Reklama

Navazující rodičák bez nároku na mateřskou

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Huk
Zasloužilá kecalka 597 příspěvků 01.01.17 14:09
Navazující rodičák

Nejprve vše nej do nového roku.
Dotaz - v březnu mám porodit druhé dítě, momentálně jsem na rodičáku, na PPM nemám nárok.(V průběhu prvního rodičáku mi skončila smlouva na dobu určitou).
Teď se snažím spočítat, jak nejlíp rozpočítat peníze, které zbývají.
Chápu dobře, že za březen (tj. výplata v dubnu) dostanu poměrnou část na starší a poměrnou část na mladší a zbytek peněz na starší propadne?
Co když si to rozpočítám tak, že poslední peníze přijdou za únor, tj. v březnu a včetně doplatku do 220 tis? Budu se muset začátkem března registrovat na ÚP jako nezaměstnaná, než porodím?

Reklama

Reakce:

justy82
Kecalka 170 příspěvků 01.01.17 14:50

Pokud porodis v breznu, tak na starsi dostanes jen za unor, co sd nevycerpa tak propadne. Od brezna ( vyplata duben) bude rodicak jen na mladsi i kdyby se narodilo 31.3. Resila jsem to pres 2 mesici:-)

Huk
Zasloužilá kecalka 597 příspěvků 01.01.17 14:53
@justy82 píše:
Pokud porodis v breznu, tak na starsi dostanes jen za unor, co sd nevycerpa tak propadne. Od brezna ( vyplata duben) bude rodicak jen na mladsi i kdyby se narodilo 31.3. Resila jsem to pres 2 mesici:-)

Tak to je vlastně dobrá zpráva, díky. To si to rovnou rozpočítám leden+únor a šmitec…díky

zezulickal
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 15.12.17 12:14

@Huk jsem na tom stejne akorát to druhé zatím nečekám. Zajímá me..U druhého budeš muset byt doma 4 roky???:/

zezulickal
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 15.12.17 12:16

A jak a kdy je možné použít ppm na chlapa.to prý taky jde jen nevím jak a kdy. Já mam do 3 let Dítěte řidičák ten konci v říjnu. Kdybych ted otěhotněla budu rodit začátkem září. Prosím vysvětlete mi to někdo. Loni mi byla smlouva ukoncena

Huk
Zasloužilá kecalka 597 příspěvků 15.12.17 13:29
@zezulickal píše:
@Huk jsem na tom stejne akorát to druhé zatím nečekám. Zajímá me..U druhého budeš muset byt doma 4 roky???:/

Od ledna má být změna v systému vyplácení, kdy všichni mají možnost si výši příspěvku/rychlost čerpání vybrat podle sebe, strop je tam, tuším 11,5 tisíce. Úplně přesně jistá si nejsem, poradí na ÚP. My jsme to vyřešili tak, že jsem si po prvním trimestru přepočítala, kolik mi zbývá a na starší jsem poslední peníze brala měsíc před narozením mladší a za měsíc, kdy se narodila mladší, jsem brala na ni, za celý ne jen poměrnou část. Stačí si to spočítat. A doufat, že nebudeš eventuálně přenášet do dalšího kalendářního měsíce :mrgreen:
Jinak podle starého výpočtu jsem měla nárok jen na čtyřletou variantu rodičáku, bez možnosti úpravy, protože mi doběhla na prvním rodičáku smlouva a jsem de facto nezaměstnaná, ale stačí, aby příjmy doložil chlap a pokud splní podmínky, tak je možné rodičákem normálně hýbat.

Lendeš
Kelišová 5165 příspěvků 16.12.17 16:27
@zezulickal píše:
A jak a kdy je možné použít ppm na chlapa.to prý taky jde jen nevím jak a kdy. Já mam do 3 let Dítěte řidičák ten konci v říjnu. Kdybych ted otěhotněla budu rodit začátkem září. Prosím vysvětlete mi to někdo. Loni mi byla smlouva ukoncena

Od ledna 2018 si mohou všichni zvolit RP do výše 7600 Kč měsíčně. Vyšší částku jen, když doloží jeden z rodičů dostatečný vyměřovací základ, takže na čtyřletou variantu nemusíš. PPM může čerpat i otec dítěte (pokud splňuje dobu nemocenského pojištění), a to nejdříve od počátku 7. týdne po porodu a může jí čerpat 22 týdnů. Musí s matkou dítěte uzavřít dohodu, že o dítě bude pečovat on a nesmí vykonávat práci, ze které mu vznikl na PPM nárok.
Pokud bys otěhotněla, je dobré si RP navýšit tak, abys ho vyčerpala před porodem druhého. Do těch 7600 Kč si to budeš moct navýšit bez problémů, pokud čerpáš méně. Vyšší částku jen pokud jste jeden z rodičů měli dostatečný vyměřovací základ (z příjmů před porodem).

zezulickal
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 16.12.17 18:00

@Lendeš napsanemail hezky jen mi ještě vrtá hlavou..Když beru 6900 a rp
Mám do 30.října a poslední davka má byť asi 12 nebo 13 000.to jako fakt nemůžu navýšit tak abych do brala co nejvíce???

Lendeš
Kelišová 5165 příspěvků 16.12.17 18:06

@zezulickal Můžeš v lednu navýšit na 7600 a pokud jsi měla vyšší PPM, tak i na víc nebo pokud měl chlap vyšší vyměřovací základ.

zezulickal
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 17.12.17 10:03

@Lendeš lze brát rp a zároveň i md než se druhé narodí? Já ještě tehota nejsem ale čekám na to

Lendeš
Kelišová 5165 příspěvků 17.12.17 12:38

@zezulickal V měsíci, kdy bys nastoupila na PPM, dostaneš z RP část jen pokud je za ten měsíc PPM nižší než zvolená částka RP, pak bys dostala ten doplatek do výše RP. Např. pokud by ti za ten měsíc vyšla částka PPM 5000 a zvolené RP by bylo 7600, tak dostaneš z RP 2600 Kč. Ale tys psala, že nárok mít na PPM mít nebudeš, ne?

zezulickal
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 17.12.17 18:03

@Lendeš jj ale jen kvůli tomu ze mi ukončily poměr. Jinak jsem předTim makala a ppm mela. takže bych to chtěla na chlapa nebo nevím no

Lendeš
Kelišová 5165 příspěvků 17.12.17 19:04

@zezulickal Jak už jsem psala, tak chlap může pobírat PPM nejdřív od 7. týdne po porodu. V tom případě by ti nezanikl nárok na současný rodičák (pokud by nebyl už vyčerpaný) kvůli PPM, ale kvůli narození mladšího dítěte.

zezulickal
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 18.12.17 13:57

@Lendeš Děkuji. A to když by manžel musel byt doma chvíli tak ja taky nebo bych musela jít na tu chvíli na pracak

Lendeš
Kelišová 5165 příspěvků 18.12.17 14:13

@zezulickal Musela by sis pořešit zdravotní pojištění, takže buď si ho zaplatit sama nebo se třeba registrovat jako uchazeč o zaměstnání (v tom případě ale bys skutečně měla práci hledat, respektive musíš plnit povinnosti s tím související).

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Do plavek s eMimino.cz: Jak pokračuje cesta za zdravým životním stylem?

Naše čtyři výherkyně jsou skoro u cíle! Nebo snad teprve na počátku? Ptali... číst dále >

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Články z Expres.cz

Student sdílel článek, že ženy nemají penisy. Vyloučili ho z novin a donutili rezignovat

Britského studenta Durhamské univerzity vyloučili nejen ze všech... číst dále >

Bučková a Vágner už spolu na ryby nevyrazí. Po třech letech se rozešli

Modelka a náš nejznámější rybář se rozhodli jít od sebe po dvouletém vztahu.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté... číst dále >

Příběh Vlasty: Dceru stíhá jedno neštěstí za druhým, začala pít

S manželem máme dvě děti, dceru a syna. Zatímco syn je dítě štěstěny, dcera... číst dále >

Reklama