Náš 18-ti měsíční syn kouše a je agresivní na ostatní děti.

25
15.10.19 14:31

Náš 18-ti měsíční syn kouše a je agresivní na ostatní děti.

Ahoj, jdu si k vám pro radu, protože pomalu, ale jistě začínám být zoufalá.
Mám syna, čerstvě 18. měsíců. Kolem jeho prvního roku začal kousat manžela, sourozence(6let) a někdy i mě, kdykoli se mu něco nelíbilo ( chtěl někam jít a my jsme ho zvedli či chytli za ruku, chtěli jsme mu vzít nějakou věc…) Vždy když nás kousl, tak jsme ho plácli a řekli důrazné NE, to se nedělá! Jenže on si z toho většinou nic nedělal, za chvilku se oklepal a kousl znovu nebo nás naštvaně štípl. Pak, ale nastal obrat, a za poslední měsíc jsme to zvládli relativně odstranit, už ví, že nesmí. Vzdor začal projevovat jinak, plácnutím sebou na zem a hysterickým řevem, ale většinou ho to po pár vteřinách přejde.

Náš nynější problém je ten, že začal takto kousat ostatní děti na dětském hřišti. A to bez jakéhokoli varování, prostě přijde a zakousne se dítěti do tváře. Jindy zase jde s začne dítě tahat za vlasy nebo štípat. Přitom přítomnost dětí vyhledává a věřím, že ne z důvodu jim ublížit. Je možné, že jen neví jak navázat kontakt, nevím.
Situace je už taková, že jsem se synem raději v izolaci, což není dobré ani pro jednoho z nás. Jenže po posledním,,incidentu", kdy k němu přišel stejně starý chlapeček, on se k němu naklonil a než jsem ho stáhla, tak se chlapečkovi zakousl do tvářičky a nechtěl ho pustit. Naštěstí tvář neprokousl, maminka to vzala kupodivu v pohodě, ale samozřejmě chlapečka odvedla a ostatní maminky s dětmi, odešly hned po té. Což se jim opravdu nedivím, ale izolace náš problém nevyřeší. Jestli je opravdu hlavní problém, že neví jak si začít s dětmi hrát, tak izolace od ostatních dětí situaci jen zhorší. Jenže nechci ohrožovat ostatní děti, jen abych si začlenila to své.

Máte někdo prosím nějakou radu, či osobní zkušenost. Případně podobně staré dítě se stejným chováním, ideálně v okolí Pardubic či Hradce Králové, že bychom udělali Chucky sraz :lol: :zed:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16007
15.10.19 16:20

Je ještě maličkej a prostě to neumí.

Jak je na tom s mluvením?

Sociální chování jako takové se u dětí přirozeně rozvíjí až okolo třetího roku života, teď to holt objevuje a ještě nemá úplně rozvinuté všechny dovednosti, proto to trošku skřípe.

Primárně potřebuje klidnou, jasnou a předvídatelnou reakci, potřebuje ukázat jak to má dělat správně a odměnit za to, když to správně udělá.

Úplně šťastné není řešit jeho násilí plácnutím, což je další projev násilí a přitom mu vysvětlovat že se to nesmí.

Pokud k tomu dojde, tak je podstatné zamezit dalšímu nežádoucímu chování, ale spíš tím, že ho člověk prostě vezme a odnese.

Je potřeba vypozorovat kdy a proč to začne používat - protože neumí jinak si říct o pozornost? Jako reakci na to když někdo dělá něco co se mu nelíbí? Když je unavený a přetažený? Něco jiného?

No a je potřeba mu nabízet jiné způsoby, jak se naučit to co neumí - pokud tedy jde o způsob navazování kontaktu s jinými dětmi, tak ho jasně zaúkolovat, jestli si chce hrát s tímhle chlapečkem, tak ať jde se chlapečka zeptat - pokud už to umí říct a nebo mu nějak naznačí, že si chce hrát společně a s čím.

Pokud je to reakce na to že ostatní děti dělají něco co se mu nelíbí, tak ať řekne jdi pryč, nebo ať sám jde za tebou, případně holt ještě s hřšitěm a nebo herničkami chvíli počkejte než se naučí mluvit tak, aby se s dětmi byl schopný domluvit.

Vždy když se zachová tak jak má v době kdy to trénujete, tak mu dej nějakou drobnou odměnu aby si žádoucí chování zpevnil.

Pokud se mu to zrovna nepovede a začne zase s agresí, tak ho prostě odnes, počkej až se uklidní, zeptej se ho co se stalo, stručně vysvětli (max 3 holé věty), co bylo špatně a jak by to šlo udělat jinak a pošli ho to zkusit lépe s tím že mu slíbíš odměnu za to, když se mu to povede a dáš mu ji. Plus teda chválit, za pozitivní projevy chování k dětem.

Potřebuješ ale udržet emoce na uzdě a nechytit se do vzteku, agrese, hamby a podobně. Prostě je to něco, co se tvoje dítě učí ovládat a potřebuje tvoji podporu.

Pokud si o tom chceš přečíst víc, tak fajn je třeba tahle kniha

https://www.podzemni-antikvariat.cz/…esivita-deti

ale klíčové je, že z toho vyroste a to v řádu měsíců - vsadím se, že třeba na jaře už to bude úplně v pohodě.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
14700
15.10.19 16:42

Dcera byla podobný případ. u nás to bylo o to horší, že chodila do jeslí a izolace možná nebyla. No, zkoušela jsem všechno možné, od plácání, přes hubování až po kousnutí na oplátku. U dcery byla příčina ve špatném zvládání emocí. Pozitivních i negativních. Jako neúčinnější způsob „odnaučení“ bylo permanentně hlídat, vysvětlovat a v případě agrese důrazně trvat na omluvě. Současně s rozvojem řeči přestala kousat. Ale trvalo to tak půl roku… Mladší syn byl zase v jeslích ten okusovaný, tak jsem to brala s nadhledem 8)

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
393
15.10.19 17:35

Nejsem žádný psycholog ale mam ctyri deti a u nas docela dobre zabirala metoda oko za oko. Kouses, tak ho kousnout taky. Ideálně v momentě kdy kousl někoho. Aby pochopil co to vlastně dělá. A zadruhe bych ho cíleně ucila na nový typ kontaktu, at kazde dite na hřišti treba pohladi, udělá malá. Misto kousnutí prostě malá. Asi chce reakci a takhle ji dostane, budr mit alternativu jak se ditete dotknout, navazat kontakt ale pozitivně :)

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat