Nárok na proplacení dovolené při pracovní neschopnosti

Anonymní
19.3.21 21:30

Nárok na proplaceni dovolené pri pracovni neschopnosti

Ahoj holky. 5 let jsem byla zaměstnaná ve fabrice. Začátkem října 2020 jsem šla marodit se zádama a dva dny na to jsem zjistila že jsem těhotná. Do práce jsem se už nevrátila a jsem v pracovní neschopnosti kvůli častým nevolnostem. Termín mám v půlce června, tudíž na mateřskou bych měla nastoupit koncem dubna. Zbylo mi 12 dní staré dovolené, kterou jsem si nevybrala. Tu by mi asi měli celou proplatit a neměli by mi ji krátit, že? Další věc, co by mě zajímalo, mám nárok na proplacení časti nové dovolené když jsem v pracovní neschopnosti a za rok 2021 nemám nic odpracováno? Nebo mi proplatí jen tu starou a na novou nemám nárok? Nějak tomu nerozumím, od 1.1.2021, je to prý nějak jinak. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
46759
19.3.21 21:42

Budes mit narok na dovolenou za materskou dovolenou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1822
19.3.21 21:45

Dovolenou, aby se ti nekratila si požádej po mateřské.

Takže, jak budeš psát zaměstnavateli, tak napiš, že ti X. X konci mateřská dovolená po které budeš čerpat dovolenou (těch 12) a následně požádej o rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte.

Mě vznikl nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, pracovala jsem leden, únor, pak nástup na MD, nemarodila jsem, tam nevím jak to chodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
103
19.3.21 22:04

Materska dovolena se pocita za vykon zamestnani, takze budes mit narok na 12 dni (2020, krati se po 100 zameskanych smenach).za 2021 asi nejakou pomernou cast, to by ti mela vypocitat vase mzdova ucetni. Nejlepsi je cerpat radnou dovolenou bezprostredne po materske dovolene, muzes i soucasne s rodicovskym prispevkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2127
19.3.21 22:14
@Anonymní píše:
Tu by mi asi měli celou proplatit
To není přesné, dovolenou lze proplatit jen při ukončení pracovního poměru, vy si ji normálně vyberete (nebudete chodit do práce - budete na dovolené).
@alena1995 píše:a následně požádej o rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte.

Upřesnění: do tří let věku dítěte je maximum, může požádat např. do 2 let a potom nastoupit do práce, nebo si ji prodloužit o další rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7603
19.3.21 22:17

Dovolenou můžeš čerpat mezi mateřskou a rodicovskou dovolenou. Za dobu MD ti vznikne nárok na pomernou část dovolené za letošní rok. Než ti bude končit MD písemně si pozadej o čerpání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1822
20.3.21 00:02

@Luboš P To je její věc, ale silně pochybuji, že se do fabriky bude vracet ve dvou letech dítěte. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
20.3.21 09:31

To určitě ne, dám si to na tři roky. Říkala jsem si každá koruna navíc teď dobrá, a mám ještě 12dní starý dovolený, tak tu mi snad krátit nemůžou a proplatí mi ji celou. Jen nevím jak to je, když marodím od řijna 2020 vlastně až do nástupu na mateřskou ( nastupuji koncem dubna) tak když nemám v roce 2021 odpracováno zda, mám nárok na proplacení i nové dovolené. Zaměstnavatel nám dává 5 týdnu ( 25 dní ) na rok. Tak právě netuším jak to je. Od 1.1. 2021 se nějak dovolená krátit nemůže, ne? Když je to omluvené od lékaře. Bylo by super kdyby mi zaplatili 12dni stare plus jeste tech 25 dni nové. Ale to je asi blbost 😂 účetní, sama říkala že neví jak to je. :nevim:..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9245
20.3.21 10:29

@Laura94 Budeš žádat o čerpání dovolené, ne proplacení, i když samozřejmě za čerpání dostaneš náhradu mzdy.
Za loňský rok se ti nepokrátí, pokud jsi tam dohromady za ten rok nezmeškala 100 a více směn. Letos by ti to mělo dát nárok na celou dovolenou, pokud budeš čerpat dovolenou (i tu starou) po MD, protože doba MD, čerpání dovolené a až 20 týdnů neschopenky a RD se ti počítá jako odpracované pro nárok na dovolenou, což by ti mělo vyjít jako celý rok odpracovaný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat