Nástup na mateřskou dovolenou o víkendu

26
24.3.17 18:04

Nástup MD o víkendu a nástup RD uprostřed měsíce

Ahoj holky,
mám dotaz, odpovědi se mi dopátrat nikde nepodařilo a to už čtu půl dne související články a diskuse. Dokázal by mi někdo poradit? Moc prosím! :oops:

1. termín odchodu na MD (6. týdnů před TP) vychází mi na sobotu 27.5. Čímžtopádem začátek RD, respektive čerpání dovolené u zaměstnavatele od neděle. Může mi to zkomplikovat vyřizování (asi těžko budu čerpat dovolenou u zaměstnavatele v neděli) a neměla bych odchod na MD z těchto důvodů posunout na dřívější termín (například čt, aby navazující byl pátek)?
  1. termín ukončení MD vychází na 9.12, což je zase sobota a ještě půlka měsíce. Vzhledem k hrůzostrašným zprávám, jak se krátí příspěvky při tomto souběhu (sice obrácený gard RD na MD při druhém dítěti), neměla bych odchod na MD posunout raději tak, aby její konec vyšel na konec listopadu 2017?

Jsem z toho fakt jelen a nikde jsem se odpovědi nedopátrala…
Díky moc!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1610
24.3.17 18:31

Já jsem odcházela na MD 24.12. - krásné datum. A do práce se vracela 10.2. A nikdy jsem žádný problém neměla, vše přišlo jak mělo. Dovolenou jsem čerpala mezi MD a RD. Takže mi souběžně běžel RP a dovolená. Jsem zaměstnanec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1087
24.3.17 18:39

Nastup na MD neni stanoven na jediny den, je to prece rozmezi dvou tydnu, ne? Takze si to stanov jak chces, ja mela prvni den odchodu na MD nedeli, tak jsem sla v pondeli. No a s tim RP - kdyz ti dany mesic prijde PPM vetsi nez tusim 11500, tak rodicak ti zacne chodit az od dalsiho mesice. Zadna veda to neni :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
24.3.17 18:39

No dočetla jsem se, že když je PPM při mateřské moc vysoký, že ten rodičovský příspěvek ve druhé polovině měsíce zamítají či co, a posunuli na ÚP žádost až od začátku následujícího měsíce (diskuse z roku 2015).
Snažím se zjistit, jestli to můžu ovlivnit nějak dopředu, než abych pak řešila problémy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
24.3.17 18:43

Ano vím, proto špekuluju, že bych posunula ten odchod na MD ze soboty na čtvrtek (dopředu), 27.5. je nejzazší termín. Čímžto ale stejně nevyřeším ten konec/začátek měsíce přelomu MD/rodičovský příspěvek. Ale asi už vím, jak na to :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69534
24.3.17 18:43

@Huz2017 Já nějak nechápu co by cokoliv z toho mohlo způsobit problém :think: Tak dovolenou prostě budeš čarpet od pondělka, stejně jako kdykoliv jindy, kdy chodíš do práce, tak si tam taky naposled v pátek a dovolenou máš od pondělí, proč by to po MD mělo být jiné? To samé z rodičákem, jaký rozdíl je v tom zda ho začneš čerpat 15.12. nebo 1.1.? 220 000 je strop pro všechny, bez ohledu na to od kdy se čerpá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
24.3.17 18:46

No a když tedy bude žádost o RP řekněme k 7.12. a současně bude PPM menší než 11.500,–, tak i když bych měla mít nárok na 3/4 měsíce RP, dostanu jen částku RP do 11.500,–?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69534
24.3.17 18:50

@Huz2017 Ano? A kde je v tom problém?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
24.3.17 18:50

Smažím se jen přijít na to, jak se to počítá, abych pak nebyla překvapená :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
24.3.17 18:53

Jop, tak díky :-) Asi jsem se po přečtení všech těch článků do toho spíš zamotala než aby mi to bylo jasnější… Díky za trpělivost :palec: Třeba to někomu pomůže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69534
24.3.17 19:03

@Huz2017 Jak se to počítá víš správně ;) a jinak je to fuk, jen prostě buď dobereš rodičák o kousek dříve nebo později… jasně pokud plánuješ děti hodně rychle za sebou, tak je teoreticky lepší jít na MD co nejdříve, ale známe to, prakticky pak může být vše jinak a dítko se nemusí hned dařit.
Jo a s tou dovolenou, buď můžeš rodičák brát už zázověď s čerpáním dovolené nebo až po ní, to je na tobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4489
24.3.17 19:36

Ta hranice není 11500,ale je to od toho jakou částku si zvolis RP. Např, ja jsem měla RP na 7100,tudiz pokud bych měla za ten měsíc (těch 9 dní) vyssi PPM, tak bych z RP nedostala. Pokud ne, tak by to dopocitali do té výše RP

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
24.3.17 19:47

Jj, taky plánuji 7.100,–, to mi vyšel rozpad na ty 3 roky dítěte :-) Čili bych v podstatě musela myslet na to, že za 12/2017 to je třeba jen 2.000,–, pak za další měsíce X krát 7.100,– a poslední měsíc ten zbytek :-)

Taky jsem se dočetla, že PN, na které jsem, se do výše PPM nezapočítává (jsem na ní de facto „jen“ tři měsíce), takže by se mi mělo vyplatit jít až těch 6 týdnů před TP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
24.3.17 20:00

Hele co jsem našla k MD 2017
„Od června bude mateřská opět vyšší. Vyplácet se bude znovu ve výši 70 procent vyměřovacího základu mzdy místo současných 60 procent. Všem matkám bude také doplacen rozdíl mezi nižší a vyšší dávkou za předešlé měsíce. Umožnili to poslanci, kteří v květnu přehlasovali veto prezidenta k novele zákona o nemocenském pojištění. Změny budou stát zhruba dvě miliardy korun.“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69534
24.3.17 20:12

@Huz2017 To ale není k MD 2017, to je k MD z roku 2012…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama