Reklama

Nástup na mateřskou z nemocenské - nevím, jak dál?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Karvaz22
Stálice 85 příspěvků 09.01.17 17:22
Nastup na materskou z nemocenske nevim jak dal

Ahoj holky. Jsem uplne bezradna. Minuly rok jsem v breznu prisla o miminko v 6.mesici. V nemocnici mi daly papir ze mam i prez to narok na materskou 14 tydnu. Odnesla jsem zamestnavately. A penize pobirala od ossz. Pred nastupem zpet do prace se nam podarilo znovu otehotnet. Musela jsem na nemocenskou. Dnes mi lekar rekl ze od 1.unora mi vystavi papir na materskou. Jsem ve 31 tt. Mam ho opet odnest zamestnavately. Ma otazka zni: jak dlouho mi bude platit ossz materskou? Nebo si pak musim jit znovu zadat na jiny urad? Vubec nevim jak to chodi. Dekuju za pomoc

Reklama

Reakce:

petra79
Echt Kelišová 9906 příspěvků 09.01.17 17:25

Pokud si porad v pracovnim pomeru tak zamestanavateli a materska je pul roku.

Karvaz22
Stálice 85 příspěvků 09.01.17 17:28

Ano jsem v pracovnim pomeru. A po pul roce musim jit zadat jinam? Asi o rodicak ze?

Kikuška90
Neúnavná pisatelka 19137 příspěvků 09.01.17 17:33

@Karvaz22 Mateřská Ti normálně poběží 28 týdnů, poté si budeš žádat o rodičák.

Lendeš
Kelišová 5150 příspěvků 09.01.17 17:50

Na PPM se nastupuje 6-8 týdnů před porodem, těch 6 týdnů je finančně výhodnější, protože 2 týdny navíc dostaneš ještě nemocenskou. PPM je 28 týdnů a žádáš o ní opět přes zaměstnavatele, který to odevzdá na OSSZ. Před koncem PPM si můžeš požádat zaměstnavatele o řádnou dovolenou. O rodičovský příspěvek žádáš na úřadu práce před koncem PPM a můžeš ho pobírat hned po konci PPM nebo třeba až ti skončí dovolená.

Karvaz22
Stálice 85 příspěvků 09.01.17 17:52

@Kikuška90 moc dekuji. A zadat si uz budu asi na klasicke socialce ze? A mohu si zazadat ihned po porodu abych pak uz nemusela nebo az po uplinuti tech 28 tydnu? A jak je to s delkou? Slysela jsem ze se urcuje jak dlouho doma chcete byt? Je to tak? To uz se urcuje az pujdu odevzdat zadost k zamestnavately nebo jak to je?

Karvaz22
Stálice 85 příspěvků 09.01.17 17:56
@Lendeš píše:
Na PPM se nastupuje 6-8 týdnů před porodem, těch 6 týdnů je finančně výhodnější, protože 2 týdny navíc dostaneš ještě nemocenskou. PPM je 28 týdnů a žádáš o ní opět přes zaměstnavatele, který to odevzdá na OSSZ. Před koncem PPM si můžeš požádat zaměstnavatele o řádnou dovolenou. O rodičovský příspěvek žádáš na úřadu práce před koncem PPM a můžeš ho pobírat hned po konci PPM nebo třeba až ti skončí dovolená.

Moc dekuji. Jsem v tom uplne bezradna. Bude to me prvni miminko. Do posledni chvile jsem pracovala :-) tak vubec nevim co a jak.

Kikuška90
Neúnavná pisatelka 19137 příspěvků 09.01.17 17:57

@Karvaz22 Žádat si můžeš až Ti bude končit mateřská a Ty si vyloženě nežádáš jak dlouho budeš doma, ale konkrétně částku kterou chceš pobírat měsíčně.

Lendeš
Kelišová 5150 příspěvků 09.01.17 18:01

Zaměstnavatele požádáš o rodičovskou dovolenou, tak je max. do 3 let věku dítěte. Můžeš ale zaměstnavatele požádat např. do dvou let a pak si to prodloužit do 3 let. Zaměstnavatel ti v takovém případě musí vyhovět. Naopak nemusí ti vyhovět, kdybys požádala do 3 let a chtěla se vrátit dříve.

Rodičovský příspěvek s rodičovskou dovolenou nesouvisí. Tam si volíš měsíční výši podle toho jak chceš bez ohledu na to, o jak dlouhou rodičovskou dovolenou jsi zaměstnavatele požádala. Rodičovský příspěvek je pro každého 220 tis. a počet měsíců pak záleží podle měsíční výše, kterou si zvolíš. Měsíční výše je maximálně 11 500 Kč, pokud jsi na to měla dostatečný příjem před mateřskou. Měsíční výše rodičovského příspěvku se dá co 3 měsíce případně změnit.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Náhrada za manželku, kterou zbil? Zelenka se schází s mladičkou fotbalistkou!

Působí jako pohodový sympaťák, ve skutečnosti je však bývalý fotbalista... číst dále >

Syn Dády Patrasové se pustil do Gelemové: Jsi ubohá a trapná!

Syn Dády Patrasové Felix se pohádal s milenkou svého otce Lucií Gelemovou. Ta... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Reklama