Nástup do montessori školky

27
20.6.20 13:08

nastup do a zmena skolky (montessori)

Ahoj/dobry den, omlouvam se ale budu psat bez diakritiky ;)
mam syna 2,5roku, zkusili jsme zapis do statni skolky, ale jsme ve velkem meste, deti je tu hodne a tak jsme se nedostali. syn bude mit 3 roky v lednu a shodou okolnosti mi volal i sef, jestli nechci zpet do prace uz na podzim…no a tak s pritelem uvazujeme, ze bychom dali syna do soukrome skolky na 1 rok a pristi rok zase zkusili prihlasku do statni. soukroma skolka, kterou mame kousek od domu je montessori skolka a me by zajimalo, jestli s touto skolkou mate nejake zkusenosti, pripadne jestli mate zkusenosti z prestupem pak do statni skolky, jestli nekde nevznikl problem, ze diteti nevyhovovala zmena rezimu apod.
dneska jsme se byli ve skolce podivat a ja z ni teda nejsem moc nadsena, jednak mi prijde vybaveni zastarale (s porovnanim kolik tam jde penez) a taky ja osobne mam rada nejaky rad, ktery v teto skolce asi neni uplne vyzadovan, ale syn vypadal spokojene. libili se mu hracky, vybaveni a s pani ucitelkou si hned hral…
stejne nam nic jineho nezbyde a syn do skolky od zari pujde, ale zajimalo by me, jestli jste spokojeni s montessori nebo ti co maji zkusenost s vice typy skolek, tak kde to bylo „lepsi“?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1502
20.6.20 13:22

Nám Montessori vyhovuje. Ale zrovna v montessori je víc řádu než v normálním vzdělávání. Já bych toho řádu i ubrala. Takže buď si pod pojmem řád představuješ něco jiného a nebo je to nějaká fake Montessori škola. My jsme tedy z Montessori nepřestupovali a asi tam budeme cpát všechny děti a na furt. Montessori je o samostatnosti. Děti se budou nejspíš oblíkat samy, dělat si svačinu samy, vybírat si svoje předměty a záliby samy, ale budou muset respektovat milion pravidel a ty se vyžadují do puntíku a fakt tvrde. Já jsem trochu víc free a to jediné mi občas přišlo moc drsné. Na druhou stranu to funguje fakt dobře, takže proč ne…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
574
20.6.20 13:39

K nám do školky ve velkém přestupovaly děti z Montessori školky (ale myslím si že to Montessori měli jen v názvu), byly to většinou děti které se rok předtím nedostaly do klasické školky, nebo jim ještě nebyly 3, tak jako u vás. Takže si rok (někdy víc) odchodili tam a pak přestoupily. Ale jak už jsem psala, v té školce to bylo takový zvláštní, rodiče byli hodně nespokojení,, ale někde ty děti být museli. Dneska si hodně soukromých školek hraje na Montessori ale vůbec to tak není. Pokud se jedná opravdu o Montessori školku tak bych byla pro.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28046
20.6.20 14:21

Dcera chodila od 2 do 4 let do montessori školky, opravdové, byla úžasná. Pak jsme jí kvůli financím dali do státní školky - to, co se za ty 2 roky naučila na samostatnosti, tak to tam bylo totálně k ničemu, akorát z toho byla frustrovnaá, že se tam nic nemůže…Ale zvykla si bez problémů, měla jsem z toho strach, když z řádu přešla do volnosti.
Nikdy už bych to neudělala, se státní školkou jsme byli nespokojeni a za ty ušetření peníze to opravdu nestálo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18648
20.6.20 14:26

Takto, pokud si nevyknete na dobrou soukromou skolku, uz nebudete chtit dat dite do státní. Ty rozdily jsou, musi byt, prameni jiz jen z rozdilu poctu deti na prislusny personal. My letos zkusime obecni, protoze dítě chce chodit s detmi z hriste, ale stavajici soukromou mame stale v zaloze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21224
20.6.20 14:26

Tady u tech malosku je to asi fuk. Probkem s prechidem fakt mit nebude. A pokud je ti dite, kteremu vadi zmeny obecne, tak je taky jedno, jestli prechazi z makove do takive skolky nebo naopak., zmebenu priste ponese hur.
Dite chodilo do soukrome s monte prvky.Do statni montessori se pak nedostalo. Tak slo do normalni statni a tam zustalo. Jine deti treba ze statni sli ve 4 nebo 5 letech do montessori.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6867
20.6.20 14:53

Zasadne zalezi na lidech a na tom jak to pojali. Treba na muj vkus ma striktni Montessori opravdu hodne moc pravidel a jsou malo venku, protoze furt procvicujou ty dovednosti. Takze za me je lepsi jen nejaka cast z toho, vzit si z toho to dobre a nakombinovat treba s lesni skolkou, ktera zase klade duraz na pobyt venku.
Hlavni je, jaka je ta vase konkretni skolka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1502
20.6.20 15:09
@Lucie_Sx píše:
Zasadne zalezi na lidech a na tom jak to pojali. Treba na muj vkus ma striktni Montessori opravdu hodne moc pravidel a jsou malo venku, protoze furt procvicujou ty dovednosti. Takze za me je lepsi jen nejaka cast z toho, vzit si z toho to dobre a nakombinovat treba s lesni skolkou, ktera zase klade duraz na pobyt venku.
Hlavni je, jaka je ta vase konkretni skolka.

Hele lesní školku nechápu asi tak stejně jako nechápu tebe a tvoje kojící a neočkující programy. Po lesni skolce pujde dite do lesni skoly, pak na lesni gymnázium a pak lesni univerzitu? Ja treba přírodu miluju a jsem s dětmi furt venku, ale vzdělávání má snad jiné cíle než být venku- být venku v přírodě -to nevyžaduje snad žádné zvláštní znalosti a dovednisti. K čemu proboha lesní školka. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16368
20.6.20 15:19
@Kelen píše:
Hele lesní školku nechápu asi tak stejně jako nechápu tebe a tvoje kojící a neočkující programy. Po lesni skolce pujde dite do lesni skoly, pak na lesni gymnázium a pak lesni univerzitu? Ja treba přírodu miluju a jsem s dětmi furt venku, ale vzdělávání má snad jiné cíle než být venku- být venku v přírodě -to nevyžaduje snad žádné zvláštní znalosti a dovednisti. K čemu proboha lesní školka. :think:

Nahodou, musim rict, ze jsi me pobavila.

Ale uprimne, smysl skolky neni vzdelani. Vzdelani zacina v prvni tride a pro mne za mne at jsou deti v predskolnim veku stale v pohybu, pokud jim to zdravi dovoli. Ja bych po jednom dnu stravenem behanim po lese onemocnela a byla pak 2-3 tydny na ATB, potom bych sla na jeden den do lesni skolky a byla dalsi 2-3 tydny na ATB. Ne s kazdym ditetem to jde, ale pokud to jde, tak proc ne. (moje deti do lesni skolky nechodi, jen tak pro klarifikaci).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1502
20.6.20 15:28

@warita Já bych řekla, že ta školka tě naučí a ovlivní víc než si myslíš. To je právě ten věk houby. Dítě vše vstřebává jako houba. Když dáš v tomto věku třeba dítě do anglické, německé nebo já nevím jaké školky, bude mít bezva přízvuk a základ pro ten daný jazyk. Ve škole je už pozdě na to se učit cizí jazyk…6 let a starší dítě už nikdy nebude mluvit se správnou výslovností-nenaučí se to, ta schopnost naučit se výslovnost správně se zavírá takhle moc brzy. To samé ostatní znalosti. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21224
20.6.20 15:40

@warita Tak ja skolku beru jako vychovne-vzdelavaci instituci, ktera doplnuje rodiny. Samozrejme je skolka a skolka. Nekde to je vic masokombinatni hlidarna.
Jen to neni nejake klasicke znalostni vzdelavani s tlakem na nejaky vykon, srovnavani a vystupy jako pak ve skole.
Ale ze se deti treba nauci byt samostatne, spolupracovat s ostatnimi, pockat, podelit se, vyzkousi si a nauci se ruzne veci od krajeni nozem a zavazani bot pres ruzne vytvarne techniky az po ruzne predskolni dovednosti (grafomotorika, sluchova anaylyza, predmatematicke dovednosti).
Vse samozrejme dite dela i doma s rodinou, ale maloktera rodina obsahne vse, co nabizi ta skolka. Navic cim je rodina atomizovanejsi, tim min nabidek pro dite.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16368
20.6.20 15:50
@Kelen píše:
@warita Já bych řekla, že ta školka tě naučí a ovlivní víc než si myslíš. To je právě ten věk houby. Dítě vše vstřebává jako houba. Když dáš v tomto věku třeba dítě do anglické, německé nebo já nevím jaké školky, bude mít bezva přízvuk a základ pro ten daný jazyk. Ve škole je už pozdě na to se učit cizí jazyk…6 let a starší dítě už nikdy nebude mluvit se správnou výslovností-nenaučí se to, ta schopnost naučit se výslovnost správně se zavírá takhle moc brzy. To samé ostatní znalosti. :(

deti do 6 let maji byt deti. Skolka neslouzi k tomu, aby se vyslovene ucily. Neco malo se samozrejme nauci. Nauci se trochu samostatnosti, nauci se socializovat se v kolektivu. Nauci se malovat a zavazovat si tkanicky.

A to, ze se male dite nauci jazyk bez prizvuku pouze dochazkou do jazykove skolky, to takto bohuzel nefunguje. To by se muselo doma mluvit taky tim jazykem a na hristi za barakem taky. Mimo jine i proto ne, ze v jazykovych skolkach pracuji rodily mluvci jako poleno. Moje dcerka chodi do anglicke skolky, je to drahe jako svina, deti uci jenom rodily mluvci. Udajne. Mam pocit, ze z cele skolky tam maji presne jednoho rodileho mluvciho, nejakeho kanadana. Moji dceru vyucuje rodila mluvci, co se narodila v Chile a ma samozrejme prizvuk. Mluvit mluvi pekne, ale rodily mluvci neni a ja to poznam okamzite. Vedlejsi tridu ma na starosti nejaka mlada holka, kterou bych typovala na francouzsku. Mozna je z francouzke casti Kanady, nevim, neptala jsem se, ale ani francouzska Kanadanka neni rodily mluvci, paklize ma citelny prizvuk. Jejim rodnym jazykem JE francouzstina. Predtim chodila dcerka do miniskolicky, kde meli take rodileho mluvciho: pan Julien. Uz to jmeno samotne naznacovalo, ze rodily mluvci neni a mela jsem pravdu. Anglicky umi velmi dobre, to jo, ale neni to jeho rodny jazyk.

Mluvila jsem o tom s kamaradkou, ktera vystudovala pedagogiku se zamerenim na anglicky jazyk a vyucuje budouci ucitele anglickeho jazyka. A bylo mi vysvetleno, ze jsem fakt naivni a ze to, co se ve vetsine techto skolek vydava za rodile mluvci samozrejme nejsou rodily mluvci, uz jenom proto, ze poptavka po rodilych mluvcich nekolikratnasobne prevazuje nabidku. Protoze ne kazdy clovek, ktery se narodil v anglicky mluvici zemi take muze vyucovat deti. A tak si tyto skolky vypomahaji jak umi. Maji tam jednoho nebo 2 lektory, kteri doopravdy jsou rodily mluvci a prezentuji je jako vzorek jejich lektoru a zbytek je spichnuty tak nejak z lidi, kteri mluvi anglicky dosti solidne.

Osobne to povazuju za podvod. A ze by dcerka mluvila plynule anglicky bez prizvuku, ten pocit teda nemam. Ale snad to nejake plody prinese za ty penize.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16368
20.6.20 15:53

@Svistice vidim to stejne jako ty. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1502
20.6.20 15:55

@warita Hele moje zkušenosti takové nejsou. Moje děti mají perfektní angličtinu právě díky školce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18648
20.6.20 16:05

@Gogi26 a ono tak, jako jsou rozdily mezi obecnimi skolkami, tak jsou i mezi soukromymi. Pokud chces dobrou soukromou, podivej se na vekove rozlozeni deti, zda ve skolce zustavaji i predskolaci. Pokud ano, radicum se vyplatí v ni deti nechat impres drahe skolne. Hodne skolek ale konci triletaky, ktere pak rodice expeduji do obecni skolky, protoze rozdil mezi soukromou a obecni je maly a skolne jiz nevyvazi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama