Nástup do školy a nedoporučení z PPP

Anonymní
16.1.20 15:29

Nástup do školy a nedoporučení z PPP

Anonym - info o dítěti.
Není tu někdo kdo řešil podobnou situaci?
Máme čtyři děti, nyní se chystáme k zápisu s dcerou narozenou hned začátkem školního roku, takže o pár dnů ještě nebude mít k 1.9. šest let. Jelikož už jsme nástupem do školy dvakrát prošly, s dětma se učili a učíme, víme co nás čeká, jsme přesvědčení že taky víme co je pro naše dítě nejlepší, že ho nejlépe známe a tedy že víme že vy nástup do školy v pohodě zvládlo. Z mateřské školy i od pediatra máme kladné doporučení. Bohužel z PPP nástup dřív nedoporučili. Odůvodnění je že dítě má nějaké drobné nezralosti v motorice a paní mě přesvědčuje že s tolika dětmi to nebudeme stíhat, když bude třeba něco dohánět. Nikdy u nás nebyla, neví vůbec jak to s dětmi funguje a jak se učí ale ona předpokládá.. bohužel nám řekli, že kdybychom chtěli dát dítě do školy o dva roky později, tak je poslední rozhodnutí na nás a nikdo nemá moc nám to zakázat, ale dát dítě do školy o pár dnů dříve v kompetenci rodičů není a poslední slovo má škola a ta rozhodne na základě vyjádření PPP. Dítě chodí v MŠ do předškolní třídy, má docházku a program i kroužky pro předškoláky, chodí do přípravky pro prvňáčky, má aktovku a všechny školní pomůcky a je zacílené na nástup do školy, pevně s tím počítá. Původně nám totiž bylo sděleno že je to rozhodnutí na nás. Teď jsme se dozvěděli že to u dětí do 6ti let neplatí a já přemýšlím co teď dál. Neumím si představit že teď dítě takhle zklamem, všechno zrušíme a odsuneme o celý rok. Se staršími dětmi jsme v PPP nebyli ačkoliv nastupovaly do ZŠ čerstvě 6tiletí (narozeniny o prázdninách), byly na tom stejně jako toto dítě ale s ohledem na věk nikdo nic neřešil. Teď nám řekli že pro předčasný nástup jsou přísná kritéria a tečka. Dá se nějak bránit? Dcera nechce o tom odkladu ani slyšet, jen jsme to naznačili, okamžitě bylo vidět zklamání, do školy se moc těší. Jsme si jistí že to zvládne. Učitelku známe, škola jede částečně dle Montessori přístupu. První dva rok se neznámkuje. Nerozhodujeme se jestli ano nebo ne, spíš by se mi hodila rada jak se vyhnout nedoporučení PPP, konzultovala jsem to v MŠ i u lékařky a psychologa a všichni si myslí že problém by neměla ale škola proti verdiktu PPP nepůjde.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

8694
16.1.20 15:33

Nijak, pokud škola nepůjde proti rozhodnutí PPP, tak s tím nic neuděláš. Tak ji dejte do nuláku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8694
16.1.20 15:39

Zkus to pročíst tady https://www.rodina.cz/…18876692.htm někdo tam psal, že se dá jít na ředitele té PPM a jakoby se dovolat a žádat nové posouzení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.1.20 15:42

A co zkusit jinou PPP? Nebo si na postup této stěžovat? Chtít něco jako revizní posudek?

Moje babička se narodila 1.9., tak šla taky o rok dříve, jenže tenkrát to bylo jinak…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11345
16.1.20 15:48

Potřebuješ aby ti ředitel/ka dal výjimku. Ředitel potřebuje doporučení PPP a nejsem si jistá, jestli to bez něj může udělit. Spíš ne a spíš nemá důvod to dělat.

Nejjednodušší je najít jinou poradnu s kulatým razítkem a projít kolečkem vyšetření znovu. Pokud to zamítne i člověk do bude dělat druhou diagnostiku, tak už bych to brala jako relevantní a prostě rok počkala.

Stěžovat si na výsledek diagnstiky a chtít nové přešetření pochopitelně můžeš, ale obávám, se že to je spíš ztráta času - a to potvrzení potřebuješ na zápis…

Pokud budeš mít papír že jiná PPP to schvaluje, tak při zápisu předlož tento…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.1.20 15:51

Děkuji za všechny typy a postřehy. Ještě to nechceme vzdát. Vím že by dcera byla hodně zklamaná a štve mě že v té PPP tuhle stránku věci vůbec neřeší. Jedna paní s ní mluví 60min. a na základě toho rozhodne a všichni se tomu podřídí. Možná by nebylo od věci, jestli to tedy lze, zkusit tu jinou PPP ale tady u nás je jen jedna poradna, kde je více sp. pedagogů, ale ti spolu asi budou držet za jedno, řekla bych že Maruška asi nepůjde proti rozhodnutí Lenky z prvního patra, nebo myslíte, že to smysl má?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
16.1.20 16:05

Nejsem si 100 % jistá, ale pokud už ste byli v jedné poradně, tak posudek platí. I když půjdete do jiné, platí posudek z té původní. Jediné snad to odvolání…

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
11345
16.1.20 16:15
@Anonymní píše:
Nejsem si 100 % jistá, ale pokud už ste byli v jedné poradně, tak posudek platí. I když půjdete do jiné, platí posudek z té původní. Jediné snad to odvolání…

Ne, nic takového nikde v zákoně není a posudek řediteli předkládá rodič, neposílá ho PPP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68
16.1.20 16:19

Zkuste soukromou PPP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21437
16.1.20 16:21
@Anonymní píše:
Děkuji za všechny typy a postřehy. Ještě to nechceme vzdát. Vím že by dcera byla hodně zklamaná a štve mě že v té PPP tuhle stránku věci vůbec neřeší. Jedna paní s ní mluví 60min. a na základě toho rozhodne a všichni se tomu podřídí. Možná by nebylo od věci, jestli to tedy lze, zkusit tu jinou PPP ale tady u nás je jen jedna poradna, kde je více sp. pedagogů, ale ti spolu asi budou držet za jedno, řekla bych že Maruška asi nepůjde proti rozhodnutí Lenky z prvního patra, nebo myslíte, že to smysl má?

Dle zákona v případě předčasného zaškolení se nejedná o nárok, ale o výjimku posuzovanou ředitelem školy. K udělení této výjimky se ředitel školy opírá o doporučující stanovisko PPP. Pokud toto nemáte, výjimku vám s největší pravděpodobností neudělí, Protože se toto rozhodnutí v kompetenci vedení školy, obrátila bych se na školu, ale moc šancí tomu nedávám. Podle mě byla chyba zblbnout dítěti hlavu, pokud do školy v podstatě ještě nepatří.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8694
16.1.20 16:22
@Vergle1 píše:
Zkuste soukromou PPP.

ta je prd platná, z té není posudek závazný v tomto případě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11345
16.1.20 16:23

Respektive pokud ta škola má vlastní poradenské pracoviště - tedy školního psychologa/spec. pedagoga, tak bych se zeptala jich, co si o tom myslí. Na to aby vydali posudek bohužel zatím nemají pravomoc, ale asi by uměli poradit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8694
16.1.20 16:23
@Anonymní píše:
Děkuji za všechny typy a postřehy. Ještě to nechceme vzdát. Vím že by dcera byla hodně zklamaná a štve mě že v té PPP tuhle stránku věci vůbec neřeší. Jedna paní s ní mluví 60min. a na základě toho rozhodne a všichni se tomu podřídí. Možná by nebylo od věci, jestli to tedy lze, zkusit tu jinou PPP ale tady u nás je jen jedna poradna, kde je více sp. pedagogů, ale ti spolu asi budou držet za jedno, řekla bych že Maruška asi nepůjde proti rozhodnutí Lenky z prvního patra, nebo myslíte, že to smysl má?

v té diskuzi, co jsem ti sem dávala odkaz psala ta jedna uživatelka, že jo, že pak od té druhé z té samé poradny dostali jiný závěr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68
16.1.20 16:24

@Šáruší V zákoně ale nepíší, že posudek nemůže být ze soukromé PPP. Asi bude záležet na řediteli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8694
16.1.20 16:25

A jinak to řeš nultým ročníkem, nemusí být nutně na té škole. Taky je k němu zápis, taky dětí chodí do školy s aktovkou, v podstatě jedou něco jako vyučování. Taky myslím, že byla chyba to dítě takhle blbnout na nástup. Tím nulákem bys mohla zmírnit to jeho zklamání z případného nenastoupení do školy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama