Návrat do ČR, 2 děti a Brexit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
janule768
Nováček 1 příspěvek 06.12.17 15:58
Návrat do ČR, 2 děti a Brexit?

Ahojky holky a hlavně maminky, které mají stejné, nebo podobné dilema jako já. Žijeme s mužem v zahraničí, momentálně UK, muž je Ital, poznali jsme se tady, ale žili jsme pár let i v Itálii a dokonce i v ČR. Tam se nám právě narodil první syn, ale po 2,5 letech jsme se hlavně na manželův popud odstěhovali zpátky do UK. Moc se mu líbilo kde jsme bydleli, koupili jsme si starší dům na venkově, který jsme začali rekonstruovat, líbilo se mu jak všechno funguje, zdravotnictví a úřady, po UK si pochvaloval i počasí :), ale nedokázal překonat jazykovou bariéru a ceny potravin a prakticky čehokoli v porovnání s výdělky…Dostal nabidku z UK, ktera se moc nedala odmitnout. syn měl v té době 2,5 roku, řekli jsme si, že to zkusíme. Teď je synovi 4,5 a jsme stále v UK, mezitím se nám narodila dcera, 7 měsíců. Kvůli rodině, atmosféře v UK po referendu ohledně vystoupení z EU a kvůli celkově nejisté situaci zde v UK zvažujeme návrat domů. Koneckonců tam máme dům, syn by od září mohl nastoupit do předškolní třídy v naší školce a muž by se mohl adaptovat lépe, poučen předchozí zkušeností…Já osobně ale řeším velké dilema…byla jsem přesvědčená, že se chci na 100% vrátit domů, ale teď už si nejsem tak jistá. Ano, školství je snad u nás na vyšší úrovni, ale z mé osobní zkušenosti spíše po obsahové stránce, než po té sociální. Děti v UK jsou už od skolek vedené k velké toleranci k ostatním, vnímají jako běžné, že každý máme jinou barvu pleti, jiné náboženství a jiné zvyky, řeč, nevnímají to jako divné. U nás je společnost méně tolerantní obecně a je to vidět i na detech. Pak je to i velká svoboda v projevu dětí ve skole zde, ale v dobrém slova smyslu, kdežto u nás je to v některých školách opravdu jak stádečko oveček na povel paní učitelky, teď všichni do řady a zpívat, teď všichni hrát na zahradu, atd…syn je tu moc spokojeny. Z CR si pamatuje jen malo, byl jeste maly, ale i tak by se snad rad vratil, kdyz s nim o tom mluvíme, tady jsou domky a zahradecky opravdu miniaturní v porovnání s našimi a na zahradu s nasimi ovocnými stromy si pamatuje velmi dobre :) Muž je taky pro, jen mě opět trochu vlezla Anglie pod kůži, mám to tu ráda odjakživa, ano, jsou tu věci, které se mi nelíbí a obzvlášť s dětmi je člověk více vnímá, ale cítím se tu doma, i když rodiny máme tím pádem oba daleko a deti nemají žádné prarodiče „po ruce“. I poprvé mi trvalo víc než rok, než jsem si zvykla na zivot v ČR a to ne úplně…mám strach, že ani tentokrát to nebude lepší a snažím se zvážit pro i proti a udelat správné rozhodnutí, hlavně kvůli dětem. vím, že pro každého z nás jsou priority jiné a okolnosti v rodině jsou taky jiné, takže se rozhodujeme sami, jen mě zajímal pohled na věc někoho, kdo má zkušenost a možná pomůže mě vidět věci z jiné perspektivy…

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
carsa
Ukecaná baba ;) 1157 příspěvků 06.12.17 16:19

Já jsem praktik, takž první otázka by byla: má muž šanci najít tady dobrou práci? Školství bych až tak neřešila i tady jsou školy dobré, přítomnost prarodičů z tvé strany je veliké + (zejména, až i ty budeš muset jít do práce) - prázdniny a tak… Na druhou stranu, jestli tam máte dobré zázemí (a tím opět myslím hlavně mužovu práci v UK), tak Brexitu bych se nebála.

melasa
Zasloužilá kecalka 839 příspěvků 06.12.17 16:23

Proč se bojíš Brexitu?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.12.17 16:29

Co se týče těch škol, tak to máš pravdu. Učitelky si myslí, že vše bude podle nich a pokud není, tak se po dětech vozí. Vychází dobře s dětmi, které jsou klidné, hodné, nic neříkajícící, které podle nich „neodmlouvají“. Ostatní nemají šanci, dostanou nálepku a nezajímá je, že některé děti jsou třeba víc temperamentnější, některé děti jsou víc dominantní, prostě jejich názor nejlépe zadupat někam do země, pokud se neshoduje s tím jejich. Mám sestru v Anglii a tam to ve školách chodí úpně jinak. Učitelky ctí názor studentů, nevydupávají si autoritu, tady je to pořád stejný jak za komunistů a učitelky si jen stěžují, jak mají hodně práce. Nešla bych sem. Anonym raději, nebo mě místní učitelky zašlapou.

Jana525
Kelišová 5005 příspěvků 06.12.17 16:33

A proc tahle uvaha ted? Co podle tebe Brexit zmeni? Co vas vede zrovna ted k tomuhle napadu?

Jana525
Kelišová 5005 příspěvků 06.12.17 16:40

Ted koukam, ze jste v UK teprve 2 roky. Bojite se, ze nebudete moc zustat? Ma manzel nejakou vice kvalifikovanou­ praci?

Uživatel je onlineEnmamma
Závislačka 3074 příspěvků 06.12.17 16:51
@Anonymní píše:
Co se týče těch škol, tak to máš pravdu. Učitelky si myslí, že vše bude podle nich a pokud není, tak se po dětech vozí. Vychází dobře s dětmi, které jsou klidné, hodné, nic neříkajícící, které podle nich „neodmlouvají“. Ostatní nemají šanci, dostanou nálepku a nezajímá je, že některé děti jsou třeba víc temperamentnější, některé děti jsou víc dominantní, prostě jejich názor nejlépe zadupat někam do země, pokud se neshoduje s tím jejich. Mám sestru v Anglii a tam to ve školách chodí úpně jinak. Učitelky ctí názor studentů, nevydupávají si autoritu, tady je to pořád stejný jak za komunistů a učitelky si jen stěžují, jak mají hodně práce. Nešla bych sem. Anonym raději, nebo mě místní učitelky zašlapou.

Já si myslím to samé. Místním učitelkám už jsem trnem v oku, tak už anonym nemá cenu.

Sexynohy
Ukecaná baba ;) 1473 příspěvků 06.12.17 16:54

Tak platy se zvyšují, ale pořád je v porovnání s cenami spíš mizérie. Školství - to je kapitola sama pro sebe, ten systém je skutečně nastavený pořád spíše stylem „jako za socialsmu“, než „jako na západě“. Jsou tu i super učitelé - ale vždy je otázka jak dlouho ten český systém „dají“. Vznikají tu ale soukromé školy, které jdou spíše tím západním, potažmo britským stylem. Nejsou jich ale kvanta. Myšlení lidí je tu oproti Británii určitě konzervativnější a méně tolerantní.
Pomalu ale jsitě se i tad rozevírají sociální nůžky do široka. Část lidí to vnímá tak, že většina české společnosti je vlastně jen nižší střední třída. Poslední negativum, které mi přijde podstatné, je taková opositní společnost. Lidé tu nejsou moc zvyklý respektovat názor druhých, vézt dialogy, spíše se to mění do dvou opositních postavení. Lidi se tu tváří nervózně, zakaboněně a jsou podráždění. Je fakt, že zobecňuju a taky je možné, že ostatní to vidí jinak. I přes to, kdybych měla volit zemi, kde žít, je to pro mě ČR. :srdce:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.12.17 16:56
@Enmamma píše:
Já si myslím to samé. Místním učitelkám už jsem trnem v oku, tak už anonym nemá cenu.

Já jsem se jednou napsala svůj názor o učitelích a dostala jsem takovou čočku, že jsem z toho byla opravdu špatná, od té doby raději anonymně, protože se mi pak mstili v každé diskuzi. To stejný aplikují na ty děti.

Jana525
Kelišová 5005 příspěvků 06.12.17 17:02

Hele, ja zas tak uplne britske skolstvi nemusim. Pokud nemas na soukromou skolu nebo nebydlis v jo super aree, tak uroven hrozna. Deti se od maleho veku odkladaji do skol od 9-15 h. Od mala se klade duraz na tu jejich slavnou socializaci, ale pojem rodina tu ma uplne jiny rozmer. Deti se nuti chodit do skol nemocne, protoze skoly jsou hodnocene podle dochazky. No proste ti pisi i ty zapory, protoze to neni jen zalite sluncem.
No ale ono uz to skolstvi zacina stat za prd v CR taky, takze si asi nevyberes.

ELIbeta
Ukecaná baba ;) 2063 příspěvků 06.12.17 17:25

@Jana525 souhlas, nastesti jsme v super catchment area, i kdyz secondary ne az tak skvela, toho se trochu bojim pristi rok, starsi chodi do specialky, ktera je uzasna. Jian v zebriccich jsou zeme tesne za sebou, zejmena, pokud jde o ten vek opousteni ceske zakladky. Ja jsem take prorodinna a protisocializacni :lol:, takze je mi ten system jinak trnem v oku.

V UK zacinam dvacaty treti rok. No a klidne bych se vratila, Brexit bude prusvih (ekonomicky, socialne, politicky). Ovsem, muj manzel je Anglican, rozeny, stejne jako dvacet generaci pred nim. Deti jsou Britove, nejstarsi autista cesky nemluvici. Manzelovo zamestnani je celkem neprenosne. Me take docela tezko, dodelavam tu doktorat na v CR opovrhovanou profesi (ano, slunickarskou :D ). Takze zatim vyckavame, v CR mame super zaemi, kdyby se nam to joo nelibilo, odejdeme. Opousteji me posledni zbytky sounalezitosti, kterou jsem ke zdejsim krajum a lidem citila. Ekonomicka predpoved je velmi velmi neprizniva a to ostatni s tim souvisi.

Zakladatelko, podle vseho jste celkem schopni se usadit vsude, takze bych nepanikarila, udrzovala vsude zazemi a uvidis :kytka:

Jana525
Kelišová 5005 příspěvků 06.12.17 17:38

@ELIbeta no sleduju to deni posledni dny a vazne nevim co si myslet. Myslis, ze to opravdu bude tak zle?

Jana525
Kelišová 5005 příspěvků 06.12.17 17:46

Odjet muze clovek kdykoliv, ja mam ted nejvetsi strach, aby nejak silene nespadla libra a tim padem by i nase uspory silene utrpeli na hodnote :think:

ELIbeta
Ukecaná baba ;) 2063 příspěvků 06.12.17 17:48

@Jana525 no, kolegove ekonomove biji na poplach, coz delali uz pred hlasovanim i po. Ale holt pro ctenare Daily Mail jsou jen re-moaners, tak co s tim. Tak hlavne, ze budeme mit silne vysavace a zarovky. Sociologove zase varuji pred nastavenim jistych americkych „vymozenosti“ pracovniho trhu, socialni sfery a zdravotnictvi, to vidim jako opravdu realnou hrozbu, bohuzel. Dalo by se pokracovat. No a co bude s cizinci, to je teprve otazka, treba ani zustat nebudou mit moznost, zatim skutecne neni jiste VUBEC NIC.

Uživatel je onlineEnmamma
Závislačka 3074 příspěvků 06.12.17 17:49
@Anonymní píše:
Já jsem se jednou napsala svůj názor o učitelích a dostala jsem takovou čočku, že jsem z toho byla opravdu špatná, od té doby raději anonymně, protože se mi pak mstili v každé diskuzi. To stejný aplikují na ty děti.

To znám. Dělají mi to samé.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Nemá ruku a chce 63 milionů korun! Za dublérku Milly Jovovich se modlí i Milla

Přežila skoro vlastní smrt, teď žádá odškodné! Krásná kaskadérka Olivia... číst dále >

Slávek Boura: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >