Reklama

Narození druhého potomka a dobrání rodičáku na prvního

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.09.18 06:58
Narozeni druheho potomka a dobrani rodicaku na prvniho

Prosim o radu. 24.12. ocekavame narozeni druheho miminka, v tu dobu bude mit nas prvorozeny rok a pul. Rodicak mam momentalne nastaveny do rijna, kdy tam musim jit zmenit delku a prodlouzit si to, tudiz se mi ten rijnovy rodicak rozdeli do prosince. Ma otazka spociva v tom, do kdy si to rozpocitat, protoze jestlize si to dam do prosince vcetne a miminko se v prosinci narodi, tak mi ten prosincovy propadne a automaticky zacina rodicak na druhe miminko (PPM nemam) ne? Co musim udelat nebo kam pak v prosinci vsude zajit a nahlasit, kdyz bych si ten rodicak dala jen do listopadu vcetne a ten prosinec abych nemusela na mesic na pracak, tak bych mohla byt nekde nahlasena jako osoba pecujici o dite nebo neco takoveho… Je to mozne? Jaka je nejlepsi varianta, pri ktere neprijit o cast prvniho rodicaku? A zaroven abych byla platcem socialniho a zdravotniho pojisteni ( klidne ho pak zaplatim zvlast za ten mesic). Snad jsem to dobre popsala a pochopite, na co se ptam :oops: (na ten rijnovy mne vychazi skoro 35 tisic, coz je dost, kdyz se to rozdeli na dva nebo tri mesice, proto to resim. Je to to, co mi chodilo pravidelne, plus doplatek do 220 tisic)

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

chaela
Ukecaná baba ;) 1157 příspěvků 08.09.18 07:06

Pokud dobře vím, tak nejvyšší čárka, která ti může chodit, je něco kolem 11 600 a vychází to cca do toho roka a půl, tak nechápu, kde jsi vzala doplatek 35 tis.
Moc si neprodluzuj, dobře rodicak v říjnu a pak se na pojišťovnu nahlas jako osoba pečující o dítě, teď nevím, jestli do 4 nebo 7 let. Po narození druhého dítěte pak normálně zažádat o rodicak.

Ju21na
Kecalka 116 příspěvků 1 inzerát 08.09.18 07:14
@chaela píše:
Pokud dobře vím, tak nejvyšší čárka, která ti může chodit, je něco kolem 11 600 a vychází to cca do toho roka a půl, tak nechápu, kde jsi vzala doplatek 35 tis.
Moc si neprodluzuj, dobře rodicak v říjnu a pak se na pojišťovnu nahlas jako osoba pečující o dítě, teď nevím, jestli do 4 nebo 7 let. Po narození druhého dítěte pak normálně zažádat o rodicak.

No nevím těch 11 600,– 8o Mě teď z pracaku doposilaji do ledna 18 000,–, takže nevím, proč by zakladatelka nemohla mít 35 000,– :nevim:

1mila2
Kecalka 318 příspěvků 08.09.18 07:21

@chaela tohle uz neplati od ledna 2018. Ted uz muzes volit az do vyse PPM.

Ja bych to dala do listopadu a kdyz uz tam pujdes, tak se zeptej, kde se hlasit. Kdyby se mimco narodilo ale kdykoliv v prosinci, tak za prosinec dostanes uz novy RP a tim padem mas i prosinec vyreseny. Kdyby ne, tak asi nahlasit na pojistovne jako osoba pecujici o dite. Ale ujistila bych se na UP.

Gumidci
Závislačka 4247 příspěvků 08.09.18 07:27

@chaela není pravda od ledna jsou zmeny

Enicka
Zasloužilá kecalka 788 příspěvků 08.09.18 08:09

Dají ti jen 70%platu čp si vydělávala. Žádný doplatek nic.Proste to nedoberes, tak mi to řekli, zvyšovala sem teď před prázdninami.

Kikuška90
Neúnavná pisatelka 19144 příspěvků 08.09.18 08:24
@1mila2 píše:
@chaela tohle uz neplati od ledna 2018. Ted uz muzes volit az do vyse PPM.Ja bych to dala do listopadu a kdyz uz tam pujdes, tak se zeptej, kde se hlasit. Kdyby se mimco narodilo ale kdykoliv v prosinci, tak za prosinec dostanes uz novy RP a tim padem mas i prosinec vyreseny. Kdyby ne, tak asi nahlasit na pojistovne jako osoba pecujici o dite. Ale ujistila bych se na UP.

Udelala bych to stejne :palec: A snad si prcek neda na cas do ledna. Ale i kdyby tak ten rodicak aspon doberes cely, akorat driv.

@Enicka Vsak ano, proto zakladatelka bere ted vic penez. Jak vis kolik u ni dela tech 70% platu?

selia
Ukecaná baba ;) 1966 příspěvků 9 inzerátů 08.09.18 08:34

Poku jsi zamestnana a mas u zamestnavtaele hlasenou RD, coz vzhledem k vysi RP asi jo, tak klidne muzes dobrat v rijnu a zdravotni ti hradi stat z titulu toho, ze jsi na RD. Nemusis vubec nikam, pro klid si muzes skocit na zdravotni pojistovnu a overit, ze to tam hlasene je, ale hlasi to zamestnavatel, takze nemusis. A socialni se neplati, nikdo ho za tebe na MD/RD neplati ani to neni povinne.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 08.09.18 08:50

@selia Kdyby mela zamestnavatele a byla na RD, tak by mela narok na PPM.

selia
Ukecaná baba ;) 1966 příspěvků 9 inzerátů 08.09.18 08:53

@j.a.n.i1 jo aha, to jsem prehlidla. V tom pripade mi prijde praktictejsi nahlasit se na ZP jako osoba pecujici nez sermovat s rodicakem.

chaela
Ukecaná baba ;) 1157 příspěvků 08.09.18 09:12

Jo tak to se omlouvám, to jsem nevěděla, naposledy jsem to řešila před skoro 2 lety. O nějakých změnách vím, ale tahle mě minula. Tak se rovnou zeptám, když člověk není zaměstnaný, tudíž nemá nárok na PPM, tak je to jak? Lze to přes opět pres manžela, tedy analogicky do 70 % jeho platu? A celková částka zůstává stejná? Zaslechla jsem něco o navýšení.

jaaaninda
Zasloužilá kecalka 678 příspěvků 08.09.18 09:15

Já se s prominutím vtěrnu :)
@selia prosím radu :) takže, když mám RD hlášenou v zaměstnání do června, nástup na PPM mi vychází koncem ledna (28.1.) a rodičák na prvního nechám rozpočítat do prosince včetně, tak není třeba nikde nic hlásit. Chápu to dobře, že mám zdravotní pokryté? Jde mi o leden, ale to by mělo být pokryté už i jen tím, že v tom měsíci nastoupím na PPM?

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33149 příspěvků 08.09.18 10:32

@jaaaninda pokud jsi zaměstnaná, jsi pojštěná, to řešit nemusíš

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33149 příspěvků 08.09.18 10:32

.

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 08.09.18 13:08

@chaela Ano, pořád je ta varianta čerpání rodičáku přes vyměřovací základ otce, taky do částky, která by odpovídala PPM.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Dejte pokutu všem, nebo si na vás došlápneme! Kristelová s Řepkou vyhrožují úřadu.

Rádi prohlašují, že jim jsou výpady vůči jejich vztahu lhostejné. Ve... číst dále >

Nejhlubší dno, ultralevice zneuctila mši: Ovčáček se pustil do mluvčího z UK

Aktivistka Aneta Petani protestem proti představitelům církve spustila... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >