Nárok na mateřskou po 9 měsících v zaměstnání?

Anonymní
14.12.19 00:45

Nárok na mateřskou po 9 měsících v zaměstnání?

Dobrý den, maminky…
Mám dotaz.. Do prosince 2018 jsem byla na rodičovské dovolené ( 3 roky). Leden - únor 2019 na ÚP. Od března 2019 jsem zaměstnaná na HPP.. Nyní tedy k prosinci mám odpracovaných 9 měsíců. Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit začátkem ledna, ale moje otázka zní… Mám na mateřskou dovolenou vůbec nárok? Nemá někdo podobnou zkušenost? Na internetu se docitam, ze je potreba být zaměstnaná 270 kalendářních dní - což by odpovídalo 9.mesicu… co by mi teda tak tak sedělo.. Na gynde si nebyli jisti a na OSSZ mi taky nebyli schopni odpovědět, mám zkusit podat žádost a uvidím…

Tak vám děkuji předem za vaše osobní zkušenosti ☺️☺️

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
273
14.12.19 01:08

Ahoj, nárok vzniká pokud jsi plátcem nemocenského pojištění (tedy zaměstnanec) za poslední dva roky aspoň 270 dní. Od gynekologa dostaneš žádost o peněžitou pomoc v mateřství (na tu nastupuješ 6-8 týdnů před porodem), vyplníš jí a doneseš do práce. Oni potom posílají na sociálku Tvůj výdělek k výpočtu výše mateřské. Je docela zvláštní, že Ti na OSSZ neodpověděli. Podej spíš jiný dotaz, zda Tě zaměstnavatel v březnu 2019 řádně přihlásil a odvádí za Tebe odvody. Pokud ano, nárok bys mít měla, jestli jsi nějak dlouho nemarodila. Ale je to zvláštní, na rodné číslo by Ti to měli říct, oni to tam musí v systému vidět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19938
14.12.19 01:44

No, a kdy ti skončila smlouva u toho zaměstnavatele před tím?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1109
14.12.19 08:52

Jestli si nastoupila 1.března, tak na konci roku budeš mít účast na nemocenském pojištění 306 dnů. Takže při nástupu na MD v lednu nárok na PPM máš. Případná nemocenská během zaměstnání nemá na výpočet doby pojištění vliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat