Nastup po RD-castecny uvazek- rada

131
25.2.06 10:53

Nastup po RD-castecny uvazek- rada

Ahoj,

rada bych Vas pozadala o pomoc v nasledujici zalezitosti.
V srpnu 2005 jsem nastoupila MD, na cast me misto byla prijata osoba na dobu urcitou /najmuta a placena agenturou/, na zbylou cast nastoupila druha osoba, se kterou byla sepsana smlouva na castecny uvazek /prace z domova/. V unoru 2006 mi konci MD, proto jsem zamestnavateli poslala zadost o poskytnuti dovolene a nastup na RD do 31.12.2006. Predpokladany nastup do zamestnani je tedy 1.1.2007, coz mi bylo zamestnavatelem schvaleno /emailem/. Mezitim ale ta druha osoba otehotnela a
zamestnavatel chce, abych od 06 nebo 07/2006 nastoupila na toto misto: budeme muset se zamestnavatelem uzavrit novou smlouvu za novych fin. podminek? Jestli ano, jak by to bylo v pripade, ze se me bude chtit zamestnavatel po par mesicich zbavit pro nadbytecnost /odstupne by se vyplacelo z techto novych fin. podminek?/. A jak by to vypadalo v pripade, ze napr. by mi dal vypoved z nadb. v 10/2006 a ja bych otehotnela v lednu 2007 /tj. nebyla bych asi v ochranne lhute/ - dostavala bych matersky prispevek od zamestnavatele nebo jen rodicovsky prispevek a odkdy - az s nastupem na 6-8 tydnu pred porodem? Pokud bych na to misto nenastoupila , mohl by mi zamestnavatel dat proto vypoved z nadbytecnosti ihned , i kdyz jsem na RD?

Prosim o pomoc, musim se strasne rychle rozhodnout a nevim, koho bych se zeptala.

Neresila jste nektera podobny pripad?

Dekuji moooooooooooooc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3596
25.2.06 10:59

Lucys,

já jsem přesvědčená, že nastoupit vůbec nemusíš, nikdo Tě nesmí nutit. Do 3 let věku dítěte máš právo být doma na rodičovské dovolené, nemyslím si, že by bylo nutno sepisovat novou smlouvu, ale to taky asi záleží na tom, jaká smlouva je. Hlavně tedy, jestli na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud neurčitou, tak se pro Tebe nic nemění. Pokud by jsi nastoupila hned po MD, máš právo nastoupit na to samé místo jako před MD, pokud až v průběhu nebo po RD, musí Tě zaměstnavatel zaměstnat podle pracovní smlouvy. Ale nikdy jsem neslyšela o sepisování nové smlouvy v průběhu RD. A ochranná lhůta po ztrátě zaměstnání (v případě dalšího těhotenství) je 6 měsíců.

Snad jsem to vysvětlila aspoň trošku pochopitelně.

Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
131
25.2.06 11:07

Proc sepisovat novou smlouvu- tady v pripade, ze bych v podstate delala jen cast prace, nez kterou jsem delala predtim /rekneme 1/3/. Navic bych delala doma a mela rekneme jen 1/3 platu.

U me prace to je trochu slozitejsi v tom, ze jsem delala jakoby vice „funkci“ v jednom /jsme malicka firma, kde se dela vse, ne jen jedna urcita prace/.

Ta ochranna lhuta se bere od vypovedi po nastup na MD nebo do otehotneni -
napr. kdyz bych dostala vypoved pro nadb. vrijnu 2006, otehotnela v lednu 2007, ale rodila az v rijnu 2007 - plati pro me ochr. lhuta nebo ne?

Zena sice ma pravo byt doma do 3 let veku ditete, ale je to jen a jen teorie, zamestnavatel ma mnohem vetsi moznosti, jak se zeny na MD ci RD zbavit /zakon nezakon/ :-(

Diky moc

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3596
25.2.06 12:43

Tak jak vidím, je to všechno docela složité, určitě by mělo smysl se poradit s nějakým právníkem. Možná by Ti pomohli na ÚP, ale nejsem si jistá.

Ochranná lhůta podle mě platí od ukončení pracovního poměru do nástupu na MD.

Přeji, ať všechno vyřešíš ke své spokojenosti. Jen chci poradit, že pokud budeš pracovat pouze na 1/3 úvazku a tím pádem na 1/3 platu, další MD se Ti bude počítat pouze z té 1/3 platu.

Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
25.2.06 12:53

Dikz , Jano.

Zatim si overuji informace z vice zdroju - mozna zkusim i socialku, taky snad budou vedet.

A snad se nejaka maminky taky jeste k tomuto tematu vyjadri.

• Nahlásit
  • Citovat
1077
25.2.06 14:07

Ahojky,
Lucys: tak předně, zaměstnavatel tě nutit do nástupu práce nemůže. Je povinnen ti poskytnout rodičovskou dovolenou a to až do dovršení 3 let věku dítěte.
Za druhé novou smlouvu sepisovat nemusíš, pokud se nezměnily podmínky práce(jiná práce, jiné hodnocení, jiná výše uvázku a pod.)
Za třetí pokud by tě např. za pět měsíců propustil pro nadbytečnost, tak výpovědní lhůta je v tomto případě 3 měsíce a poté je povinen vyplatit dvouměsíční odstupné ve výši průměrného výdělku. A ten se bude počítat za poslední tři měsíce.
Pokud by ti dal výpověď v 10/2006 a ty jsi zjistila v 1/2007, že jsi těhotná, tak by jsi nastoupila na nemocenskou, kterou by ti vyplácel zaměstnavatel, jelikož ochranná lhůta je 42(nebo 48, teď jsem znejistěla, přece jen jsem nějaký měsíc mimo) a poté by jsi odešla na MD, která bude navazovat bezprostředně na ukončenou nemocenskou. Výše peněžité pomoci v mateřství se bude vypočítávat z posledních 12 měsíců, v tomto případě by to bylo z kratšího období. Do základu, ze kterého se odvádí sociální a který ovlivňuje výši PPM se nezapočítává odstupné.
Pokud by jsi neastoupila do práce, jak ti zaměstnavatel nabízí, tak ti výpověď pro nadbytečnost dát nemůže, jen kdyby se rušila firma. Samozřejmě ale můžeš počítat s tím, že pokud by jsi neotěhotněla tak bys musela 1.1.2007(respektive 2.1.2007) nastoupit do práce a poté ti samozřejmě dát výpověď pro nadbytečnost může.
Doufám, že jsem to napsala srozumitelně. Celkem se v tom dost orientuju, jelikož před nástupem na MD jsem dělala mzdovku a personalistku.

Krásný den,

Ivulka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
131
25.2.06 21:50

Ahoj Ivulko,

diky moc, hezky jsi to napsala.

Jen bych se chtela ujistit , ze rozumim tomuto:

„Pokud by ti dal výpověď v 10/2006 a ty jsi zjistila v 1/2007, že jsi těhotná, tak by jsi nastoupila na nemocenskou, kterou by ti vyplácel zaměstnavatel, jelikož ochranná lhůta je 42(nebo 48, teď jsem znejistěla, přece jen jsem nějaký měsíc mimo) a poté by jsi odešla na MD, která bude navazovat bezprostředně na ukončenou nemocenskou.“

Jak presne mam rozumet te ochranne lhute? Je to 42 dni od ukonceni prace do doby , kdy otehotnim nebo do doby porodu?

Jak jsi myslela to, ze bych nastoupila na nemocenskou? To jako automaticky nebo ze by me Dr. poslal na rizikove?

Jinak jsi me celkem potesila, ze mi nemuze zam. dat vypoved z nadb. behem RD.

Je to sice vsechno jen teorie, ale chci byt pripravena na vsechno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
131
25.2.06 21:57

Ted jsem si to po sobe precetla a asi jsem se mozna spatne vyjadrila.

Tak to zkusim jeste jednou:

Kdybych dostala vypoved a vypovedni lhuta by mi skoncila napr. 09/2006 a ja bych v 02/2007 otehotnela, pak by se na me asi ochr. lhuta nevztahovala, je to tak? Kdo by me pak platil? Dostavala bych asi jen rod. prispevek az od porodu?

Za jakych podminek bych se pak mohla vratit zpet na RD - mala bude mit 3 roky az 09/2008.

Nechci te tim nejak obtezovat, mam spoustu otazek - mohli by mi poradit na socialce nebo na pracaku?

Dekuji moc

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1077
26.2.06 09:49

Ahojky,

tak podstatné je, kdy by ti skončila výpovědní lhůta. Pokud by to bylo 9/2006 a ty jsi otěhotněla 1/2007, tak se na tebe už ochranná lhůta nevztahuje.
V té chvíli by jsi se po skončení výpovědní lhůty přihlásila na pracák a potom by ti vypláceli podporu v nezaměstnanosti. Po půl roce by ti skončila a ty by jsi případně mohla požádat o sociální příspěvek(tense ale odvíjí podle výdělku manžela, takže také nemusíš dostat nic). Potom ti náleží 6-8 týdnů před porodem „peněžitá pomoc v mateřství“. A bylo bvy to ve výši rodičovského příspěvku.
Pokud by jsi otěhotněla ještě před skončením výpovědní lhůty, tak být tebou, nechala bych si vypsat od gynekologa neschopenku, která by potom přešla v PPM.
Tady ovšem záleží na gynekologovi. Buď mu to vyložíš přímo, jak to je a nebo to nějak"zaobalíš".

Jinak ale pokud nastoupíš zpět do práce a bylo to tam na levačku, tak zase můžeš požádat o nástup na rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel je povinen to vyhovět. Zdlrazňuji povinnen. A ty můžeš klidně přerušovat a zase nastupovat na rodičovskou dovolenou. Na sociálce by ti asi moc nepomohli, to spíše na úřadu práce,ale nevím,jak tam budou vstřícní.
Jinak mě to neobtěžuje.

Klidně zase napiš. Můžeš i na mail pivik.bo@centrum.cz

Krásný den

Ivulka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama