Nástup na mateřskou před vypršením doby určité

951
3.1.19 10:18

Nástup na mateřskou před vypršením doby určité

Ahoj, zajímalo by mě, jak je to s mateřskou, když mám datum porodu cca měsíc před vypršením smlouvy v zaměstnání na dobu určitou. Smlouva vyprší 30.9.2019 a tou dobou jiz bude dite na světě. Budu mít na mateřskou nárok? Nebo budu mít nějaká omezení s rodičákem (např. nižší nebo bez možnosti výběru doby na rodičovské)?

A jak je to pak na rodičovské se sociálním a zdravotním - kdo jej za mě bude platit, když nebudu zaměstnaná (smlouva už doběhne)?

Jsem čerstvě těhotná, nic nevím, plaším a vím, že tady je mnoho zkušených, co mi poradí nebo aspoň řeknou, kde na netu tyto informace hledat :)

Mockrát děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

2675
3.1.19 10:22

Mateřskou mít budeš,omezení na rodicak nebude (jen v případě pak 2.ditete) a platit soc.zdrav. bude stát ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
800
3.1.19 10:25
@josslyn.n píše:
Ahoj, zajímalo by mě, jak je to s mateřskou, když mám datum porodu cca měsíc před vypršením smlouvy v zaměstnání na dobu určitou. Smlouva vyprší 30.9.2019 a tou dobou jiz bude dite na světě. Budu mít na mateřskou nárok? Nebo budu mít nějaká omezení s rodičákem (např. nižší nebo bez možnosti výběru doby na rodičovské)?

A jak je to pak na rodičovské se sociálním a zdravotním - kdo jej za mě bude platit, když nebudu zaměstnaná (smlouva už doběhne)?

Jsem čerstvě těhotná, nic nevím, plaším a vím, že tady je mnoho zkušených, co mi poradí nebo aspoň řeknou, kde na netu tyto informace hledat :)

Mockrát děkuji

Pro nástup na mateřskou jsou dvě podmínky. Musíš mít odpracováno 270dní v posledních dvou letech a v den nástupu na MD být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Což si myslím, že obojí splňuješ. Jak dlouho jsi v současné práci?

Po MD nebudeš na rodičovské dovolené ale staneš se příjemcem rodičovského příspěvku, ten můžeš volit do výše mateřské. Zdravotní pojištění za tebe bude platit stát, sociální se neplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14766
3.1.19 11:11
@Miasofi píše:
Pro nástup na mateřskou jsou dvě podmínky. Musíš mít odpracováno 270dní v posledních dvou letech a v den nástupu na MD být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Což si myslím, že obojí splňuješ. Jak dlouho jsi v současné práci?Po MD nebudeš na rodičovské dovolené ale staneš se příjemcem rodičovského příspěvku, ten můžeš volit do výše mateřské. Zdravotní pojištění za tebe bude platit stát, sociální se neplatí.

To druhé splňuje s přehledem (když bude při nástupu na MD zaměstnaná), těch 270 dní nevíme, protože to zakladatelka nenapsala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
951
3.1.19 11:18

Pracovala jsem 5 let v předchozím zaměstnání, ukončila prac. poměr a hned následující den nastoupila do nové práce. Tedy za posledních 5-6 let jsem byla neustále zaměstnáná.
Minulý měsíc mi doběhla zkušebka.Budou mít ze mě radost, miminko je neplánované :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7801
3.1.19 11:39

@josslyn.n Ten konec prac. poměru nijak neovlivní čerpání PPM ani rodičovského příspěvku, jen pak musíš po skončení prac. poměru nahlásit pojišťovně, že dál pobíráš PPM a pak RP, aby věděla, že jsi ve státní kategorii pojištěnců.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
800
3.1.19 11:54
@josslyn.n píše:
Pracovala jsem 5 let v předchozím zaměstnání, ukončila prac. poměr a hned následující den nastoupila do nové práce. Tedy za posledních 5-6 let jsem byla neustále zaměstnáná.
Minulý měsíc mi doběhla zkušebka.Budou mít ze mě radost, miminko je neplánované :)

Tak to je v pohodě a nárok máš. A pokud bys nedejbože musela ze zdravotních důvodů na neschopenku, tak ani ta nárok neovlivní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama