nárok na RP - nezaměstnaná

žá-ba
2.12.09 15:06

nárok na RP - nezaměstnaná

Holky, prosím Vás, poradíte?
Známá je těhotná a nezaměstnaná. Vlastně nikdy nedělala na smlouvu (většinou pracovala jako číšnice nebo výpomoc v kuchyni apod.), na pracáku vedená je, ale peníze nedostává. Měla teď nastoupit do jedné restaurace, kde jí smlouvu slibovali, jenže mezitím zjistila, že je v jiném stavu a nenastoupila (zakouřené prostředí atd.). A tak by mě zajímalo, jak je to s nárokem na RP. Na PPM samozřejmě nárok nemá, to je jasné, ale nikde jsem nevyčetla, od kdy má nárok na rodičák, když v „normálním“ případě je to až od nějakého toho 21. týdne věku miminka. To bude do té doby bez peněz nebo si bude moci zažádat hned po narození dítěte? A jaké možnosti má ve volbě délky pobírání RP? Četla jsem, že např. ženy, které dělaly na dobu určitou, tak mohou nastoupit jen na 4 roky… Pravděpodobně si nebude moci zvolit zrychlenou, tj. dvouletou variantu, ale snad má nárok na klasickou tříletou - nebo ne???
Předem moc děkuji za odpovědi!

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7601
2.12.09 15:45

Ahoj,
tak nárok na PPM nemá, na RD ano, a to od porodu. Stejně tak jako dostane porodné. Délku si zvolit nemůže, dostane automaticky 4letou variantu.
Ještě něco? :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13496
2.12.09 16:01

RD je az od porodu ditete a automaticky to bude mit na 4 roky.
Do porodu ji nikdo penize davat nebude.
Na triletou variantu urcite sanci nema.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9940
2.12.09 16:21

jj, souhlasím tady s holkama, taky jsem si to zjišťovala, měla jsem smlouvu na dobu určitou a teď během první RD mi skončila a než porodím druhé, tak budu vlastně nezaměstnaná a řekli mi to samé - RD po narození, 4-letá varianta, jiná možnost není :-?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
865
2.12.09 18:17

Nárok na RP má kamarádka od data porodu, tzn. už za měsíc, kdy porodí. Pokud stojí o tříletý RP, může si o něj zažádat manžel, který má rovněž nárok na RP od data porodu a pak ho převést na manželku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1263
2.12.09 20:14

Přesně tak, jak psaly ostatní holky. Já jsem studentka VŠ a je to stejné jako bych byla nezaměstnaná - čili platí vše, co už ses dočetla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
865
9.12.09 11:58

ŽÁBO, to co tady psaly ostatní holky, že má nárok pouze na čtyřletý a není jiná možnost není pravda, doporučuju ti diskuzi:

Převod RD na tatínka a zpět kvůli volbě délky RD zafungoval

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
423
3.1.11 08:31

Pěkný :cert: :cert: jak jsem se těšila už se netěšim :poblion: .Podle toho to vyplívá,že nemám nárok na volbu 3roky doma..nevim jestli by s tim partner souhlasil udělat to podle Mili.ani nevim jestli to ještě jde?? Nemám nárok na porodný opravdu už mě to přestává bavit tady v tom státě,aspoň nás maminky mohli ty sv**ě vynechat :poblion: :poblion: a nejlepší na tom je že vše se dozvídám až ted před porodem :-? Byla bych informovaná,ale co pak vim vše co mám vědět nikdo nám nedá příručku co a jak?? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama