Nárok na mateřskou - žena v domácnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Denča82
Kecalka 270 příspěvků 07.07.11 13:04
Nárok na mateřskou - žena v domácnosti

Prosím o radu, má žena, která je v domácnosti (do 7 nebo 15 let věku dítěte)nárok na mateřskou 6 týdnů před plánovaným porodem???? Nebo první peníze dostane až po porodu??? Slyšela jsem, že když je na úřadu práce, tak nárok NEMÁ, děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
mofiz
Závislačka 2684 příspěvků 07.07.11 13:11

nemáš nárok, nepracuješ nepracovala jsi ,takže mateřská nebude.. dostaneš až rodičák

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 07.07.11 13:11

No, pokud jsi neodpracovala (ted bych kecala přesně kolik ) dní, tak nárok na mateřskou nemáš. Pokud to nní první, tak už nemáš nárok ani an porodný. Po porodu si můžeš zažádát o rodičovskou.

Aries6
Generální žvanilka 21972 příspěvků 5 inzerátů 07.07.11 13:17

Známá byla jakože studentka (ale ne úplně - dělala vysokou, už doktorát, tak nevím, jeslti nebyla taky nahlášená na pracáku) a měla to dokonce tak, že si o rodičák mohla říct nejdříve v den narození dítěte …

Denča82 píše:
Prosím o radu, má žena, která je v domácnosti (do 7 nebo 15 let věku dítěte)nárok na mateřskou 6 týdnů před plánovaným porodem???? Nebo první peníze dostane až po porodu??? Slyšela jsem, že když je na úřadu práce, tak nárok NEMÁ, děkuji
mishka2
Ukecaná baba ;) 1762 příspěvků 07.07.11 13:23

Máš nárok pouze na rodičovský příspěvěk ode dne narození dítěte. První peníze dostaneš v následujícím měsící po porodu. Automaticky budeš mít 4-letou variantu. Do 9-ti měsíců dítěte 7.600,–kč a následně do jeho 4 let 3.800,–kč. Jde to obejít přepsáním RP na otce pokud ten pracuje. Pak je možné zvolit 3. letý RP.

nepřihlášená mati
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.07.11 13:26

pro nárok na PPM musí být účastna nemocenského pojištění (ze zaměstnání, dobrovolně OSVČ atd.) alespoň 270 dní za poslední dva roky a také být účastna ke dni nástupu na PPM nebo v ochranné lhůtě po ukončení zaměstnání

takže předpokládám (sice být v domáctnosti nebo na úp je rozdíl, ale v tomhle to nemá vliv) máš nárok pouze na rodičovský příspevěk ode dne porodu, volbu můžeš provést pouze přes otce pokud on má nárok na PPM (v dnešní právní úpravě se to dělá po šestinedělí převodem RP na něj, možná to změní na posuzování podle jednoho z rodičů - toho s větším výdělkem)

Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 07.07.11 15:28
mishka2 píše:
Máš nárok pouze na rodičovský příspěvěk ode dne narození dítěte. První peníze dostaneš v následujícím měsící po porodu. Automaticky budeš mít 4-letou variantu. Do 9-ti měsíců dítěte 7.600,–kč a následně do jeho 4 let 3.800,–kč. Jde to obejít přepsáním RP na otce pokud ten pracuje. Pak je možné zvolit 3. letý RP.

Když už tady o tom tak mluvíme, tak mě by ještě zajímala praktická stránka věci, tedy formuláře. Momentálně jsem necelé 3 týdny po porodu druhého dítka, se starším (2,5 roku) jsem na rodičáku. Zaměstnanec však už 2 roky nejsem, jako OSVČ si nemocenskou neplatím, takže vím, že je u mě teď možná jen 4-letá varianta a to bez mateřské rovnou rodičák. Formuláře by to měly být tyto:

Žádost o rodičovský přípěvek
Kopie rodného listu dítěte
Občanský průkaz

Předpokládám, že „Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek“ není potřeba, jelikož si vybrat nemůžu. A „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ co se dostává u gyndra také není potřeba.

Otázky:

1. Chápu to dobře? :mrgreen:
  2. Papíruju pouze se sociálním odborem na Úřadu práce, s MSSZ ne, jelikož po nich mateřskou nechci. Je to tak?
  3. Můžu to na Úřad práce poslat poštou a netrmácet se tam? (Elektronický podpis nemám, takže on-line nemůžu, nicméně jít si stoupnout do fronty se mi nechce. :jazyk: Přece jen, táhnout tam 2 děti, no nervy moje… :roll: )
Monny
Hvězda diskuse 36572 příspěvků 07.07.11 17:57

Byla jsem na Úřadu práce, a nárok jsem neměla a nemám, pouze jsem dostala rodičák, na který mi vzniknul nárok dnem porodu :palec:

Monny
Hvězda diskuse 36572 příspěvků 07.07.11 18:03
Wiolla píše:
mishka2 píše:
Máš nárok pouze na rodičovský příspěvěk ode dne narození dítěte. První peníze dostaneš v následujícím měsící po porodu. Automaticky budeš mít 4-letou variantu. Do 9-ti měsíců dítěte 7.600,–kč a následně do jeho 4 let 3.800,–kč. Jde to obejít přepsáním RP na otce pokud ten pracuje. Pak je možné zvolit 3. letý RP.

Když už tady o tom tak mluvíme, tak mě by ještě zajímala praktická stránka věci, tedy formuláře. Momentálně jsem necelé 3 týdny po porodu druhého dítka, se starším (2,5 roku) jsem na rodičáku. Zaměstnanec však už 2 roky nejsem, jako OSVČ si nemocenskou neplatím, takže vím, že je u mě teď možná jen 4-letá varianta a to bez mateřské rovnou rodičák. Formuláře by to měly být tyto:

Žádost o rodičovský přípěvek
Kopie rodného listu dítěte
Občanský průkaz

Předpokládám, že „Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek“ není potřeba, jelikož si vybrat nemůžu. A „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ co se dostává u gyndra také není potřeba.

Otázky:

1. Chápu to dobře? :mrgreen:
  2. Papíruju pouze se sociálním odborem na Úřadu práce, s MSSZ ne, jelikož po nich mateřskou nechci. Je to tak?
  3. Můžu to na Úřad práce poslat poštou a netrmácet se tam? (Elektronický podpis nemám, takže on-line nemůžu, nicméně jít si stoupnout do fronty se mi nechce. :jazyk: Přece jen, táhnout tam 2 děti, no nervy moje… :roll: )

wioll, tu Žádost o PPM jsem tam donést musela, přestože jsem nárok neměla, jinak by mi nedali rodičák :nevim:

Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 07.07.11 21:19
Monny89 píše:
wioll, tu Žádost o PPM jsem tam donést musela, přestože jsem nárok neměla, jinak by mi nedali rodičák :nevim:

Aha. Takže v části B - Žádost o dávku proškrtnu kolonku zaměstnání (páč žádné nemám), proškrtnu část o posledním dni samostatné výděl.činnosti (protože tam je, že se týká jen těch, co si platí nemocenskou a já si ji neplatím), vyplním číslo účtu a podepíšu?

No to je komedie… :mrgreen:

A pošlu jim to poštou, v tom vedru tam nejdu… 8-)

mishka2
Ukecaná baba ;) 1762 příspěvků 08.07.11 14:28

Potřebuješ donést potvrzení z OSSZ, že nemáš nárok na PPM. Jinak jde to po 6-ti nedělí do 9-ti měsíců dítěte přepsat na otce pokud je zsměstnaný a splňuje podmínky. Pak si můžeš zvolit i 2-nebo 3 letou dobu čerpání.

Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 08.07.11 16:22
mishka2 píše:
Potřebuješ donést potvrzení z OSSZ, že nemáš nárok na PPM. Jinak jde to po 6-ti nedělí do 9-ti měsíců dítěte přepsat na otce pokud je zsměstnaný a splňuje podmínky. Pak si můžeš zvolit i 2-nebo 3 letou dobu čerpání.

Jééé, to snad nééé. :roll: Už jsem to tam poslala poštou. Snad když budou chtít něco ještě dodat, tak se ozvou… :think: Já tohle papírování/úřa­dování tak nesnáším. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě… :roll: :zed:
(Jinak otec dítěte je na tom stejně jako já, takže o přepisu na něj jsem ani neuvažovala.)

mishka2
Ukecaná baba ;) 1762 příspěvků 08.07.11 16:32

A na OSSZ si budeš muset zajít osobně s občankou.

Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 08.07.11 16:36
mishka2 píše:

Hele, ty fakt dokážeš potěšit. :jazyk: :lol:

A co mám po nich chtít? Potvrzení kvůli rodičovské, že nemám nárok na mateřskou? A kromě OP po mně nebudou chtít nic jiného? Třeba tu Žádost o PPM co mi dával gyndr? Protože tu jsem dnes poslala s ostatními lejstry na ten Úřad práce… :mrgreen:

mishka2
Ukecaná baba ;) 1762 příspěvků 08.07.11 16:39
Wiolla píše:
mishka2 píše:

Hele, ty fakt dokážeš potěšit. :jazyk: :lol:

A co mám po nich chtít? Potvrzení kvůli rodičovské, že nemám nárok na mateřskou? A kromě OP po mně nebudou chtít nic jiného? Třeba tu Žádost o PPM co mi dával gyndr? Protože tu jsem dnes poslala s ostatními lejstry na ten Úřad práce… :mrgreen:

Tak já ti udělám zas radost :mrgreen: Tu žádost potřebuješ taky, já ji zabordelařila, tak mě tam dovolili napsat čestné prohlášení. Ale na to bych moc nespoléhala. Já tam byla s chlapem a dr. měl dovču. Dítě řvalo, tak se paní smilovala :andel:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vánoční úklid bez stresu a honičky? Jde to

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Články z Expres.cz

Nezvládala dvě děti, pořídila si třetí! Špindíra Věra z Výměny manželek má syna

Jen málo dílů televizní show Výměna manželek bylo tak kontroverzních jako... číst dále >

Po rozchodu má Marpo děti ve střídavé péči! Jak to všechno zvládá?

Připravuje se na dlouho očekávaný souboj v thaiboxu, kde se utká s raperem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >