Návrat do ČR po 15 letech.

Anonymní
25.9.21 12:28

Návrat do ČR po 15 letech.

Dobrý den, je mi 37 let mám manžela 39 let. Když mi bylo 21 tak jsme se s manželem odstěhovali do Německa (350 km od rodiny). Máme 3 děti dcera 11 let, dcera 7 let a syn 4 roky. Nejstarší dcera má zde sice spoustu kamarádek, ale přesto chce taky do Česka, protože má zde babi, dědu, tety, strejdy a spoustu sestřenic a bratranců. Nám se s manželem strašně stýská po jazyku, prostředí, rodině… Chceme se vrátit, ale nevíme jak začít a co a jak. Děti česky mluvit podstatě umí (jenom u nejmladšího tam to trochu vázne) ovšem gramatiku nezvládají vůbec. Jak je to se školou v tutom případě? Finančně jsme na tom poměrně dobře. Práci by jsme si našli v Čr. Jak moc je složité se vrátit? Nejlépe co nejdřív?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
25.9.21 12:38

Jako učitelce němčiny…nedá mi to nezeptat se. Na jaký typ školy teď chodí nejstarší dítě? Jinak s gramatikou. Bude mít úlevy, jako cizinec. Ale určitě ne do přijímaček na střední, pokud nemá poruchy učení. To musí došprtat.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.21 12:46
@Anonymní píše:
Jako učitelce němčiny…nedá mi to nezeptat se. Na jaký typ školy teď chodí nejstarší dítě? Jinak s gramatikou. Bude mít úlevy, jako cizinec. Ale určitě ne do přijímaček na střední, pokud nemá poruchy učení. To musí došprtat.

Na Realschule (Reálná škola).

• Citovat
  • Nahlásit
1718
25.9.21 12:49

Neblázněte, mám něco podobného za sebou a dodnes se nemůžu zbavit pocitu, že to nebyl nejlepší nápad. A to jsme neměli děti. Prvnich pár let super, po čase člověk zjistí, že za rodný jazyk a to všechno co maloval růžové, to fakt nestálo. Tady nikdy nebudes mít takové jistoty a moznosti. Pracovní podmínky, školství, celková atmosféra, to se vůbec nedá srovnavat. Neříkám že tady je všechno špatné, jsem tu šťastná, ale…
Bavím se samozřejmě o zemích, které jsou na tom ekonomicky dobře, tedy Německo, Dánsko, atd…a o oborech které jsou žádané třeba IT, automotive, lékaři, sestry atd…
To jsi v ČR úplně někde jinde než v Německu. Úroveň školství je proti Německu tragédie, nechci se nikoho dotknout, ale kdo nezažil nemůže srovnávat. Všude vychvalována zdravotní péče je sice zadarmo a kvalitní, ale ty lidi… chování, profesionalita. Časem vás to začne štvát a ubijet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5652
25.9.21 12:50
@Anonymní píše:
Dobrý den, je mi 37 let mám manžela 39 let. Když mi bylo 21 tak jsme se s manželem odstěhovali do Německa (350 km od rodiny). Máme 3 děti dcera 11 let, dcera 7 let a syn 4 roky. Nejstarší dcera má zde sice spoustu kamarádek, ale přesto chce taky do Česka, protože má zde babi, dědu, tety, strejdy a spoustu sestřenic a bratranců. Nám se s manželem strašně stýská po jazyku, prostředí, rodině… Chceme se vrátit, ale nevíme jak začít a co a jak. Děti česky mluvit podstatě umí (jenom u nejmladšího tam to trochu vázne) ovšem gramatiku nezvládají vůbec. Jak je to se školou v tutom případě? Finančně jsme na tom poměrně dobře. Práci by jsme si našli v Čr. Jak moc je složité se vrátit? Nejlépe co nejdřív?

Nevracela bych se, v Nemecku se mate asi ok, kvuli sirsi rodine bych se nazpet nestehovala.. :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.21 12:51
@Big boss píše:
Neblázněte, mám něco podobného za sebou a dodnes se nemůžu zbavit pocitu, že to nebyl nejlepší nápad. A to jsme neměli děti. Prvnich pár let super, po čase člověk zjistí, že za rodný jazyk a to všechno co maloval růžové, to fakt nestálo. Tady nikdy nebudes mít takové jistoty a moznosti. Pracovní podmínky, školství, celková atmosféra, to se vůbec nedá srovnavat. Neříkám že tady je všechno špatné, jsem tu šťastná, ale…
Bavím se samozřejmě o zemích, které jsou na tom ekonomicky dobře, tedy Německo, Dánsko, atd…a o oborech které jsou žádané třeba IT, automotive, lékaři, sestry atd…
To jsi v ČR úplně někde jinde než v Německu. Úroveň školství je proti Německu tragédie, nechci se nikoho dotknout, ale kdo nezažil nemůže srovnávat. Všude vychvalována zdravotní péče je sice zadarmo a kvalitní, ale ty lidi… chování, profesionalita. Časem vás to začne štvát a ubijet.

Rozumím vám. Jsme tu nějakou dobu ( v Německu) už dost nešťastný.. A na účtě nám neleží zrovna pouze 30 000 euro. Jsme na tom finančně dobře.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.21 12:52

Nedělá nám problém najít soukromou školku nebo školu pro děti.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
18370
25.9.21 12:54

Mno, jako školství, zejména střední je v německu lepší. Jak úrovní vzdělání, tak především přístupem.

Technicky je návrat snadný, prostě se rozhodněte kde chcete žít, najděte si bydlení (to zrovna nebude úplně nejlehčí aby to byl přijatelný poměr cena/kvalita) najděte si alespoň jeden práci a pak se zbalte, přestěhujte a ten kdo nebude hned zaměstnaý se přihlásí k zdravotnímu pojištění a na sssz. PRo děti bude jednodušší se stěhovat se začátkem září - do té doby si zjistěte jak to bude se zápisy do škol a školek. Gramatiku se holt doučí, ostatně můžete s tím začít rovnou.

Třeba tady najděte materiály co budou odpovídat znalostem tvých dětí.

Ale kulturní šok bude značný…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.21 12:58
@Ou píše:
Mno, jako školství, zejména střední je v německu lepší. Jak úrovní vzdělání, tak především přístupem.

Technicky je návrat snadný, prostě se rozhodněte kde chcete žít, najděte si bydlení (to zrovna nebude úplně nejlehčí aby to byl přijatelný poměr cena/kvalita) najděte si alespoň jeden práci a pak se zbalte, přestěhujte a ten kdo nebude hned zaměstnaý se přihlásí k zdravotnímu pojištění a na sssz. PRo děti bude jednodušší se stěhovat se začátkem září - do té doby si zjistěte jak to bude se zápisy do škol a školek. Gramatiku se holt doučí, ostatně můžete s tím začít rovnou.

Třeba tady najděte materiály co budou odpovídat znalostem tvých dětí.

Ale kulturní šok bude značný…

Peníze máme takže by jsme si koupili baráček. Dětem klidně můžeme platit soukromou školu.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.21 12:59

Kulturní šok bude…už jen z cen a kvality potravin a dalších věcí. Taky záleží, do kterého regionu se budete vracet. Zjisti si tam reference na školy. Zajdi tam, poptej se na učební plány, možná budou některé děti o ročník níž, aby dohnaly tu češtinu :think:

• Citovat
  • Nahlásit
33352
25.9.21 13:01
@Anonymní píše:

Proc myslis, ze budou mit ulevy. To by musely mit deti německé obcanstvi, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18370
25.9.21 13:06
@Anonymní píše:
Peníze máme takže by jsme si koupili baráček. Dětem klidně můžeme platit soukromou školu.

To na tom nic nemění. To fakt není otázka hlavně peněz, v konkrétních případech je spousta skvělých státních škol a nebo mizerné soukromé. Jde o obecný stav školství, přístupu k němu, k přístupu pedagogů k žákům a rodičům. V ČR to není tragédie, ale prostě je snazší mít dobré vzdělání v Německu.

Stejně tak jestli si zvyklá na nějakou kvalitu služeb, potravin, fungování komunity a podobně, tak v ČR to bude jinak. A budete posuzování jako cizinci, nebude to úplně návrat domů. A teda fakt se nedá počítat s tím, že se věci změnily od té doby co jste tu žili, jen jste starší a ke spoustě věcí méně tolerantní.

Osobně bych tedy potřebovala silnější motivaci k návratu a případně bych tedy nezavírala úplně možnost návratu do Německa, kdyby se to ukízalo jako příliš těžké.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18370
25.9.21 13:06
@vokishka píše:
Proc myslis, ze budou mit ulevy. To by musely mit deti německé obcanstvi, ne?

Ano - aneb český přístup k tomu, jak pracovat s dětmi, co nespadají do škatulek…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33352
25.9.21 13:11
@Ou píše:
Ano - aneb český přístup k tomu, jak pracovat s dětmi, co nespadají do škatulek…

Tak s tim musí rodiče počítat, kdyz maji decka v zahranicni škole. Znam decka, ktera tu poctive jezdila na přezkoušení a maji radne uzavřené roky v nasi škole.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1974
25.9.21 13:14

Ja to chapu, ja jsem taky clovek, ktery umi byt hodne homesick. Rodny jazyk atd., clovek si uvedomi, jake pouto k tomu ma, kdyz v tom zit prestane. Urcite beni blbost se vracet. Nicmene urcite, jak tady psali vyse, skolstvi je na horsi urovni, pristup zdravotnickeho personalu k pacientum je kolikrat k totalnimu zbliti a pokracovat se muze dal (napr. uzasna vladni garnitura :roll: )…kazdopadne tohle vsechno se da zvladnout, to je jasne, jen aby vas to vystrrizliveni pak nepolozilo…znam takzo jednu rodinu, ktera se vracela do cr z usa po 20 letech a asi po 2 letech odjeli zpet do usa, protoze rikali, ze takovy sesup dolu ohledne vseho vubec necekali, proste pri zvazovani navratu do cr prevladal ten patos, co u vas (rodny jazyk, kultura, davni pratele…atd)… vystriliveni bylo hodne horke..,,uz jsou kazdopadne v usa zase zpatky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat