Nárok na mateřskou nebo jen rodičák?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

nimitka
Povídálka 42 příspěvků 07.08.18 16:10
Nárok na mateřskou nebo jen rodičák?

Ahoj holky,
vím, ze je to tu omleté snad milionkrát, ale stále v tom plavu.
Neplánovaně jsem otěhotněla. V září mám stanice, v říjnu nastupuju do práce. Je to tedy jen zaskok za nemoc. Zatím nevím jak dlouho jsem těhotná, zjistila jsem to dnes po dvoudenním zpoždění, tzn. mimco by mělo přijít někdy duben/květen.
Budu tedy mít nárok na mateřskou nebo pouze na rodičák? Díky

Reakce:

rozand
Závislačka 3135 příspěvků 07.08.18 16:25

Pokud budeš v době nástupu na mateřskou (6-8 týdnů před porodem) zaměstnaná (platná smlouva), nebo maximálně 180 dní od konce smlouvy, PPM dostaneš, úspěšně ukončené studium se ti bude počítat do odpracované doby.

rozand
Závislačka 3135 příspěvků 07.08.18 16:26

Nicméně bála bych se, že nevydržíš v práci přes zkušebku, protože se ti už bude hodně blbě tajit těhotenství. Ale třeba si tě tam nechají i v případě, že si toho všimnou, když jsi záskok.

Lendeš
Kelišová 5414 příspěvků 07.08.18 16:53

Abys nárok na PPM měla, tak musíš být v době nástupu na PPM (6-8 týdnů před porodem) buď zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Ze studia ochranná lhůta neplyne. Takže záleží, jak dlouho v práci vydržíš.

A teda platí to, pokud se jedná normálně o pracovní poměr. U dohody by to bylo složitější.

Edit: A taky to studium musí být úspěšně ukončeno, jinak by se do 270 dní nemocenského nepočítalo a záleželo by, jestlis měla nějaká další zaměstnání s účastí na nemocenském.

nimitka
Povídálka 42 příspěvků 11.09.18 11:09

@Lendeš Teď mi paní ředitelka volala. Přiblížím tedy situaci. Nastoupila bych v říjnu, zaskok prý vypadá, ze by byl do ledna. Studium VŠ jsem úspěšně ukončila dnes. Termín mám 14.4.
Co myslíte? Vejdu se?

rozand
Závislačka 3135 příspěvků 11.09.18 11:57

@nimitka Studium se počítá do odpracovaných dnů, ochranná lhůta plynoucí ze zaměstnání bude dlouhá jako ono samo (to jsou cca 3 měsíce, pokud beru od začátku října do konce prosince?), na mateřskou jdeš 6-8 týdnů před porodem, to je cca konec února, začátek března? To by mělo vycházet v pohodě, pokud správně počítám. @Lendeš Počítám správně?

Lendeš
Kelišová 5414 příspěvků 11.09.18 14:29

@nimitka Ano, pokud to teda bude normálně pracovní poměr a ne dohoda, tak nárok budeš mít, jak píše @rozand U dohod jsou ty podmínky složitější.

nimitka
Povídálka 42 příspěvků 11.09.18 18:58

@Lendeš @rozand holky, Dekuju moc.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Vyhrál v Milionáři, do roka vraždil: „Donutila mě Hepnarová,“ vysvětloval lesní vrah Kalivoda

V roce 2004 byla soutěž „Chcete být milionářem?“ na vrcholu popularity.... číst dále >

Janeček se sápal po Brožové, ta uhýbala, až se se málem zlomila v pase

Patří k nejobávanějším producentům Česka a bývaly časy, kdy mávnutím prstu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >