Nárok na mateřskou v ochranné lhůtě

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
13.10.21 09:15

Nárok na mateřskou v ochranné lhůtě

Ahoj, mohl by mi někdo více vysvětlit jak je to s ochrannou lhůtou při nároku na mateřskou?

Mám trochu specifický problém. Po vánocích 22 se máme stěhovat na jiný konec ČR, založit rodinu bychom ale rádi již příští léto. Jak to prosím řešit? Ráda bych ukončila pracovní poměr než se odstěhujeme, je to ale rozumné?

Dám příklad: otěhotním v srpnu, v prosinci podám výpověď a v únoru po 2 měsíční výpovědní lhůtě odejdu (vše plus mínus měsíc). Pochopila jsem, že když budu nezaměstnaná, běží nějaká ta ochranná lhůta 180 dní (když jsem v práci více než rok) a do té doby musím nastoupit na mateřskou. Tudíž bych měla být v pohodě? Kdo potom platí mateřskou? Stát?

Další řešení by asi mohlo být neříkat to zaměstnavateli, že se stěhujeme a nastoupit na tu mateřskou a oznámit to až po po půl roce kdy bych ji měla vyčerpanou? Nemusí se zaměstnavateli ale z nějakého zákona oznámit jiné trvale bydliště? Abych si to akorát více nezavařila.
Může mi někdo poradit jak to řešit? Děkuju mnohokrát.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26253
13.10.21 09:18

Mateřskou plati stát každému. Nikdo ti nezaručí, že v létě otehotnis, to taky může trvat půl roku- rok než budeš v jinem stavu, takže řešit takhle dopředu ochrannou lhůtu je blbost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11985
13.10.21 09:26

Nástup na mateřskou musíš samozřejmě v práci oznámit. Zamestnavatel ti musí potvrdit papír pro cssz jinak nedostaneš peníze. Najdi si práci v novým bydlišti a po zkušební době planuj těhotenství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.10.21 09:42

@JancaS84 Ale jak je to prosím u nezaměstnaných kterým to nemá kdo potvrdit? Když se nastoupit na mateřskou stihne do těch 180 dnů, tak by to mělo být v pořádku, ne?

• Citovat
  • Nahlásit
26253
13.10.21 09:47
@Anonymní píše:
@JancaS84 Ale jak je to prosím u nezaměstnaných kterým to nemá kdo potvrdit? Když se nastoupit na mateřskou stihne do těch 180 dnů, tak by to mělo být v pořádku, ne?

I nezaměstnaný to musí donést do prace, do te poslední kde pracoval. Když dáš výpověď před nástupem na mateřskou, tak stejně do té prace musíš pak ty papíry odnést.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.10.21 10:10

@Kriss Tina A musí mi je ze zákona potvrdit? O to by asi nešlo, to by nevadilo. Spíš vím, že budu bydlet jinde a nechci zaměstnavateli lhát a ráda bych to měla ukončený. Pokud by šlo jen o papíry, které bych dodatečně odnesla, tak by to asi nebyl problém.

• Citovat
  • Nahlásit
26253
13.10.21 10:13
@Anonymní píše:
@Kriss Tina A musí mi je ze zákona potvrdit? O to by asi nešlo, to by nevadilo. Spíš vím, že budu bydlet jinde a nechci zaměstnavateli lhát a ráda bych to měla ukončený. Pokud by šlo jen o papíry, které bych dodatečně odnesla, tak by to asi nebyl problém.

Musi, přidá přílohu a pošle to na socialku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.10.21 10:28

@Kriss Tina Děkuju mockrát, takže pokud bych to měla tak jak jsem psala, tak by to mělo být s tou ochrannou lhůtou v pořádku? Mohla bych být nezaměstnaná a dostat mateřskou, jen bych musela do práce přinést papíry na potvrzení? Snad jsem to konečně pochopila. Vím, že těhotenství nemusí vyjít hned, tak uvidíme jak to nakonec dopadne. O mateřskou bych ale nechtěla přijít, bereme si navíc hypotéku, tak by to byla škoda. Děkuju moc za ochotu mi to vysvětlit :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
11985
13.10.21 12:28

A kolik plánuješ děti? Když pak nebudeš zamestnana a měla by jsi pak druhý tak už mateřskou mít nebudeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.10.21 12:32

@JancaS84 2 děti, ale asi ne hned po sobě

• Citovat
  • Nahlásit
2131
13.10.21 12:54

No dívej. Pokud dáš výpověď tak jak plánuješ, vlezeš se do mateřské. Pokud ale budeš mít druhé dítě předtím než znovu nastoupíš do práce a odpracuješ si nějaký ten rok, tak nárok na druhou mateřskou mít nebudeš.
Viz já, smlouva na neurčito, otěhotněla jsem, porodila = nástup na mateřskou, posléze na rodičák. Během rodičáku jsem otěhotněla, rodičák si rychleji vyčerpala (to už se teď nemusí) a zažádala o novou mateřskou. Protože jsem stále zaměstnaná, mám na ni nárok, aniž bych musela jít něco odpracovat. No a pak přejdu na další rodičák. A tak bych to mohla dělat donekonečna, buď než mě zaměstnavatel vyrazí a nebo mě přestane bavit rodit :D

Takže bych zvážila, jestli by jste tu rodinu buď neodsunuli dokud nebudeš mít po zkušebce v novém zaměstnání a nebo mít pak děti déle od sebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.10.21 14:27

@LilyJane Děkuju za odpověď. Vzhledem k tomu, že máme hypotéku, tak úplně neplánujeme, abych byla tolik let doma, takže děti hned od sebe asi nebudeme chtít, ale díky moc za cenný komentář :potlesk:
Jsem ráda, že to s tou výpovědí půjde. Nebylo by ale taky řešení když bych to, že se nevrátím nenahlásila, ale řekla bych to až po tom půl roce kdy bych tu mateřskou vyčerpala :D?

• Citovat
  • Nahlásit
26253
13.10.21 14:30
@Anonymní píše:
@LilyJane Děkuju za odpověď. Vzhledem k tomu, že máme hypotéku, tak úplně neplánujeme, abych byla tolik let doma, takže děti hned od sebe asi nebudeme chtít, ale díky moc za cenný komentář :potlesk:
Jsem ráda, že to s tou výpovědí půjde. Nebylo by ale taky řešení když bych to, že se nevrátím nenahlásila, ale řekla bych to až po tom půl roce kdy bych tu mateřskou vyčerpala :D?

Tak říkat jim to nemusíš, klidně tam můžeš zůstat zaměstnaná a dát výpověď třeba až na konci rodicaku (tj po 3 letech od nástupu na mateřskou, pokud neplánujes někam do prace dřív).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.10.21 14:40

@Kriss Tina A v tom případě by bylo možné navázat na další mateřskou? V případě dalšího dítěte? I když bych ukončila pracovní poměr třeba po dvou letech co bych byla doma?

• Citovat
  • Nahlásit
26253
13.10.21 14:43
@Anonymní píše:
@Kriss Tina A v tom případě by bylo možné navázat na další mateřskou? V případě dalšího dítěte? I když bych ukončila pracovní poměr třeba po dvou letech co bych byla doma?

Ano, kdybys měla stále smlouvu nebo byla v ochranné lhůtě, tak bys měla nárok i na další mateřskou. Musela bys být samozřejmě těhotná dřív než to tam ukoncis a zároveň to ukončit nejdýl 2 měsíce před 3.narozeninami dítěte, abys nemusela nastupovat zpět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat