Návrat do práce, nabídka jiného místa a jiný provoz

1250
25.3.21 23:59

Navrat do prace nabidka jineho mista a jiny provoz

Dobry den, poprosim tu o radu. V cervnu se mam vracet po dvou detech do prace kde jsem uz pred prvnim ditetem mela smlouvu na dobu neurcitou na osmihodinovy jednosmenny provoz. Dnes jsem byla za reditelkou a oznamila mi ze si za mne nasla nahradu asi pred mesicem bez meho vedomi a pro me tim padem nema misto. Nabidla mi praci podobnou coz by mi nevadilo ale na dvousmenny dvanactihodinovy provoz nocni a denni coz si jako matka dvou malych deti nemohu dovolit. To ale ona musela moc dobre vedet. A rekla mi ze tim padem nemam narok na odstupne kdyz neprijmu nabidku jineho mista. A ja se ptam zda to neni v pravnim rozporu. Protoze jsem si cetla ze by mi meli vyhovet co se tyce pracovni doby. Zatim jsem nic nepodepisovala do cervna je cas a dokud nebudu mit jistotu ze se nejedna o vychcanost vedeni tak ani nic podepisovat nehodlam. Jenze nevim jak bych sve tvrzeni dolozila. Samozrejme diskuze na emiminu nejsou k tomu adekvatni ale urcite mi pomuzou se dal dohledavat sveho prava. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6641
26.3.21 00:19

@Barunkaska jakou pracovní dobu máš ve smlouvě? Zaměstnavatel je povinen vyhovět upravené pracovní době, pokud tomu nebrání závažné provozní důvody, takže dost záleží o jaký provoz se jedná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
368
26.3.21 00:24

Záleží jak máš napsanou pracovní smlouvu, zaměstnavatel musí dodržet co je psáno… jinak to, že se máš vracet už po dvou letech, to sis žádala ty a písemně? Můžeš to klidně protáhnout na 3 roky, souhlas k tomu nepotřebuješ.
Každopádně opravdu nic nepodepisuj, pokud se tě chtějí zbavit, tak vyčkej s čím přijdou oni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1250
26.3.21 00:35

@zelfka Po dvou detech tedy 6 navazujicicch let. Smlouvu musim najit. Ale vim ze uz se to resilo protoze o prazdninach nas na to misto taky prerazovali a nemohli nam dat dvousmenny provoz museli pouze jen podle tohi co jsme meli ve smlouve.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14141
26.3.21 04:30

@Barunkaska Jedinou povinnost, kterou zamestnavatel ma, je zaradit te na takove misto, ktere odpovida podminkam smlouvy. Pokud mas smlouvu na jednosmenny provoz, pak te nemuze bez tveho souhlasu zaradit do vicesmenneho.
Zkusila bych hrat „chudinku“, ze bys velice rada jim vysla vstric, ale kvuli detem to nejde. Ne se stavet na zadni a mavat smlouvou, ale uhrat to na nemoznost skloubit dvousmenny provoz s peci o deti. Ze jsi zkousela i domluvit babicky apod., ale zkratka se ti to nepodarilo. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25006
26.3.21 06:25

http://www.sbirkazakonu.info/…i-zaraz.html

mrkni na toto, třeba to pomůže

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62922
26.3.21 06:49

Musí tě zařadit na pozici dle smlouvy, takže mrkni do ní a dle toho řešení

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.3.21 06:57

Na úřadech práce bývá zdarma právní poradna. Já jsem tam volala a vysvětlila situaci a oni mi poradili, co jak. Zkuste to.

• Citovat
  • Nahlásit
21153
26.3.21 07:15

Pokud v puvodni smlouve mas jednosmenny provoz, tak te nemuzou preradit na dvousmenny. Takze pokud pro tebe nema misto na jednosmennem, tak ti maji dat oni vypoved s odstupnym.

Moji kamaradku po navratu z rodicaku ji nechteli dat odstupne, pry at vypoved da ona sama a vydirali ji slovy typu: no my pro Vas misto nemame, to kvuli Vam budeme muset nekoho propustit. Nakonec ji odstupne samozrejme dali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4634
26.3.21 07:15

Tohle zavání nějakým paragrafem, řekla bych, že Tě chce paní ředitelka ošálit. Zkus tu poradnu ÚP.
Při návratu také po 6 letech jsem řešila přestěhování firmy, bylo to 60 km. Vyplatili odstupné, ale také to nejprve zkoušeli…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
107
26.3.21 08:03

Řekla bych, že to na tebe jen zkouší. Najdi smlouvu, ať víš přesně co tam máš a objednej se na Úřad práce, poradí ti. Na mne to také zkoušeli, hlavně chtěli, abych dala výpověď sama. Když viděli, že jsem si jistá ve svém právu, dali mi výpověď pro nadbytečnost s pěti platy odstupného. Nejdřív zkoušeli, že odstupné jsou tři platy, ale když viděli, že vím, vůbec se necukali. Prostě to zkoušej a ono jim to asi dostkrát vyjde. Nedej se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6641
26.3.21 12:43
@tatrovka píše: Řekla bych, že to na tebe jen zkouší. Najdi smlouvu, ať víš přesně co tam máš a objednej se na Úřad práce, poradí ti. Na mne to také zkoušeli, hlavně chtěli, abych dala výpověď sama. Když viděli, že jsem si jistá ve svém právu, dali mi výpověď pro nadbytečnost s pěti platy odstupného. Nejdřív zkoušeli, že odstupné jsou tři platy, ale když viděli, že vím, vůbec se necukali. Prostě to zkoušej a ono jim to asi dostkrát vyjde. Nedej se.

Vždyť ale těch 5 platů není nic výjimečného. Dali ti normálně výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Skoro bych se hadala, že po respektive na RD ani výpověď dát nemůžou. Můžou dát výpověď až když člověk nastoupí do práce a zase s dvou měsíční výpovědní lhůtou, která začne běžet až od následujícího měsíce, takže by tedy měli zaplatit 6 platů. 1 měsíc po nástupu, pak 2 měsíce výpovědní lhůta a 3 odstupné (samozřejmě dle odpracovaných let).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
107
26.3.21 12:49

@janickaIII Já netvrdím, že je to něco výjimečného. Mělo by to být normální a je to v souladu se zákonem. Zaměstnavatelé ale často zkouší, jak moc si je nepohodlný zaměstnanec vědom svých práv, protože když není, může se nechat odbýt a odejít bez odstupného, případně se spokojit se třemi platy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6641
26.3.21 15:59
@tatrovka píše:
@janickaIII Já netvrdím, že je to něco výjimečného. Mělo by to být normální a je to v souladu se zákonem. Zaměstnavatelé ale často zkouší, jak moc si je nepohodlný zaměstnanec vědom svých práv, protože když není, může se nechat odbýt a odejít bez odstupného, případně se spokojit se třemi platy.

Jo, chápu. Jen jsem tím chtěla říct, aby se zakladatelka a ostatní nenechali vodit za nos. Je neuvěřitelné co někteří zaměstnavatelé zkoušejí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15196
28.3.21 18:43
@Barunkaska píše:
Dobry den, poprosim tu o radu. V cervnu se mam vracet po dvou detech do prace kde jsem uz pred prvnim ditetem mela smlouvu na dobu neurcitou na osmihodinovy jednosmenny provoz. Dnes jsem byla za reditelkou a oznamila mi ze si za mne nasla nahradu asi pred mesicem bez meho vedomi a pro me tim padem nema misto. Nabidla mi praci podobnou coz by mi nevadilo ale na dvousmenny dvanactihodinovy provoz nocni a denni coz si jako matka dvou malych deti nemohu dovolit. To ale ona musela moc dobre vedet. A rekla mi ze tim padem nemam narok na odstupne kdyz neprijmu nabidku jineho mista. A ja se ptam zda to neni v pravnim rozporu. Protoze jsem si cetla ze by mi meli vyhovet co se tyce pracovni doby. Zatim jsem nic nepodepisovala do cervna je cas a dokud nebudu mit jistotu ze se nejedna o vychcanost vedeni tak ani nic podepisovat nehodlam. Jenze nevim jak bych sve tvrzeni dolozila. Samozrejme diskuze na emiminu nejsou k tomu adekvatni ale urcite mi pomuzou se dal dohledavat sveho prava. :)

A oni po tobě chtějí něco podepsat? Dodatek k pracovní smlouvě?

Ve stávající pracovní smlouvě se mluví o tom, že budeš pracovat v jednosměnném provozu?

Jestli po tobě chtějí podepsat dodatek k pracovní smlouvě, který ti nevyhovuje, tak ho nepodepisuj. Pak ti musejí přidělovat práci co do druhu i místa výkonu dle stávající pracovní smlouvy. Nemohou-li, je problém na jejich straně a neshodnete-li se na řešení toho problému, mohou ti dát výpověď.

Ty nemusíš nic, jen pracovat podle pracovní smlouvy, kterou jsi podepsala. Jestli s ní má tvůj zaměstnavatel problém, je to jeho problém, ne tvůj.

A jaké tvrzení potřebuješ doložit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat