Nárok na mateřskou jak to je?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.02.18 09:22
Nárok na mateřskou jak to je?

Zdravím, mám takový dotaz. Čekáme mimi, já jsem doteď studovala dálkově VŠ a zároveň brigádě o víkendech pracovala. Na VŠ mi celou dobu tvrdili, že za mě platí soc. a zdravotní, ale teď jsem zjistila že je to blbost a známá mi řekla že to tak není. Pokud by to tak opravdu bylo tak nemám poslední 2 roky zaplacené soc. a zdrav. Nevím co mám teď dělat protože jsem na internetu četla, že pokud to člověk neplatí tak mu zaniká nárok na mateřskou peněžitou pomoc, což by pro mě byl opravdu strašný scénář. Poradite mi někdo jak to řešit, případně zda je vůbec nějaká možnost řešení abych nárok na MD měla? :,(

Reakce:
Mochomurka83
Závislačka 3867 příspěvků 04.02.18 09:28
@Anonymní píše:
Zdravím, mám takový dotaz. Čekáme mimi, já jsem doteď studovala dálkově VŠ a zároveň brigádě o víkendech pracovala. Na VŠ mi celou dobu tvrdili, že za mě platí soc. a zdravotní, ale teď jsem zjistila že je to blbost a známá mi řekla že to tak není. Pokud by to tak opravdu bylo tak nemám poslední 2 roky zaplacené soc. a zdrav. Nevím co mám teď dělat protože jsem na internetu četla, že pokud to člověk neplatí tak mu zaniká nárok na mateřskou peněžitou pomoc, což by pro mě byl opravdu strašný scénář. Poradite mi někdo jak to řešit, případně zda je vůbec nějaká možnost řešení abych nárok na MD měla? :,(

Pokud se nepletu, tak narok na materskou máš tehdy, jestli máš odpracovano 2 roky. I kdyby ti skola platila zdrav a soc (coz v pripade dalkovyho studia je blbost), tak stejne na materskou nemáš nárok, zceho by ti ji vypocitavali?

honeybunn
Zasloužilá kecalka 607 příspěvků 04.02.18 09:29

Cau, proc se ptas na emiminu a nezavolas si rovnou na pojistovnu a OSSZ a nezeptas se jich, zda mas uhrazeno? Pokud melas status studenta, tak za tebe odvody platil stat.

Jestli jsi nyni zamestnana, tak se VS pocitala do doby ucasti na nemocenskem pojisteni, tzn. mas-li VS uspesne ukoncenou a nyni pracujes, narok na penezitou pomoc v materstvi budes mit. Nicmene jestli mas narok ci nikoli ti taky reknou na prislusne OSSZ.
Ptas-li se na materskou dovolenou, tak ta plyne ze zakoniku prace.

Pokud narok na penezitou pomoc v materstvi mit nebudes, tak od narozeni ditete rovnou budes pobirat rodicovsky prispevek (na ten ma narok kazdy bez ohledu na predchozi zamestnani).

nozu
Extra třída :D 11751 příspěvků 04.02.18 09:31

Sociální povinné není. Zdravotní ano. Spoj se se svojí zdravotní pojišťovnou a zjisti si u nich, jak to je. Může mít pravdu škola, to není vyloučené. Jinak nárok na mateřskou podle mě mít nebudeš, to bys musela do porodu řádně ukončit studium. A otázka je, zda se dálkové studium považuje za soustavnou přípravu na zaměstnání. Počti si podmínky zde: http://www.cssz.cz/…aterstvi.htm
Ale pokud bys neměla nárok na mateřskou, měla bys mít nárok na rodičovský příspěvek. Najdi si na webu České správy sociálního zabezpečení podmínky pro přidělení, nespoléhej se na to, co ti řekne známá nebo emimino ;-)

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1924 příspěvků 04.02.18 09:32

Tyto poplatky za tebe plati stát v případě, ze jsi po maturitě plynule navázala denní vs studium. Dálkaři taková privilegia uz opravu nemají, takže pokud to za tebe neodvádel zaměstnavatel, mas dluh na zdravotním (sociální neni povinné). Materskou jistě nedostaneš, pokud jsi nebyla ucastna na sociálním pojištění alespoň 270 dnů, ted nevim jestli za poslední rok nebo jak dlouho (což jsi asi nebyla). Ode dne porodu muzes čerpat rodičovský příspěvek v nejnižší výši, připadne pokud partner splňuje podmínky materske, muzes výši RP zvolit.

pavla.velova
Závislačka 3335 příspěvků 04.02.18 09:32

Tady to mají hezky rozepsané http://www.naseporodnice.cz/…materske.php

iiiv
Extra třída :D 10980 příspěvků 04.02.18 09:33

Jestli jsi dělala školu dálkově, tak si žádný status studenta neměla, ten je pouze u prezenčního studia, takže sis měla pojištění platit sama.

Petruna21
Echt Kelišová 9865 příspěvků 04.02.18 09:33

Zaplatila si dluch ;)

Příspěvek upraven 04.02.18 v 10:08

silvie1978
Kecalka 313 příspěvků 04.02.18 09:35

Pro nárok na mateřskou se sleduje, zda je člověk nemocensky pojištěn, častá chyba lidí na osvc, platí si zdravotní a sociální, nemocenské ne a pak jsou překvapení.

Azeretereza
Ukecaná baba ;) 2488 příspěvků 04.02.18 09:41

Over si to tam, kde ti tvrdili, ze to za tebe plati, ne? Pokud ti to tvrdili v kancelari, asi na tom neco bude, pokud ti to tvrdili spoluzaci, tak sis to mela overit.

Aradhell
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 04.02.18 09:42

Presne tak, aby mohl mit clovek materskou, musi si platit nebo za nej byt odvadena zamestnavatelem nemocenska, a pokud mas nekde dluh, neni to sranda. Materskou uz opravdu nijak nezískas

silvie1978
Kecalka 313 příspěvků 04.02.18 09:49

Jen mě překvapuje, že dva roky studujes dálkově VŠ a teprve teď zjišťuješ, jestli za tebe nekdo platí pojištění.

Klarka1993
Povídálka 31 příspěvků 04.02.18 09:49

Pokud jsi pracovala na úvazek, kdy za tebe hradil zaměstnavatel zdravotní a sociální, tak nárok máš, musíš mít odpracováno 270 dní a z těch se ti příspěvek vypočítá. Jinak, pokud jsi studovala dálkově a nepracovala, tak nárok nemáš a škola to za tebe neplatila, to platí pouze na denním. To by se pak každý mohl válet doma a akorát jít jednou za půl roku na zkoušky.. Dálkový je pro pracující studenty, máš akorát úlevu na dani, jakožto student. A pokud jsi neplatila tak nemáš nárok na mateřskou ani rodičovskou. Ono máš jakoby status studenta, ale ne jako na denním, ale to vám určitě museli říkat u zápisu.

mamina89
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 04.02.18 09:53
@Anonymní píše:
Zdravím, mám takový dotaz. Čekáme mimi, já jsem doteď studovala dálkově VŠ a zároveň brigádě o víkendech pracovala. Na VŠ mi celou dobu tvrdili, že za mě platí soc. a zdravotní, ale teď jsem zjistila že je to blbost a známá mi řekla že to tak není. Pokud by to tak opravdu bylo tak nemám poslední 2 roky zaplacené soc. a zdrav. Nevím co mám teď dělat protože jsem na internetu četla, že pokud to člověk neplatí tak mu zaniká nárok na mateřskou peněžitou pomoc, což by pro mě byl opravdu strašný scénář. Poradite mi někdo jak to řešit, případně zda je vůbec nějaká možnost řešení abych nárok na MD měla? :,(

Podle mě pokud jsi studovala dálkově VS a jen brigadnicila o víkendech, nárok na mateřskou mít nebudeš. Dálková studia jsou pro zaměstnané, proto ti škola zdravotní ani sociální neplatí. :nevim: Zavolala bych si na pojišťovnu, zda tam mám dluh a kolik :think::mavam:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejhorší pařba roku: Na večírku StarDance se víc zívalo, než pilo, Necpál nedopadl dobře

Z příjemného zvyku jako by se stala vynucená povinnost. Účastníci letošního... číst dále >

Pryč s šedým a upršeným hnusem! Chci slunce a hranolky, kňourá Kopřivová

Podnikatelka a travellerka Veronika Kopřivová (27) trpí jako zvíře, chuděra.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svatební šaty Chopry: 24 metrů dlouhá vlečka a dva miliony flitrů

Bollywoodská herečka Priyanka Chopra (36) si před pár dny vzala za manžela... číst dále >

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >