Návrat do práce a jak to vše zvládnout

28.5.15 23:10

Navrat do prace a jak to vse zvladnout

Ahoj, rada bych se zeptala, zda mate nektera zkusenost s nastupem do prace na plny uvazek v 1,5 roce ditete? Jak jste zvladali/nezvladali 8h pracovni dobu, a jak resili hlidani ditete, kdyz manzel je plne pracovne vytizen - takze hlidat nemuze, a babicky jsou proste „nehlidaci“? Prosli jste si nektera necim podobnym? Da se to zvladnout, da se ten cas nejak zorganizovat? Da se to psychicky zvladnout, abych nezila s vinou, ze me dite mne potrebuje, a ja tam nejsem? Dekuji za odpovedi a podnety. PS: prosim nekomentovat, pokud jste proti tak brzkemu navratu do prace…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

26498
28.5.15 23:15

Neprošla jsem tím, dávala jsem tak staré dítě jen nárazově hlídat.
Každopádně budeš muset mít paní na hlídání, to bude hodně peněz (jsou jesle, ale já bych tam tak malé nedala). Záleží na tom, jak daleko je práce od domova, jestli to bude 8 hodin pryč nebo třeba 11. Pokud bude paní spolehlivá, dítě bude spokojené a ty se s tím srovnáš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
81723
28.5.15 23:17

Šla jsem do práce když měl syn rok. Zvládla jsem to bez problémů a to jsem měla dvě starší děti. Syn chodil do jeslí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.5.15 23:22

@mojmira dekuji. a pomahal ti nekdo s hlidanim? nebo jsi pracovala na zkraceny uvazek?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
81723
28.5.15 23:36

@Ali12345 vyjímečně pomáhala babička, ne že by nechtěla, ale zdravotní stav ji to nedovoloval

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
839
29.5.15 00:26

@Ali12345 sama jsem toto řešit nemusela, ale u pár kamarádek jsem viděla nepříjemné následky. Jedné se ze sluníčkové holčičky stalo dítě, které se bálo návštěv u nich doma, protože si o každé myslelo, že to bude někdo hlídací a máma jí odejde a držela se jí plačky za nohy. Druhá dítě ve 2 a kousek dala do malé soukromé školky, kluk začal mít noční běsy, ignoroval ji, neposlouchal, odháněl od sebe, když byla pak doma..
Je nutné nástup na 8 hodin? Nestačil by nějaký zkrácený úvazek? Nebo jen část týdne.. Asu m áš možnost jen jesle nebo hlídací teta nebo nějaká kamarádka, sousedka.. Tak to dělala jedna kamarádka, střídaly si nějak se sousedkou s podobně starou holčičkou na hlídání při částečných úvazcích a tam byly holčičky naprosto spokojené a v pohodě.
Držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
320
29.5.15 00:33
@Ali12345 píše: … Da se to psychicky zvladnout, abych nezila s vinou, ze me dite mne potrebuje, a ja tam nejsem? …

Já šla s takto starým dítětem zpátky do školy na prezenční studium. Bylo to těžké, malý hrozně trpěl, vyskakoval z postýlky a padal na hlavičku, odmítal jíst, moc plakal a dodnes (2r) je nejistý, od té doby nedokáže usínat sám. Pořád mě drží vší silou a usíná v mém obětí. Tehdy jsem dělala vše pro to, aby se cítil lépe, utíkala ze školy zpět a brávala ho i jen na tu hodinu ven a snažila mu dát ze sebe všechno. Časem si zvykl, ale vím že trpěl. Po půl roce jsem přešla na dálkové (dřív to nešlo). Dodnes je mi to líto, a vyčítám si to, ale nešlo to udělat jinak. Jediné co jsem mu mohla dát je stabilní, laskavá chůva a domácí prostředí. Do jeslí bych ho nedala. Když jsem přešla na to dálkové, náš vztah se zlepšil (on se na mě skutečně zlobil). Dnes je vše ok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5848
29.5.15 01:02

@Ali12345
Zvládnout se dá všechno, záleží především jak je na to zralé dítě.
Doporučila bych postupně, hodina, pak čtyři hodiny a pak ho dát na osm hodin.
Pro to dítě to musí být šok hned na 8h být bez maminky.

Za sebe bych takto malé dítě tomu nevystavovala, je to období ve kterém se posiluje pouto k matce, výchova, atd…
Já bych svoje dítě takto brzo nedala. Chci to být především JÁ, kdo ho bude vychovávat v takto raném věku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8664
29.5.15 04:00

Ahojky, vracela jsem se od půlročního plně kojeného dítěte - jen na půl úvazku a v roce a 5ti měsících na celý - do směnného provozu. Mám výhodu, že mám doma muže, ale taky šest dětí, kromě práce ještě studuji vysokou školu. Je to někdy náročné, teď třeba syn je po těžkém úraze, někdy má toho člověk plné zuby, ale je rád, že má úžasnou rodinu… Nevím, jak budeš řešit hlídání během pobytu v práci, ale obecně by to nemusel být problém si myslím, jak přijdeš z práce, vezmeš prcka, užijete si do večera spolu. Mi spousta lidí vyčítá, že jsem v práci, ale někdo rodinu živit musí a já vydělám trojnásobek manželova platu… Teď když se stal maličkému úraz, tak ač to nebyla vina jeho ani má, ale známé, tak se zvedla vlna proti nám oběma, já že jsem karieristka (nejsem, to bych se chovala jinak) a manželovi, že toho má moc a nezvládá… to jsou ta negativa :-(. Ale já jsem spokojená a hlavně - zvládnu 5× více věcí, když běhám mezi prací - dětmi - školou, než když jsem byla ten půl rok doma :-). uvidíš, že to půjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.5.15 06:58

@Ali12345 šla jsem do práce od obou kluků, ale na částečný úvazek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1804
29.5.15 08:05

Ja jsem sla zpet jako se v zahranici chodi, mala je uplne v pohode a zvladnout se to da bez problemu, i kdyz je to vetsi honicka nez byt doma, ja bych nemenila. Neposlouchej kecy, ze to zanecha nasledky, nasledky zanechava uplne vsechno :lol:. Jen se to musi dobre pripravit, udelat nejaka alespon tydenni adaptace na jesle nebo na hlidani atd. a dulezite je se netrapit pocity viny, protoze male dite vsechno vyciti a kdyz budes v pohode ty a budes to vnimat jako neco normalniho, bude taky, zatimco kdyz se budes chovat jako „chudacku, mama te opustila“, tak ho budes stresovat, nebude chapat, co se deje. Uvidis, ze kolektiv ma pro dite velmi prinosne stranky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1317
29.5.15 08:48

Zvladnout se to urcite da, ale pokud uz ted mas vycitky, ze tim dite bude trpet, tak bych si to byt tebou jeste hodne rozmyslela :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.5.15 08:52

Sla jsem v roce a půl na zkrácený úvazek, malá do firemní školky…byla jsem víc unavená a většinou po obědě usnula s ní.
jinak žádná traumata na ní ani na sobě nepozoruji, je to sebevědomá šikovná slečna:-)
je velmi důležité, jak jsi s tím sama srovnaná, to si z tebe převezme i dítě

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2437
29.5.15 09:04

Já do práce tak brzy nešla, ale zkušenosti mám z opačné strany - živím se jako profesionální chůva a naprostá většina mých zákazníků jsou rodiny, kde se maminka vrací do práce a to často už od dítěte v kojeneckém věku. Není to tedy nic vyjímečného a zvládnout se to určitě dá. Jak píše @michaela1808 tak je velmi velmi důležité jak s tím budeš srovnaná ty sama, když budeš nervózní a vystresovaná bude takové i dítě. Neméně důležité je zajistit v době tvojí nepřítomnosti optimální a hlavně stabilní hlídání. Není dobré střídání chův, měla by být jedna osoba, na kterou si dítě zvykne a bude jí brát jako dalšího člena rodiny nebo vybrat opravdu dobré jesle, kde se bude dítěti líbit. Nezažila jsem, že by některé dítě mělo nějaké hrozné následky z toho, že část svých dnů netráví s maminkou, ale s pečovatelkou. Co mám zkušenosti tak většinou ty maminky nepracují celý týden 8 a více hodin denně, ale buď se vracejí dříve odpoledne nebo jsou pryč třeba 3 celé dny a pak další 2 jsou doma…pokud budeš PO-PÁ od rána do večera pryč tak samozřejmě o to náročnější to bude, ale pokud není zbytí i to se dá zvládnout tak, aby byli všichni spokojení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
593
29.5.15 10:43

Ahoj :kytka:. No, takhle–zalezi na diteti 100% a na tom, jak jste to meli/a mate doma nastavene. Ja jsem ted od skoro rok a pul rocniho v praci (od pulroku na zkracenym+home office, ale maly „pracoval se mnou“,tak to sw nepocita) a proste zadny problem, naopak. Mam zaplacene soukrome jesle, kam se ho nebojim davat, naopak, ja byt deckem, tak bych tam chtela travit 24/7 :mrgreen:. Ale tam ho davam tak 3× tydne full time. Zbytek je s rodinou atd, ja teda muzu mit home office, no:(.
No…ale musim uznat, ze…maly tak byl vedeny–od malicka jsme byli v kolektivu, chtel to, bavi ho byt mezi detma, nechce byt jen tak doma atd…napr s nim v jeslich je oar deti? ktere si myslim..nejsou jeste „zrale“,tak…tak

Ale jestli mas dite takove pohodove, vesele, zvidave, chce byt s detmi atd…nemusis mit zadne vuuubec zadne vycitky. Proste podle me je ted doba, kdy se proste musi pracovat a snazit se i s detmi.

A zvladat---no je to tezky, ale jde to. Jakou budes mit prac.dobu??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama