Nárok na mateřskou při HPP na dobu určitou

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.04.18 21:55
Nárok na mateřskou při hpp na dobu určitou

Ahoj te holky :) předem se omlouvám za již možné podobné téma. Chtěla bych se zeptat když jsem nastoupila 1.2.2018 do práce na HPP kde jsem teď 3 měsíce a smlouva mě končí posledniho ledna 2019 zda-li mám nárok na mateřskou když bych v nejbližší době nastoupila na neschopenku jako těhotná. 1.Např. Porod by byl před uplynutim pracovní smlouvy ale odpracovaných bych měla jen 3-4 měsíce a zbytek bych byla na neschopence. Mám nárok na mateřskou? A jak je to s rodicakem?
2. Např. Porod by byl po uplynutí pracovní smlouvy bez prodloužení ale byla bych stále na neschopence (odpracovala bych 3-4 měsíce a zbytek neschopenka) mám pak nárok na mateřskou a jak je to s rodicakem. Děkuji :) vůbec nevím jak to chodí :nevim: ale vzhledem zdravotní stav musím mít miminko co nejdřív

Reakce:
jizvíková
Extra třída :D 12682 příspěvků 28.04.18 21:59

A jak dlouho si pracovala před touto prací?

Veru1987
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 28.04.18 22:01

Kdy má nárok na mateřskou zaměstnankyně?
Pro přiznání nároku na mateřskou je zapotřebí splnit dvě podmínky:

Zaměstnankyně má nárok na výplatu mateřské, jestliže v den nástupu na mateřskou dovolenou ji trvá účast na nemocenském pojištění (tj. je v zaměstnaneckém poměru). Případně nastupuje na mateřskou (osm až šest týdnů před očekávaným porodem) v ochranné lhůtě. Základní délka ochranné lhůty je 7 dní, u těhotných žen je však prodloužena na 180 dní.

Žena je účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Není-li tato hlavní podmínka splněna nemá žena na mateřskou nárok. Více na: https://finexpert.e15.cz/…na-materskou

Helileli
Závislačka 3040 příspěvků 28.04.18 22:05

Dokud to trvá smlouva, počítá se ti to do těch nutných 270 dnů za 2 roky, co máš mít, nehledě na to, jestli jsi v práci nebo na neschopence. Pokud by nástup na MD byl až po skončení smlouvy, tak od jejího konce jsi ještě 180 dnů v ochranné lhůtě, kdy pokud máš těch alespoň 270 dnů, tak nemusíš splňovat podmínku trvající smlouvy v době nástupu na mateřskou.
Jinými slovy, problém by pro tebe mohl nastat, kdybys dejme tomu otěhotněla v prosinci (počítám od oka), neprodloužili ti smlouvu a ty by ses nástupem na MD nevešla do ochranné lhůty. A zároveň bys jako těhotná nenašla jinou práci, ve které bys měla v době nástupu na MD platnou smlouvu. Takže v tuto chvíli bych úplně klidně tehotnela a na podzim bych začala počítat, případně snažení zastavila a počkala buď na novou smlouvu nebo novou práci.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.04.18 22:23
Dekuji

@jizvíková tohle je moje první práce… A když bych neměla nárok na mateřskou tak co kdybych po dobu mateřské místo ní zůstala na neschopence

Veru1987
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 28.04.18 22:29

Když nemáš nárok na mateřskou po porodu máš rodičák. Tzn. 220000 si rozpočteš na požadovanou délku kdy budeš doma s dítětem.

lachtanice86
Kelišová 6645 příspěvků 28.04.18 22:43
@Anonymní píše:
Ahoj te holky :) předem se omlouvám za již možné podobné téma. Chtěla bych se zeptat když jsem nastoupila 1.2.2018 do práce na HPP kde jsem teď 3 měsíce a smlouva mě končí posledniho ledna 2019 zda-li mám nárok na mateřskou když bych v nejbližší době nastoupila na neschopenku jako těhotná. 1.Např. Porod by byl před uplynutim pracovní smlouvy ale odpracovaných bych měla jen 3-4 měsíce a zbytek bych byla na neschopence. Mám nárok na mateřskou? A jak je to s rodicakem?
2. Např. Porod by byl po uplynutí pracovní smlouvy bez prodloužení ale byla bych stále na neschopence (odpracovala bych 3-4 měsíce a zbytek neschopenka) mám pak nárok na mateřskou a jak je to s rodicakem. Děkuji :) vůbec nevím jak to chodí :nevim: ale vzhledem zdravotní stav musím mít miminko co nejdřív

Co takhle si nejdřív ten rok odpracovat aby si měla nárok na ppm? A proč píšeš o neschopence? Tu určuje lékař a ty ještě ani nejsi těhotná.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.04.18 23:25
@lachtanice86 píše:
Co takhle si nejdřív ten rok odpracovat aby si měla nárok na ppm? A proč píšeš o neschopence? Tu určuje lékař a ty ještě ani nejsi těhotná.

Ano to je pravda že nejsem těhotná ale vzhledem k tomu že mám určité ne moc dobré zdravotní problémy Doktor mě řekl ať se snažíme ať je to co nejrychleji kvůli tomu že už nebudu moct mít za určitou dobu děti a kvůli tomu samozřejmě zjišťuji všechny varianty ať jsem na vše připravena a vím jak to probíhá… O neschopence mluvím proto kvůli tomu že vím že o dedne zjištění a potvrzení těhotenství lékařem jdu na ni hned to už mě pan doktor na to upozornoval… Mimochodem bylo by fajn odpracovat první rok ale za rok už děti mít nebudu moct…

Veru1987
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 29.04.18 06:55

Tak to proste budes mit hned po porodu rodicak do porodu nemocenskou. A timpadem maly rodicak. Nebo na kratkou dobu. 220tis.

lachtanice86
Kelišová 6645 příspěvků 29.04.18 08:14
@Anonymní píše:
Ano to je pravda že nejsem těhotná ale vzhledem k tomu že mám určité ne moc dobré zdravotní problémy Doktor mě řekl ať se snažíme ať je to co nejrychleji kvůli tomu že už nebudu moct mít za určitou dobu děti a kvůli tomu samozřejmě zjišťuji všechny varianty ať jsem na vše připravena a vím jak to probíhá… O neschopence mluvím proto kvůli tomu že vím že o dedne zjištění a potvrzení těhotenství lékařem jdu na ni hned to už mě pan doktor na to upozornoval… Mimochodem bylo by fajn odpracovat první rok ale za rok už děti mít nebudu moct…

Byla bych v klidu. Tohle mi doktoři říkali taky a ukázalo se že tím jen strasili. Stejně tak že budu ihned na dpn a nejsem. Za což jsem ráda. Ale budiž. Takže ppm nedostaneš, budeš na dpn kde budeš dostávat od 60% do 72% redukovaneho denního vyměřovacího základu. K tomu max 6hodin vycházek, ale pokud píšeš ze to mas až takhle vážné, tak nemusíš dostat ani těch 6hodin. A po porodu rodicak 220.000,– kč.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Plekanec se synů nejspíš nedočká. V Montrealu jsem šťastná! vzkazuje Lucie

Na ledě se mu daří, přesto ale hokejista Tomáš Plekanec stále nemá příliš... číst dále >

Články z Ona Dnes

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >