Nárok na mateřskou pro cizince

Anonymní
5.12.19 07:12

Nárok na mateřskou pro cizince

Ahoj holky,
jsem slovenka žijící přes rok v Česku. S přítelem (čech) plánujeme miminko, jelikož mi je 29 let a myslím, že je nejvyšší čas. Na Slovensku jsem pracovala všeho všudy rok, pak jsem odjela do zahraničí. Pracovala jsem v Anglii, Německu a Itálii. Teď žijeme v Čechách. Přítel pracuje, já tady pracuji zatím 8 měsíců na HPP. Zaměstnavatel za mě odvádí zdravotní a sociální (vše podle zákona). Chci se zeptat, kdybych otěhotněla budu mít nárok na mateřskou? Myslím, že v Česku asi ne, nemám ještě odpracováno a rodičovský příspěvek budu brát tady nebo musím žádat na Slovensku? Dítě by se narodilo tady v Česku. Vůbec nevím jak to funguje, rozhodně nejsem nemakačenko a nechci rodit děti a žít s příspěvků jako někteří lidé, ale ráda bych věděla jak to vůbec je.
Děkuji moc za rady :mavam:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
5.12.19 07:31

Jsem taky Slovenka. Musis mit odpracovano 270 kaledndarnich dni za posledni 2 roky a pracovni pomer musi ke dni nastupu na materskou dovolenou trvat, pripadne byt v ochranne lhute, ta trva tolik, jak posledni zamestnani, nejdele 180 dni. Coz podle tveho popisu splnujes. Nebudes mit narok na porodne na Slovensku, ani na ppm (neodvadis tam odvody ze mzdy).
Doporucuji vyridit si prechodny pobyt.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.12.19 07:33
@Anonymní píše:
Jsem taky Slovenka. Musis mit odpracovano 270 kaledndarnich dni za posledni 2 roky a pracovni pomer musi ke dni nastupu na materskou dovolenou trvat, pripadne byt v ochranne lhute, ta trva tolik, jak posledni zamestnani, nejdele 180 dni. Coz podle tveho popisu splnujes. Nebudes mit narok na porodne na Slovensku, ani na ppm (neodvadis tam odvody ze mzdy).
Doporucuji vyridit si prechodny pobyt.

Děkuji moc, přechodný pobyt tady nahlášený nemám, mám jenom trvalý a ten je na Slovensku.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.12.19 07:40
@Anonymní píše:
Doporucuji vyridit si prechodny pobyt.

A ještě jednu věc bych ráda věděla. V únoru se budeme brát, jak to bude s občanstvím? Můžu mít svoje, nebo jen české. Nebo můžu mít obojí? Na Slovensku je duální občanství nemožné, tady v ČR je povoleno. A co dítko když se narodí tady v ČR, bude mít občanství české podle otce, nebo ne?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.12.19 08:31

Uzavrenim manzelstvi nevznika narok na statni obcanstvi, to pozor. Jedina vyjimka je moznost rychleji zadat o trvaly pobyt, vic oficialnich informaci najdes na strankach Ministerstva vnitra.
Dite muze mit dve statni obcanstvi, umoznuji to predpisy obou zemi.
Trvaly pobyt v CR dostane podle TP otce.
S ceskym listem zajdes na slovensky konzulat nebo na kteroukoliv matriku na Slovensku (doporucuji, konzulat to ma zpoplatnene).

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.12.19 08:33

S ceskym rodnym listem, vypadlo mi jedno slovo :)
Jeste me napada, vyrizovani rodicovskeho prispevku s sebou nese vic papirovani, nez u Cesek.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat