Navázání rodičovského příspěvků 2022

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
297
25.6.22 17:31

Navázání rodičovského příspěvků 2022

Ahoj holky, jdu si pro radu za zkušenějšími, protože jsem v tomhle odvětví úplně ztracená. Pobírám rodičovský příspěvek na syna do února 2023. Zhruba nakonci listopadu 2022 by se mi mělo narodit mimčo, se kterým už nemám nárok na PPM, protože již nemám smlouvu v práci. A teď se právě ztrácím v tom, jak se mi na sebe naváží ty rodičáky. Termín mám 28.11. To znamená, že pokud by se mimino narodilo nakonci listopadu, přijde mi ještě na začátku prosince rp na staršího syna nebo už ne? Vím, že rp je vždycky měsíc zpětně, tak mi dává logiku, že by ještě měl za listopad přijít za starší dítě. Protože předpokládám, že k žádosti o rp na mladší dítě se dostanu až někdy začátkem prosince, mají měsíc na vyřízení, tzn. že peníze na mladší dítě přijdou v lednu. Takže bych byla jakoby měsíc bez rodičáku?
A druhý dotaz se týká toho jednorázového doplatku. Uz teď vím, že ten rodičak nestihnu dočepat celý. Sice ho mám navýšený, ale zhruba 10000 Kč nevyberu. Ta žádost se pak může podat spolu s žádostí o rp na mladší dítě?
Doufám, že jsem to napsala srozumitelně a děkuji za odpovědi :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4
25.6.22 17:46

Ahoj 🙃
Rodicak v jednom měsíci nejde mít na dvě děti, takže až se druhé mimco narodí, mělo by stačit zavolat na úřad, který vyplácí, že se narodilo druhé mimco, stopne se tím rodicak na starší dítě. Až budeš fit a budeš mít i rodný list, dořešíš to papírově a rovnou zazadas o nový rodicak a doplatek. K doplatku pokud nemáš mateřskou, bys měla doložit, že druhému z rodičů lze k datu narozeni nového miminka vypočítat denní vyměřovací základ.
Pokud není nárok na mateřskou, tak se nový rodicak dává od narození miminka, takže když se v listopadu narodí, tak i když požádas v prosinci, pobezi už od data narození mimca.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
297
25.6.22 17:49

@ospen děkuji moc, já jen nechápu, když se mimčo narodí třeba dva dny před koncem měsíce, tak mi na něj přijde rodičák jakoby za celý měsíc nebo jen za ty dva dny? :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
25.6.22 17:56

Celá ta částka přijde 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29762
25.6.22 18:30

Když se narodí mladší koncem měsíce, tak už za ten měsíc dostaneš rodicak na mladší. Narozením mladšího zaniká nárok na starší. Stačí zavolat na ten úřad, hned jak se dítě narodí a pak až budeš mít rl, tak půjdeš zažádat o další rodicak a ten doplatek. Já to řešila letos, malá je narozená 27. musela sem volat na úřad pro porodu, aby už neposílali ten starý rodicak a hned začátkem dalšího měsíce sme šli vyřizovat nový a ten doplatek. Akorát myslím, že se to nestihlo v tom prvnim výplatním termínu a rodicak přišel později, ale ten doplatek přišel dřív, než ten rodicak na mladší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
297
25.6.22 18:31

@ospen aha, děkuji to jsem nevěděla. Já právě furt myslela, že pak chodí jen poměrná část. :) :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
297
25.6.22 18:34

@Kriss Tina děkuju moc. Ale tím pádem, když se to nestihne hned v tom prvním výplatním termínu, tak to by pak měli přijít za dva měsíce ty rodicaky ne? Jakože když se dítě narodí konec listopadu, tak v prosinci ten rp nepřijde, protože to nestihnou vyřídit, takže přijde ve výplatním termínu v lednu spolu s rp za prosinec?
Děkuji moc za info, já jsem na tyhle věci lobotom :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29762
25.6.22 18:39

@Tyna15 záleží jak to stihnete no, já podávala žádost kolem pátého, ale to je na první výplatní termín už pozdě a rodicak přišel až někdy v druhé půlce měsíce, ale může se stát, že bude jakže měsíc nic a pak přijdou dva najednou v dalším měsíci. Já nevím jak u vás jsou výplatní termíny a jak tam budou rychlí :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
297
25.6.22 18:51

@Kriss Tina super děkuji, tak aspoň vím. :D A co se týče toho doplacení na starší dítě, tak za jaké období má být ten vyměřovací základ manžela, aby to uznali? A je na to už nějaká speciální žádost? :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
297
11.8.22 18:26

@Kriss Tina ahoj, ještě jsem se tě chtěla zeptat, když si zadala o ten jednorázový doplatek, jaké dokumenty je potřeba mít s sebou? Budu žádat přes manžela, protože já už nebudu mít nárok na PPM. Manžel je zaměstnanec, tak jen abych věděla, co máme mít připraveno a jaké dokumenty budeme potřebovat od účetní. Moc děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29762
11.8.22 18:29

@Tyna15 poptej se někoho jiného, muž je cizinec a my musíme ke všemu dokládat milion dalších papírů, vám by tuším mělo stačit jen vyplnit tu žádost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
297
11.8.22 18:30

@Kriss Tina moc děkuji :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu