoň pochopila já.
Ale zakladatelko, podle mně by si z hrubé mzdy cca 16 ti.s měla měsíční mateřskou cca 11 tis., tudíž se ti to vyplatí. Ten výpočet z hrubé mzdy za poledních 12 měsíců - to je průměr těch 12m, pokud si celých 12m pracovala v zaměstnání, ze kterého nastupuješ, jelikož ty splníš podmínky, ale budeš nastupovat jakoby ze zaměstnání, které trvalo tři měsíce, bude se to počítat z průměru těch tří měsíců.

Lendeš
Kelišová 5272 příspěvků 01.09.18 12:38

Nepracuji na OSSZ, ale jak píše @selia počítala by se ti výše PPM jen z posledního pojištění a to by pro tebe byly teď ty 3 měsíce.

Ještě k tomu dodám, že z DPP jsi pojištěná jen v měsících, kdy těch 10 tis. Kč přesáhneš a z DPP neplyne ochranná lhůta. Takže abys měla z DPP nárok na PPM, tak nejenže musíš splnit těch 270 dnů pojištění, ale musíš nastoupit na PPM v měsíci, kdy těch 10 tis. taky přesáhneš nebo kdy to sice nepřesáhneš, ale přesáhlas v to alespoň ve 3 bezprostředně předcházejících měsících. To by ti teda mělo vyjít, pokud by ti to účetní zařídila už za srpen nebo pokud bys ještě i v listopadu těch 10 tis. přesáhla.

Ale počítej s tím, že během pobírání PPM nemůžeš vykonávat tu činnost (zaměstnání), ze které nárok na PPM vznikl.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.09.18 14:36

Holky děkuju vám všem za komentáře, nevěděla jsem, že je to až takhle složitý :D

@Leli83 - máš pravdu, čerpám samozřejmě rodičovský příspěvek, nějak jsem doposud nestihla zaregistrovat, že tu jsou dva různé pojmy :mrgreen: z manžela to bohužel vypočíst nepůjde, protože od jara pracuje jako OSVČ a neplatí si to nepovinné nemocenské.

@selia přesně tak jsem to myslela, zaměstnavatel bude po navýšení dohody s nákladem za mě pořád na stejné výši, daň a odvody půjdou z té části platu, která doposud zůstávala pro mě.

@Lendeš děkuju moc za upřesnění, to mi nikdo neřekl, že musím být s DPP pojišťená nejdéle měsíc před porodem, to mi teda vyjde všechno úplně o prsa!!! :dance:
Já vím, že bych nemohla takto dál pracovat a přitom pobírat PPM, to by byla moje úvaha tehdy, když ten můj výpočet PPM byl jen necelé 3tis, to by pro mě smysl už nemělo :roll:

Nakonec začínám chápat, že paní z OSSZ krčila rameny a nechtělo se jí přemýšlet :mrgreen:

Takže přihlášení na srpen + září + říjen nebo září + říjen + listopad DPP nad 10 tisíc by mělo fungovat pro splnění placení odvodů za min. poslední 3 měsíce před porodem (nejsem si jistá, pokud bych nastoupila na mateřskou toho 25.listopadu = 6 týdnů před porodem, tak zda se listopad také může počítat?) a díky tomu splním i zbylé dny, co mi chybí do 270 pracovních dní jako minima za posledních 24 měsíců.

:jazyk: ufff!

Lendeš
Kelišová 5272 příspěvků 01.09.18 14:55

Pokud bys přesáhla v listopadu těch 10 tis., tak splňuješ to, že nastupuješ v měsíci, kdy jsi pojištěná a neřeší se žádné 3 měsíce. Ty by se řešily, kdybys v listopadu (měsíci nástupu na PPM) těch 10 tis. nepřesáhla, tak pak to musíš splňovat ten srpen, září, říjen.

§ 7a
Pojištění zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce

(1) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění, jestliže splňují podmínku uvedenou v § 6 odst. 1 písm. a) a byl jim zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10000 Kč.

(2) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání této dohody, do nichž jim byl zúčtován zaměstnavatelem započitatelný příjem z dohody o provedení práce ve výši uvedené v odstavci 1; ustanovení § 7 odst. 3 platí zde obdobně.

§ 15
(4) Ochranná lhůta neplyne
f) ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce,

§ 15a

Nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže za trvání zaměstnání malého rozsahu nebo dohody o provedení práce vznikne dočasná pracovní neschopnost nebo byla nařízena karanténa nebo dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v kalendářním měsíci, v němž zaměstnanec není účasten pojištění, avšak byl účasten pojištění při výkonu zaměstnání malého rozsahu nebo zaměstnání na základě dohody o provedení práce aspoň ve třech kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž vznikla tato sociální událost.

Lucia1994
Nováček 1 příspěvek 03.09.18 10:19
Mateřská

Dobrý den , chtěla bych se zeptat jestli nějáka dobrá duše z vás neví po jaké době odpracované , mám nárok na mateřskou v Rakousku , díky ????

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Co je zač Česká ženská lobby, která narušila Dukovu mši, a co chce?

O pořádný poprask se v úterý postarala aktivistka jménem Aneta Petani, když v... číst dále >

Rytmus a jeho nové hnízdečko: Luxusní bungalov objevil úplnou náhodou

„Miluju život a jeho plány,“ vyznal se Patrik Vrbovský (41) alias Rytmus.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Videa vtipné trojice zná asi každý. Momentálně však život jedné z... číst dále >