Reklama

Nárok na MD - konec smlovy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Petra31FE
Povídálka 42 příspěvků 17.01.17 18:44
Nárok na MD-konec smlovy

Prosím muze mi někdo říct jestli tedy mám nnárok na MD?
Smlouva byla do 31.12.,do 12.1.jsem byla na nemocenske a od 13.1.nástup na MD, ale ted vsude čtu pro vznik nároků na MD musí být odpracovano 270dní-což mam a trvajici zamestnani což nemam :?

Reklama

Reakce:

Niccollett
Kecalka 163 příspěvků 17.01.17 18:47

Pokud máš splněnou podmínku 270 dní sociálního pojištění za poslední dva roky - což píšeš, že máš, tak nárok na MD máš i přesto, že nejsi zaměstnaná. Platí pro tebe ochranná lhůta 180 dní tuším. Takže ANO, MD dostaneš.

Petra31FE
Povídálka 42 příspěvků 17.01.17 18:57

Děkuji

Lendeš
Kelišová 5132 příspěvků 17.01.17 18:59

Ano, platí pro tebe ochranná lhůta. Ta je tolik dní, kolik trvalo poslední zaměstnání, max. 180 a počítá se od konce zaměstnání do nástupu na PPM, tedy u tebe od 1. do 13. ledna.

nozu
Extra třída :D 11462 příspěvků 17.01.17 20:02

No, trošku si ujasni pojmy. Mateřská dovolená je „omluvenka“ v práci. Vzhledem k tomu, že již pracovní smlouvu nemáš, na mateřskou dovolenou nárok nemáš. ALE vzhledem k tomu, že jsi splnila podmínku odpracovaných dní a ochranné lhůty, máš nárok čerpat finance v podobě peněžité pomoci v mateřství. Já pořád říkám, že tyto dva pojmy by tu měly všude blikat tučným červeným písmem…

Lady Bee
Ukecaná baba ;) 2205 příspěvků 17.01.17 20:08
@nozu píše:
No, trošku si ujasni pojmy. Mateřská dovolená je „omluvenka“ v práci. Vzhledem k tomu, že již pracovní smlouvu nemáš, na mateřskou dovolenou nárok nemáš. ALE vzhledem k tomu, že jsi splnila podmínku odpracovaných dní a ochranné lhůty, máš nárok čerpat finance v podobě peněžité pomoci v mateřství. Já pořád říkám, že tyto dva pojmy by tu měly všude blikat tučným červeným písmem…

A můžu se zeptat jaký v tom je rozdíl? Díky…

Lendeš
Kelišová 5132 příspěvků 17.01.17 20:24

@Lady Bee

Peněžitá pomoc v mateřství (jak název napovídá) se týká financí - je to dávka od státu, na kterou je nárok při splnění zákonných podmínek. Žádáš o ni na OSSZ (obvykle přes zaměstnavatele).

Mateřská dovolená je omluvená nepřítomnost v práci, žádáš o ni zaměstnavatele. Pokud nejsi v pracovním poměru, logicky nemůžeš být ani na dovolené.

Je v tom rozdíl i z hlediska např. zdravotního pojištění. Nástup na mateřskou dovolenou hlásí pojišťovně zaměstnavatel, stejně tak její ukončení. Zdravotní pojištění pak platí stát.
Při pobírání peněžité pomoci v mateřství bez mateřské dovolené taky platí zdravotní pojištění stát, ale oznamovací povinnost má pojištěnec.

Obdobně to funguje s rodičovským příspěvek a s rodičovskou dovolenou.

nozu
Extra třída :D 11462 příspěvků 17.01.17 20:44

@Lendeš předběhla jsi mě ;-)

eumedon
Extra třída :D 13219 příspěvků 17.01.17 22:36
@Lady Bee píše:
A můžu se zeptat jaký v tom je rozdíl? Díky…
  • PPM se měří v korunkách a poskytuje ji stát.
  • MD se měří ve dnech a poskytuje ji zaměstnavatel.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Bláznivý spot brněnské policie: Proč na něm strážník bojuje s kozou?

Být městským policistou sice neznamená dennodenně nasazovat život, rozhodně... číst dále >

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak... číst dále >

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na... číst dále >

Reklama